Cee'd versus Alfa Romeo GT

Locked
salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by salmonelu »

Salut tuturor.
Nu e cum va asteptati un versus la curse sau altceva de genul asta... doar ca azi mi-am dat seama cat de multumit sunt de masina pe care o am.. un cee'd de 1.4.
Povestea incepe cu faptul ca firma unui colaborator a intrat in faliment si are pe firma si o masina alfa romeo GT din 2007,full option, 1.9 jtdi 150 cp 18000 Km facuti majoritatea in Germania.... superba masina. In conditiile in care el va renunta maine la leasing si va abandona masina, mi-a propus, de buna credinta sa preiau leasingul fara nici-o obligatie fata de el si sa mai achit restul de 13000 euro care mai erau de plata.(pretul de achizitie fiind 39.000 euro).
Vreau sa va spun ca mi-a bagat mortul in casa.. in trei zile am citit tot ce se putea citi despre alfa, m-am certat cu nevasta, ... masina e divina.... interiorul superb, piele havana, clima... si cu mai putini km decat ceed-ul meu.
In cele din urma m-am decis. De ce sa dau o masina care nu mi-a facut niciodata probleme, care merge impecabil, pentru o alta despre care in afara de faptul ca are un motor care te face sa cobori cu un zambet tamp de la volan si un interior mai deosebit....tot masina e. Mai ales in contextul asa zisei crize cand sunt oferte la masini noi peste tot, de ce mi-ar trebui sa ma inham la o cheltuiala in plus. Daca nu reusesc sa dau ceed-ul..???? Rata de leasing era 2100lei/luna + casco..etc...La prima impresia am judecat.. masina mea + 3000 euro...super oferta, dar dupa 3 zile de cugetare...am ramas cu ceed-ul
Astazi mi-am dat seama ca sunt multumit de masina pe care o am. Nu stiu de ce am deschis acest topic dar mi-am dat seama ca e chiar o masina care te multumeste. Pe scurt ieftina si fara probleme.
Ma duc sa imi cumpar cauciucuri de iarna.
Toate bune tuturor si sper sa fiti a fel de multumiti ca si mine de masina. Am 1 an si 3 luni cu ea... 33000km...are si ea bubele ei, dar per total...multumit.
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by Radoo »

Intr-adevar foarte tentanta oferta, dar parerea mea ca si mai buna alegerea, avand in vedere ca cee'd-ul banuiesc ca il ai de nou, iar daca nu ti-a facut niciun necaz, de ce sa o dai? Plus ca mai ai la ea 5 ani si 9 luni garantie. La Alfa aveai garantie? :?:

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by singlecrys »

ai gandit foarte bine in final, sa iti stapanesti masina sanatos si sa te mai duca ...hat mult timp de acum incolo =D>
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by Razvan_G »

Dau eu Ceed-ul meu de nou pe ea :)), fara suparare, masina ta are 33.000 de KM facuti in Romania si cealalta 18.000 de KM facuti in Germania. Reali. Masina de la persoana pe care o cunosti. Care-i logica? E ca si cum ai avea o pereche de pantofi de musama de care esti multumit, dar uzati :) si nu-i dai pe o pereche de piele, mai putini uzati. :roll:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by misuspita »

Tinand cont de notorietatea Alfa-urilor de a se defecta, cred ca a ales bine. O masina trebuie sa iti permiti sa o si intretii, nu numai sa o cumperi. Lucru pe care il uita multa lume care isi ia masina (sau si alte utilaje, proprietati, etc). E adevarat, e mai frumoasa, mai eleganta, etc, dar... daca se strica?

Eu personal, daca as primi gratis si un Lamborghini, exceptand faptul ca as dormi in el in prima zi, in a doua l-as pune la vanzare, ca bani sa intretin asa ceva nu as avea: rata CASCO, cauciucuri, filtre, doamne fereste, far spart, chei pe portiera sau mai stiu eu ce nebunii d-astea.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by salmonelu »

Intradevar .. cunosc masina cealalta, am mers cu ea cam o luna cand a lasat-o in Romania. E mai frumoasa, desi designul Bertone nu e in stilul celor aparute in ultimii ani pe piata. Eu am gandit ca masina mea e noua si nu am de platit nimic la ea.. e luata cash, iar la cealalta aveam 2100 lei/ luna rata + casco aprox. 450E/3luni. Dupa cum am spus, am citit de 3 zile tot ce se putea de alfa.. e buna, e frumoasa, e.. de fitze, dar... muulte probleme pe partea electrica. Sper sa nu regret alegerea facuta. Daca dau ceed'ul o sa imi iau un SUV cred, dar undeva pe la sfarsitul anului viitor.

Varianta nu era sa dau ceed-ul la schimb.. daca nu reuseam sa vand ceedul sau il dadeam la un pret care nu merita vandut... sincer eu il evaluasem in prezent undeva la 9500 euro.. dar la atatea oferte sigur nu o sa inghesuie cumparatorii

Mi-am luat cauciucuri, Dunlop Winter Sport M3 195x65xR15 ... 200 lei/buc la Metro Colentina. Cred ca mai ieftine de atat nu gasesc.. am vazut preturi mult mai mari pe net... aviz amatorilor de cauciucuri de iarna.
Toate cele bune,
Marius.
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by mykep »

Dealtfel nu erau de neglijat costurile de intretinere sensibil mai mari pentru alfa. Cum spunea si @misuspita mai sus, alfa e cunoscuta pentru problemele tehnice care apar, vorba unui prieten care lucreaza la un dealership fiat care aduce si alfa, am mers sa vad 159 cand a aparut, mi-a zis ca mi-o vinde cu cea mai mare placere, dar nu garanteaza 100% ca ajung cu ea pana la primul semafor...
Sunt masini pline de suflet intradevar, dar cam atat din pacate, mai au de lucrat cei de la alfa la fiabilitate.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by frantic »

mykep wrote:... mi-a zis ca mi-o vinde cu cea mai mare placere, dar nu garanteaza 100% ca ajung cu ea pana la primul semafor...
Sunt masini pline de suflet intradevar, dar cam atat din pacate, mai au de lucrat cei de la alfa la fiabilitate.
Nu vreau sa intru in polemica dar, asta e o exagerare stupida, mai ales ca vine din partea unui dealer. Din cate stiu Alfa 159 chiar nu are probleme semnificative de fiabilitate. De fapt, de la lansarea modelului 156, Alfa Romeo a castigat mult la capitolul fiabilitate.

Si inca ceva. In ziua de azi nici macar marcile germane consacrate, renumite mai demult pt. fiabilitatea lor, nu mai sunt ceea ce au fost. Nimeni nu mai e interesat sa faca o masina care sa nu se strice 20 de ani.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by salmonelu »

Oricum.. daca intereseaza pe cineva oferta de a o lua ... bineinteles .. tot fara nici-o obligatie, ca nu ma apuc de intermedieri... luam legatura. Inca nu a predat-o. Mai are 10 zile perioada de gratie.
Toate cele bune,
Marius
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

salmonelu
Posts: 64
Joined: 28 May 2007, 23:56
Auto:

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by salmonelu »

sau vand ceed .. 9500E... :lol: glumesc.....
---Mercedes---C220---Rosu---B-22-YMO
+++Kia++Cee'd++ 1.4++ Pewter Beige++B-69-JKU++++++++++++++

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Cee'd versus Alfa Romeo GT

Post by Tzepozzz »

citesc si ma minunez ce scriu unii pe aici...
ca fapt divers am cumparat un debitmetru pentru alfa 146 benzina, original Bosch cu 340 RON (scump rau :lol: )
multi cred ca daca au garantie la masina le-a pus Dumnezeu mana in cap (sunt curios daca au citit si ce scrie in certificatul ala de garantie)
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

Locked

Return to “Versus”