kia cee'd vs mazda 3 sedan

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Teddy »

Vin si eu cu o precizare:desi portbagajul este mai mare(si esti familist)la Mazda..."gura de deschidere" nu este aceeasi ca si la Cee`d...din punctul asta Cee`d-ul este mai practic :)
Bafta si sa faci o alegere inteleapta :idea:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Nu-i place volumetria sw-ului, fara sa supar pe nimeni, citez"toate brecurile parca sunt dricuri, ma deprima" desi e constienta de aspectul practic al unei masini de familie veritabile. Nu e masina din al doilea linc, asta e mazda 3 care apare si la noi prin aprilie, la un pret de inceput estimativ de 18.000 cred. Inclusiv pretul pus de mine, 15.800, beneficiaza de 2 reducer, una generala de 2000 si inca una de 480 de la "nasu mare". Cam scumpe masinile galbejitilor...
O sa ma caposenesc, si ma duc si iau un cee'd city de 1.4, sigur gasesc pe stoc, si-mi raman si bani de criza.
Grea alegere, dar e pentru minim 4-5 ani, si e pe bani multi, si vine si criza...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by patton »

Daca tie iti place sw si "celuilalt sofer" nu, faceti o medie si luati pro ceed. :lol:
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Daca eram "sub" celalalt sofer, ramaneam cu masina actula, sincer chiar imi place "sub" dar o dam in diverse, si io ma gandesc ca in timp o sa creasca pretul de revanzare la cee'd datorita garantiei transmisibile, iar cum ziceam, daca e sa iau cee'd as merge pe city de 1.4, cred ca e suficient motorul pentru 95-99% bucuresti... am obosit si am lasat balta topica si punctuatia.
Astept pareri in continuare, nu ma culc.
Va multumesc pentru promptitudine.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Bonzai2 »

patton wrote:Alte aspecte pe care le consider importante:
1. pretul reviziilor. La mazda nu stiu,
110 RON ora de manopera
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Teddy »

@mortymer :
Tu/voi sa fiti multumiti :D ...pacat ca nu era City si anul trecut...eu am avut 7 ani si 1/2 un Cielo si vroiam Corolla(new) dar pretul,motorizarea de 1.4(109 cp),stabilitatea si nu in ultimul rand scaunele comode(suport lombar) ne-a facut sa ne razgandim si nu ne pare rau.
Motorizare mai mica ...impozite ,taxe mai mici.
Bafta!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Razvan_G »

Pai daca totusi mergi pe City de 1.4 GSL (e mai mult decat multumitor pentru oras), economisesti peste 2000 de euro :!: . Deja e o suma frumusica. Cee'd City 1.4 GSL ii 13.570 de euro (si poate mai primesti ceva discount de Sarbatori). Eu zic ca aceasta masina iti va satisface toate nevoile de familie. Sa stii ca eu ori de cat ori o parchez in spatele blocului intre alte masini o "admir" cat e de mare. :) In concluzie, merita!

OT: Cu riscul de a-ti face "capul calendar", Noul Focus are o oferta destul de tentanta,ai luat-o in considerare?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Desi o sa sune pueril, focusul si alte forduri, sunt prag la interior, prefer urata pe afara si frumoasala interior.La mazda ma mai atrage, ca sa fiu magar si un pic "exclusivitatea" din romanica, unde daca nu ai bemveu sau pasat secand, nu iezisti.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Cred ca am uitat un i la puieril... sau nu... sunt cu capul la altceva acum.
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by AlinC. »

La banii tai, as merge pe cee'd echipare city, pune-i motorul de 1.6 DSL (sau benzina, dar DSL ti-l recomand cu multa caldura). Iti raman ceva bani si de criza, dar si de jante de aliaj.

Mai ia in considerare ca 1.6 DSL HP (ala de 115 cai adica) il poti duce la 140 cai prin resoftare la KIA, pastrand astfel garantia (cauta pe forum pentru detalii).

Apoi, ceed-ul a devenit o masina foarte bine vanduta in Romania. Asta inseamna, intre altele, si stocuri de piese. Nu-i putin lucru...

Stiu ca parerile de pe acest forum par si probabil sunt subiective atunci cand ceri o comparatie intre cee'd si oricare alta masina. Dar in acelasi timp gadeste-te ca tu vrei sa compari o marca absolut consacrata (Mazda) cu un newcomer practic. Spun asta pentru ca din punctul meu de vedere KIA pana la ceed e alta marca decat Kia de dupa ceed. Din toate punctele de vedere - un etalon important este raportarea la marca mama, Hyundai.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by Teddy »

@mortymer:
Indiferent ce marca alegi nu uita ca tu/voi trebuie sa va simtiti bine in masina :smt023
Bafta !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by mortymer »

Multumesc pt. sugestia cu dizalul, dar fac 12 maxim 15.000 km/ an asa ca... am iese din schema. City are jante de aliaj destul de ok ca desen deja, de ce le-as schimba?Si imi place sa vad turometrul peste 4.000 de rotatii si sa aud motorul fluierand... :wink:
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by AlinC. »

mortymer wrote:Desi o sa sune pueril, focusul si alte forduri, sunt prag la interior, prefer urata pe afara si frumoasala interior.La mazda ma mai atrage, ca sa fiu magar si un pic "exclusivitatea" din romanica, unde daca nu ai bemveu sau pasat secand, nu iezisti.
Depinde pe cine intrebi...

Oricum, daca iti pui probleme de genul asta nu te va satisface nici ceed-ul, dar nici mazda. Gasesti insa in targul de SH o gramada de A3 sau Corvette cu motoarele varza, dar tunate vizual sa-ti ia ochii. Vrei masina sau vrei vitrina? Sau poate un cavou pe roti. Am vazut un pro cee'd la Klado in Iasi dupa impact frontal-drapta la ~80 km/h. Vrei sa fii intr-o astfel de masina cand iti taie calea pisica cea neagra. La fel cum am vazut la stiri zeci de "pasate" si "bemveuri" SH la care nu s-au deschis airbag-urile sau nu a culisat motorul, tocmai pentru ca erau masini accidentate, reparate superficial, cosmetizate si vandute la naivii din Romania. Probabil face parte din procesul de selectie naturala...
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by AlinC. »

mortymer wrote:Multumesc pt. sugestia cu dizalul, dar fac 12 maxim 15.000 km/ an asa ca... am iese din schema. City are jante de aliaj destul de ok ca desen deja, de ce le-as schimba?Si imi place sa vad turometrul peste 4.000 de rotatii si sa aud motorul fluierand... :wink:
1.6 GSL atunci. Sau 2.0 GSL pe pro ceed. :)
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Re: kia cee'd vs mazda 3 sedan

Post by shtirlitz »

Cee,d are 5 * euroncap, de mazda nu stiu. Pentru mine siguranta ocupa un loc important.
Image

Locked

Return to “Versus”