stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by sender78 »

@ Ogy

nu tin sa lamuresc pe nimeni cu fiesta sau focus, dar sincer, daca imi dai o fiesta pe mana, ma pun la o serpentina cu cee'd-ul cand vrei tu
stiti si voi ca tine foarte mult de stilul de condus al fiecaruia, dar fara sa se supere alimos stiu ce vorbesc pentru ca e parere personala.

nu spun ca sunt cel mai bun sofer, dar la stilul meu de condus, fordul este mai sportiv decat ceed

cee'd-ul este mai usor de condus, mai finut, mai elegant, suspensii mai moi de unde rezulta un confort pentru pasageri, fordul este mai "din topor" ca sa spun asa, la directie si suspensii, insa, parere personala,cu o alura mai sportiva, il simti parca mai bine unde va merge si ce va face.

repet, nu vreau sa conving pe nimeni, dar la motorizare egala, si masina dusa la limita, prefer fordul pe serpentine
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by Ogy »

Sa citez un post de mai sus: "FUGI DOMNULE DE AICI!"
Si intradevar cee'd-ul este sub fiesta. Merge putin mai bine decat matizul. Imi pare rau ca acele serpentine sunt cam departe si tu la fel. Ca eram disponibil... :)

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by sender78 »

@ogy

simt putina ironie?? :D
mi-a placut partea cu matizul.
de ce nu mi-ai spus mai repede, ca-mi luam si eu unul :lol:

repet, tine de subiectivismul fiecaruia si cine stie, poate candva facem un contre-la-montre :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by LeCCa »

DA, conteaza destul de mult anvelopele. latime 185 pt ceed e putin. are nevoie de 205 ca sa se simta in largul lui, 215 pentru performante crescute si 225 pt stabilitate deja impresionanta... eu am 215 acum la proceed si este deja o diferenta simtitoare de la 205... :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by Nesta3 »

dar cu astea iti trage mai greu decat cu 205?:D
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by gguramulta »

a condus cineva vw sciroco ?
banuiesc la cat de joasa si lata este, are o stabilitate in curbe si o tinuta la drum impecabila...
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by LeCCa »

nu, chiar n-am simtit nici o scadere de tractiune :P
admir un scirocco in fiecare zi cand ies din bloc, si-a luat un vecin de al meu. :lol: sa il prind pe scara sa il intreb ce si cum.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

Dupa parerea mea cea mai frumoasa si deosebita masina ( compacte si clasa mica ) e Scirocco, e splendida, cred ca e ce amai frumoasa masina in 2 usi, parere personala.

liviua12
Posts: 11
Joined: 28 May 2009, 15:09
Auto:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by liviua12 »

salut sunt nou pe forumul kia..ma gandesc serios sa iau un ceed...am condus cam 4000km ceedul unui amic in 2 drumuri lungi din care 2000 in afara


si acum ca stabilitate si tinuta de drum - parere personala la ce am condus:

...golf5, focus peste ceed la toate vitezele ...poate golful5 egal la viteze mari cu ceedul

astra h mai buna la viteze mici (serpentine stranse) mai slaba la viteze mari - se "balangane mai mult" (serpentine mai largi)

parere personala - ceedul are suspensii cam prea tari - f bune pe drumuri calitative si pt viteze mari, curbe mai largi;

si o observatie - sper sa nu mi o iau de la admini:)

cam complicat cu clasele astea...compacte si mari, supermini... apropos de 207, corsad, noua fiesta se apropie sensibil ca si dimensiuni de clasa compacta precum si la tinuta de drum...ca sa nu mai spun de noul polo care mi se pare mai mare decat golf5; asa ca draq sa mai inteleaga clasele astea..:d precum si linea care cica e clasa mica dar e mai mare ca ceedul

numai bine si km cat mai multi fara evenimente neplacute!

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

Chestia cu clasa n-am inteles-o niciodata, la fel si cu Loganul, face parte din clasa mica, cica e cea mai marfa masina din clasa mica(e o prostie).Iarasi, ce cauta Linea in clasa mica, poate ne lumineaza cineva..

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by Stagiaru »

djniki4 wrote:foarte interesant baieti, mai astept opiniile si parerile voastre, respect
Drive-test cu Focus: da impresia de stabilitate mai buna si are o tinuta de drum superioara Cee'd. Mi-a placut mai mult setarea a suspensiilor Focus, ce da masinii mai mult confort, fara a pierde ceva sesizabil din tinuta de drum pe portiuni virajate.
Drive-test cu noua Corolla: suspensie e setata si ea mai spre confort decat Cee'd. Nu simti fiecare "gropita" din drum ca in Cee'd, dar totusi Corolla mi s-a parut foarte buna pe portiunile virajate. In plus, Corolla mi s-a parut excelent antifonata pentru un diesel.
In opinia mea, din punctul de vedere al compromisului stabilitate/tinuta de drum, ordinea este Focus, Corolla, Cee'd. Poate Cee'd-ul cu noua generatie de amortizoare sa imbunatateasca acest raport: n-am condus, nu stiu cum e.
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

Locked

Return to “Versus”