Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

Daca-mi dati voie, v-as spune si eu cate ceva, ca fost posesor de megane 1.5 dCi bicorp. Masina am cumparat-o ca second-hand, adusa din Franta la 105000 km. Din pacate, in urma unui accident a trebuit sa renunt la ea. Spun din pacate pentru ca in aproape doi ani am schimbat doua becuri de faza scurta si o fulie alternator. Consumul la megan diesel e "jenant" de mic. Spatiul interior NU este mai mare decat la cee'd, cum s-a mai spus aici, dar este rezonabil (vorbesc de bicorp, repet; sedanul are cu 4 cm mai mult spatiu la locurile din spate, dar tot nu cred ca este mai mare decat la cee'd). Din pacate, meganul iti dadea impresia de stramt si ingust la locurile din spate, datorita constructiei mai... "ciudate" sa zicem. Materialele din care era facut bordul la megane erau chiar ok, nu sa sara in ochi dar nici plastic dur... erau, in orice caz, peste materialele golfului 4. Sistemul audio, asa cum spunea si misuspita, m-a impresionat si pe mine la megane, desi cel de pe cee'd este clar mai bun.
Eu nu am simtit vreun disconfort din cauza suspensiilor la megan, si am condus pe tot felul de drumuri. Este o masina foarte stabila, in ciuda a celor spuse de multi aici. Are 5 stele euroncap, dar fara esp nu cred ca mai are 5 - la fel cum nici best-ul de la cee'd nu cred ca are 5 stele.
Meganul are un design deosebit, la nivelul anilor 2000 (meganul 2 a aparut prin 2002 sau 2003 parca), cee'd are design mult mai recent.
Mai este si aspectul, amintit de alti colegi aici, ca meganul este la sfarsit de drum, cee'dul este la inceput. Daca te intereseaza treaba asta, atunci da, fii sigur ca-ti place foarte mult meganul daca vrei sa ti-l iei.
Hai sa nu o lungesc prea tare, sa-ti spun de ce eu NU mi-am mai luat tot megane, desi este o masina care intotdeauna imi va provoca un zambet de placere/nostalgie:
- am schimbat fulia de la alternator, cum am spus; fulia a costat 200 de lei, mecanicul care mi-a schimbat-o mi-a devenit dusman: a lucrat 4 ore! Este o masina super ingramadita sub capota!
- reprezentanta si service-ul sunt si la renault, ca si la altii, de banditi. Mi-au cerut pentru revizia de la 120.000 km aproape 2500 de lei, fara schimbarea pompei de apa. Dar am gasit o firma super pentru service, unde problema se rezolva cu 800 de lei cu piese originale si pompa de apa inlocuita. Sigur, la masina noua tu nu o sa faci asta, doar nu vrei sa-ti pierzi garantia.
- ca o comparatie, acelasi service super imi cerea 850 de lei pentru aceeasi operatie la renault laguna, in jumatate timpul.
- cee'dul este o masina ok, cu un raport pret/calitate/ design dintre cele mai bune la ora actuala, din gama de masini sub 20000 de euro.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

eu asi spune 14-15000 euro,deja pana in 20k ai destui competitori seriosi
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

tibitu wrote:eu asi spune 14-15000 euro,deja pana in 20k ai destui competitori seriosi
subscriu :D


Megane Hatchback e facut in Franta daca nu ma insel iar sedanul in Turcia...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

@mihaita1988 - megane bicorp e facut in Spania, nu in Franta! Si da, megane sedan e facut in Turcia, la o fabrica despre care s-a scris cand s-a modernizat cam ce se scrie despre fabrica kia din Slovacia.
@tibitu - este adevarat ce spui, sunt si masini din clasa medie pe la 17000 - 18000 de euro, si clar ca nu ma refeream la acelea. Ma refeream la faptul ca masinile astea din clasa compacta, daca le configurezi catre varful de gama al dotarilor lor, ajung usor si depasesc chiar 17000 de euro. Nu am vrut sa fiu foarte pretios si sa ma uit pe configuratoarele marcilor concurente ca sa dau exemple de sume la care se poate ajunge. Dar, stiu ca ceed depaseste 17000 in varianta style + optionale, la fel stiu ca megan poate sari de 17000 daca ii pui piele, esp, senzori, jenti, climatronic si asa mai departe, la fel focusul, opela astra, peugeot 308, seat-ul leon si altele. Doar in sensul asta am incercat sa pun un prag - cu totul si cu totul aproximativ, recunosc, si de dinainte de criza de acuma (care a adus reduceri de pana in 25% la ford, dar si la altii). Sper ca acum m-am facut mai bine inteles :wink: , bine?

Apropo, doi amici buni au megan sedan, unul de 1.6 din 2004, al doilea de 1.4 din 2006. Primul avea peste 80000 de km facuti cand am vb ultima data cu el, timp in care a schimbat o pereche de placute de frana in plus fata de reviziile normale. Al doilea, a facut 40.000 km intr-un an si doua-trei luni, si, la intrebarea mea "cum te lauzi cu sedanul?" mi-a raspuns ca nu are de ce sa se laude, dar nici nu se poate plange. Acuma, eu de astia doi (si altii de pe la intalnirile reno din Bistrita)si de fosta mea masina stiu, sigur erau si care se plangeau de fiabilitate pe forum, eu unul nu stiu nici de injectoare stricate, nici de alte chestii de genul asta. Sigur, nu erau masini perfecte, nu exista asa ceva.
AH, mi-am amintit, colegul nostru care a initiat acest topic spunea ca la megane are senzori de ploaie si de lumina... Omule, te rog, nu te uita la dotarile alea, nici macar nu le lua in considerare: cei mai multi forumisti de pe reno.ro s-au plans, la un moment sau altul, de functionarea defectuoasa a senzorilor de ploaie, drept urmare nu prea se foloseau de ei! Daca bine imi amintesc, era unul dintre punctele nevralgice, probleme care apareau cu regularitate la megane. Asa ca, judeca dupa restul dotarilor, NU dupa asta #-o
Succes, si tine-ne la curent cu deciziile tale, bine?
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

[quote="mikey_VS"]@mihaita1988 - megane bicorp e facut in Spania, nu in Franta!

My bad :d...cat despre injectoare cautati pe google la 1.5 dci sa vedeti daca sunt sau nu probleme....eu unul am cautat...oricum indiferent care e mai fiabila un lucru e simplu...renault consuma foarte putin dar are niste revizii exagerat de scumpe ...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

Asa este, mihaita1988... pana la urma chestia cu fiabilitatea a devenit cam "subtire" si destul de subiectiva. Vei gasi oameni care o sa sustina ba ca masina cutare e fiabila, ba ca e un jaf care nu-si merita banii. Pana la urma, alegi si ce-ti place, dar si ce-ti poti permite.
Reviziile sunt... asa cum spui si cum am spus si eu mai devreme... scumpe! Inca o data, daca ii place masina si o sa si-o cumpere, va gasi motive de a trece peste pretul reviziilor, chiar si peste marlania personalului din service!
Dar eu inclin sa cred ca nu se va duce spre megan. :wink:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

eu cred ca se baga pe megane...romanii in general prefera masinile diesel ...:P
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

mihaita1988 - wanna bet? :wink:
Ok, glumesc, desigur! Romanii, si tot mai multi "ne-romani" prefera dieselul. De cand a devenit mai silentios, mai putin poluant, de cand vibreaza mai putin, tot mai multi oameni se orienteaza catre diesel (toate comparatiile le fac cu generatiile anterioare de diesel, a nu se intelege ca eu sustin aici ca dieselul este mai silentios sau polueaza mai putin sau vibreaza mai putin decat un benzinar, NU)... Nu se poate ignora faptul ca, cel putin in oras, consumul acestora poate fi jumatate din cel al unei benzinare! La drum intins, bun, hai sa zicem ca se mai reduc diferentele, si consumul benzinarelor atinge cote rezonabile (5.7 -6.0, pana in 7.5 ... rezonabil, nu? :) ) Dar si aici, comparat cu al meganului de 1.5, cel putin... mie imi lua sub 4% =P~
Pana la urma, daca il intereseaza in primul rand consumul, meganul de 1.5 este solutia, daca nu...
Aaaa, si am uitat sa mai spun o chestie: spunea cineva de designul interior de la megan... eu l-am considerat destul de dragut, atractiv chiar, si functionalitatea sau ergonomia bordului sunt foarte bune! Dar nu sunt peste al cee'd-ului, sa fim seriosi, nici nu ar avea cum: cee'd -ul beneficiaza de un design mai modern, la care au contribuit toti anii care despart cele doua masini.
Numai bine!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

aici nu e vb de diesel vs benzina,eu intelesesem ca dci-ul e la pret de benzina si fata de megane benz si fata de ceed benz si atunci am spus clar ca asi alege dci datorita consumului.Daca am inteles aiurea si sunt diferentele normale,discutia se duce spre rulaj,insa intelesesem ca sunt la aceeasi bani.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

Ai dreptate tibitu, nu e vorba de diesel vs. benzina! Cred ca tu ai inteles bine:dci-ul e la pret de benzina.
Eu doar i-am raspuns lui mihaita1988, care a spus (pe buna dreptate) ca romanii prefera in general dieselul. Scuze daca te-am indus in eroare, nu asta a fost intentia. Si, dupa cum vezi si tu, nici nu am deschis problema rulajului - de-abia atunci devenea diesel vs. benzina, nu?
Succes si scuze inca o data pentru scurta divagatie! :wink:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

Oamenii prefera dieselul strict pt consum...restul sunt vrajeli ;) ...nu vreau o polemica sau cv de genul asta dar asta e adevarul :D
scz de offtopic....oricum e o decizie extrem de grea intre un megane 1.5 dci si un cee'd 1.4 gsl...cel putin asa mi se pare mie...cred ca mai bine de jumatate din acest forum a avut de ales intre 2 masini care merg pe acelasi tip de carburant...ceea ce e mult mai usor ;)

Numai bine
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mikey_VS »

da, mihaita1988, si ce am scris eu referitor la vibratii, zgomot si poluare nu fac decat sa "indulceasca" trecerea catre diesel. Primul motiv ramane, in mod clar, consumul, asa cum ai spus si tu! Si apoi... nu e vorba de polemica, e foarte clar pentru toata lumea care este adevarul, deci... gata, a trecut si asta!
E foarte adevarat ca e greu sa te decizi intre diesel si benzina, la aceeasi bani. Doar de aia tot scriem aici, incercand sa-i dam NU un sfat, cat poate un dram din experienta noastra.
Cel mai bun lucru e, pana la urma, tot clasicul: testeaza-le! daca ai facut-o deja, si inca nu te-ai lamurit... uffff, nehotaratule!!!!! :lol: Ia-ti diesel si apoi mai vezi tu... sau NU! :^o [-X
Greu, man!
Succes!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

sorinsgh
Posts: 11
Joined: 06 Dec 2008, 16:01
Auto:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by sorinsgh »

Vad ca topicul a deviat putin. Nu era vorba de benzina vs motorina, ci kia vs renault. Puteam f bine sa aleg intre cee'd 1,4 si megane 1,6, benzina amindoua. Dar datorita faptului ca meganu motorina 1,5 si benzina 1,6 au un pret sensibil egal am ales motorina de la renault. E drept ca mi-as lua motorina pt consum, desi nu e un criteriu definitoriu. Focusu meu era pe motorina, in 7 luni am facut 6000 km, deci nicidecum nu mi-am recuperat diferenta de mai bine de 1000 E dintre var pe motorina si cea pe benzina a focusului. Probabil nici cu viitoarea masina nu voi sari de 10000 km/an. De aceea am optat initial pt benzina. Avind in vedere ca iau masina pe credit/leasing, teoretic dau mai putini bani pe combustibil pt acelasi nr de km parcursi, dar nu cu f mult (e mai mult o chestie psihologica cind zici ca am consum 4 la suta decit 6 la suta, chiar daca dai aproape aceeasi bani pe 4 l motorina, si pe 6 l benzina).. Pe mine ma interesa mai mult o comparatie generala pt ca nu am avut posibilitatea sa testez kia fiindca n-am showroom in focsani ca sa fac drive-test. In megane m-am urcat mai des si mai mult timp. Asta nu inseamna ca il prefer. V-am zis: imi place interiorul bej de la megane pt ca pare mai elegant decit la kia, insa in kia m-am urcat pt 10 min deci nu e parere obiectiva. Oricum kia e mai tinereasca decit meganu, si la interior, dar mai ales la exterior. Dar daca o sa comparati orice masina cu interior piele (+stofa) bej cu orice interior negru-gri mai ochioasa e cea bej (cel putin pt mine). Nu sunt genul care se descalta cind intra in masina sau care o bibileste toata ziua, dar nici care toata ziua cara ciment cu masina. E o masina. De la ea doresc un pret decent, confort si oaresce performante ... deci Kia. Multumesc tuturor pt sfaturi.
Kia Cee'd City, 1,4 benzina, Piston Gray
Alarma Maat 861, senzori parcare si covorase de la dealer :-)
VN-09-EXS
ODO ~ 30350

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

Nimic n-ai inteles,de ce ne spui de consum,factori psihologici din moment ce au acelasi pret?e clar ca e mai convenabil dci-ul.Daca nu conteaza,ia ce iti place mai mult din alte pct de vedere.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

In cazul in care nu treci de 10 mii pe an eu zic sa iti iei benzinara...oricum la numarul asta de km putin probabil sa ti se strice ceva la masina 3-4 ani(poate doar daca ti-o ansamblez eu....) asa ca nu te mai gandi la fiabilitate cand o cumperi...oricum asa ca fapt divers....acum 3 luni cand mi-a venit masina si calculele mele aratau tot 'maxim 10k'....si in prezent am ODO 7000 KM...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

Locked

Return to “Versus”