cee`d vs logan

Locked
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by aeon »

nu o dati in polemica...fiecare masina isi are rostul ei in categoria ei, please chill
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: cee`d vs logan

Post by bodo »

un nebun arunca o piatra in lac si 10 destepti se chinuie sa o scoata.
nu stiu ce va agitati asa voi nu vedeti ca "mcdu" are decat un singur post?
pe cat puneti un pariu ca mcdu nu e decat un frustrat de user de pe loganclub? care probabil nu si-a permis ceva mai bun si acum incearca sa scoata loganul ca fiind o minune a tehnicii moderne
si acum sa fim seriosi voi chiar nu stiti de ca au fost create loganurile? sa inlocuiasca indicatoarele de ocolire prin dreapta(pt ca nu e logan daca nu sta pe banda a 2-a indiferent de viteza) si ca sa le tina de umbra la militieni cand stau la panda :D
mcdu wrote:am citit topicul si sincer vorbiti foarte urat despre logan ceea ce nu mi se pare corect pentru ca voi nu aveti mercedes, sau bmw ultimile creati...
ai dreptate cee'd pe langa logan nu e mercedes..... e avion :wink:
imi cer scuze dc am fost prea acid dar nu suport remarci de genul asta venite de la un posesor de "mijloc de locomotie"(caci nu-i pot spune masina) inferior din toate punctele de vedere
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

Fustrat de ce?...nu inteleg rostul... masina a fost data cadou asa ca de asta chiar imi place logan...si care dintre voi vor sa ne dam la stabilitate( nu am suspesie stock) sa vedem cine sta mai bine eu , fof sau voi.....si de la 0-402m loganu v-a bate orice pro ceed sau ceed...dupa nu se stie dar lumea aplauda la 402m nu cu saci de ciment in spate sau bucuresti constanta.... in logan club bucuresti avem un prieten care are mitsu lancer 2.0 d si nu face diferenta ca sta cu noi si chiar se simte foarte bine intre noi....avem si skoda rs d care tot asa nu face diferenta, nu se simt prost ca stau cu noi pentru ca intre oameni masina nu e o prioritate ....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

voi vor sa ne dam la stabilitate
Afirmatii de genul asta fa-le in alta parte te rog.
Nu-mi spune loganul tau e albastru cu niste dungi albe pe el parca?

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

da el si imi cer scuze pentru limba romana....doar m-am grabit

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

Nu e de romana este de indemn.... (la o liniuta, compas etc).
Este ok masina. Povesteste-ne mai bine cat ai bagat in ea, ce performante scoti, nu comparatii gen stock vs costum etc.
Sa-ti stapanesti masina sanatos si grija mare la soselele patriei cu ai ei "soferi".
Ps: ne vedem peste inca cativa ani cand ies si eu din perioada de garantie. :)

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

vorbind de bani sunt destui...ca performante masina a scos un plus de putere aproximativ 40 CP masurati pe dyno test
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

bodo wrote:un nebun arunca o piatra in lac si 10 destepti se chinuie sa o scoata.
nu stiu ce va agitati asa voi nu vedeti ca "mcdu" are decat un singur post?
pe cat puneti un pariu ca mcdu nu e decat un frustrat de user de pe loganclub? care probabil nu si-a permis ceva mai bun si acum incearca sa scoata loganul ca fiind o minune a tehnicii moderne
si acum sa fim seriosi voi chiar nu stiti de ca au fost create loganurile? sa inlocuiasca indicatoarele de ocolire prin dreapta(pt ca nu e logan daca nu sta pe banda a 2-a indiferent de viteza) si ca sa le tina de umbra la militieni cand stau la panda :D
mcdu wrote:am citit topicul si sincer vorbiti foarte urat despre logan ceea ce nu mi se pare corect pentru ca voi nu aveti mercedes, sau bmw ultimile creati...
ai dreptate cee'd pe langa logan nu e mercedes..... e avion :wink:
imi cer scuze dc am fost prea acid dar nu suport remarci de genul asta venite de la un posesor de "mijloc de locomotie"(caci nu-i pot spune masina) inferior din toate punctele de vedere
pai vezi ca nici tu nu`ti vezi lungu` nasului...
glume cu masini si despre masini gasesti oriunde , sau se pot inventa.
zicea cineva de la voi sa nu o da`m in polemici , dar vad ca nu ti cont si arunci cu noroi peste tot , fiecare padure are uscaciunile ei .
parca toti posesorii de kia sunt primu ac , nu e nici unu cu manele sau alte faze care le`ai enumerat mai sus.
eu am intrat mai mult aici ca am un prieten comun si mi`a povestit una alta despre masinile voastre , si am fost curios de una alta.
eu va cred ca va simtiti mult superior fata de logan ( asa cum se cred si altii cu alte categorii fata de voi) , dar sa se ajunga pana la jigniri de masini si pentru cei care le conduc
ce sa cred despre voi ?

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: cee`d vs logan

Post by bodo »

si ce vrei sa demonstrezi cu graficul asta?
ca ai reusit sa chinui un motor proiectat in anii '70 sa scoata 109 cai si 134Nm???
daca nu stiai ceed are tot 109cp si 137Nm stock(ca vad ca-ti place termenul) dc nu ma insel asa ca despre ce versus vorbim?
faptul ca i-ai tras 2 dungi de sconcs ai pus un tub de bas din bazar, ai pus un parasolar cu "racing" si un stiker cu "nike" pe luneta asta nu o face masina. si mai banuiesc ca ai inlocuit si sigla ,ai pus-o p'aia de renault?(am fost rautacios?)
deci sa trecem peste aversiunea mea fata de logan si sa concluzionam: in afara de un motor aproape identic ca putere cu ceed cu ce mai poti sa faci comparatie? interiorul? Cx? design? dotari "stock"? confort? sisteme de siguranta?
deci despre ce vorbim? :shock:
CataFOF wrote: eu va cred ca va simtiti mult superior fata de logan ( asa cum se cred si altii cu alte categorii fata de voi)
prietene daca tu nu observi ca cee'd e net superioara loganului inseamna ca ai o problema cu vederea sau esti si tu un posesor de logan frustrat
cee'd-ul poti sa-l compari cu golf, cu focus, cu c4 ,cu mazda3, cu auris nu cu o tigaie(am mai spus faptul ca daca are 4 roti nu insemna ca e masina :wink: )
negarea ta nu o sa te ajute sa-ti faci din logan, masina si faptul ca vorbim urat loganurile este din cauza unora ca voi care chiar nu-si vad lungul nasului si vor sa-si impuna ideea fixa ca loganul e cea mai minunata masina
cum ar fi sa ma iau eu in gura cu unul cu clasa S si sa-i spun ca cee'd e mai tare cred ca as fi cel mai penibil,deci mai reflectati
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: cee`d vs logan

Post by bodo »

mcdu wrote:vorbind de bani sunt destui...ca performante masina a scos un plus de putere aproximativ 40 CP masurati pe dyno test
mie nu prea mi-a placut matematica in scoala dar vad ca tie deloc de unde ai scos 40 de cai?
ca mie diferenta de la 76,5 la 109,2 imi da 32,7. restul de 7,3 cai i-ai avut aruncati prin casa si i-ai gasit?
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

bodo wrote:si ce vrei sa demonstrezi cu graficul asta?
ca ai reusit sa chinui un motor proiectat in anii '70 sa scoata 109 cai si 134Nm???
daca nu stiai ceed are tot 109cp si 137Nm stock(ca vad ca-ti place termenul) dc nu ma insel asa ca despre ce versus vorbim?
faptul ca i-ai tras 2 dungi de sconcs ai pus un tub de bas din bazar, ai pus un parasolar cu "racing" si un stiker cu "nike" pe luneta asta nu o face masina. si mai banuiesc ca ai inlocuit si sigla ,ai pus-o p'aia de renault?(am fost rautacios?)
deci sa trecem peste aversiunea mea fata de logan si sa concluzionam: in afara de un motor aproape identic ca putere cu ceed cu ce mai poti sa faci comparatie? interiorul? Cx? design? dotari "stock"? confort? sisteme de siguranta?
deci despre ce vorbim? :shock:
CataFOF wrote: eu va cred ca va simtiti mult superior fata de logan ( asa cum se cred si altii cu alte categorii fata de voi)
prietene daca tu nu observi ca cee'd e net superioara loganului inseamna ca ai o problema cu vederea sau esti si tu un posesor de logan frustrat
cee'd-ul poti sa-l compari cu golf, cu focus, cu c4 ,cu mazda3, cu auris nu cu o tigaie(am mai spus faptul ca daca are 4 roti nu insemna ca e masina :wink: )
negarea ta nu o sa te ajute sa-ti faci din logan, masina si faptul ca vorbim urat loganurile este din cauza unora ca voi care chiar nu-si vad lungul nasului si vor sa-si impuna ideea fixa ca loganul e cea mai minunata masina
cum ar fi sa ma iau eu in gura cu unul cu clasa S si sa-i spun ca cee'd e mai tare cred ca as fi cel mai penibil,deci mai reflectati
Prietene forumist , revigoreaza`te repede cu o cana de apa rece si termina cu jignirile.
am zis eu ceva ca cee'd nu este peste logan ??? problema cu vederea e la tine !
ti`am mai zis dece am intrat aici , nu incerc eu sa readuc loganul pe forum la voi sau in alte parte sa`l priviti cu ochi buni.
tu nu intelegi treaba cu generalitatile ...dar nu mai repet inca o data.

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: cee`d vs logan

Post by bodo »

CataFOF wrote: Prietene forumist , revigoreaza`te repede cu o cana de apa rece si termina cu jignirile.
am zis eu ceva ca cee'd nu este peste logan ??? problema cu vederea e la tine !
ti`am mai zis dece am intrat aici , nu incerc eu sa readuc loganul pe forum la voi sau in alte parte sa`l priviti cu ochi buni.
tu nu intelegi treaba cu generalitatile ...dar nu mai repet inca o data.
prietene eu zic sa-l iei pe prietenul tau mcdu si sa va duceti sa faceti o liniuta sa va relaxati
pentru informatia ta "generalitatile" sunt in prima sectiune a forumului aici e sectiunea "versus" si se adreseaza celor care au condus ambele masini mai mult de 2 intoarceri in fata blocului
sfat:incerca sa-ti mai citesti si posturile anterioare ca te contrazici singur
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

@CataFOF, mai toate versus-urile de genul asta de pe net sunt gresite. Se compara benzina cu diesel, motoare aspirate cu turbo, tractoare cu F1, etc.
Personal n-am nimic cu loganul. Consider ca e o reusita si un pas inainte pt Romania, chiar daca cred ca o dezvoltare a solentei ar fi fost mai pe placul meu. Cand a aparut loganul, voiam sa ma inscriu la solenta (se astepta creo 2 luni), am asteptat sa vad cum arata loganul, care nu mi-a placut (estetic si datorita faptului ca nu era masina de 5000 euro promisa). Am ramas la astra de 10 ani pe care o aveam.
Sa revin on-topic, daca vrem sa comparam MOTOARELE o putem face cu cartea tehnica in mana sau pe dyno. Daca vrem sa comparam care masina ajunge mai repede la 100 km pe ora e altceva. Nici ceed-ul si nici logan-ul nu sunt masini sport, nu sunt concepute pt accelerare, viteza. Dupa parerea mea o astfel de comparatie nu e corecta. De aceea in postul anterior i-am spus lui mcdu sa aduca loganul la greutatea ceed-ului si abia atunci sa vada care din ele e mai rapida. Am putea compara (la fel de gresit) care din ele ajunge mai repede la 200km/h. Ti s-ar pare normala o astfel de comparatie, tinand cont ca loganul nu ajunge la 200?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

Pe ceas ajunge. :)

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

pe un ceas cu cuc.
Comparatia intre ceed si logan au facut-o cei de la Top Gear:
Ceed: "Aveai impresia ca producatorii coreeni nu au nicio arma serioasa? Mai gandeste-te. Hatchback-ul asta este lansatorul de rachete al lui Kia si tocmai a aruncat in aer preturile pe piata compactelor. Snobul din mine ar prefera sa isi dea foc in tuica ieftina decat sa conduca una din asta. Dar se pare ca snobul din mine ar fi cel mai mare prost, ca masina e buna. Kia Cee'd este masina care arunca piatra de pavaj a realitatii direct in parbrizul preconceptiilor. Ar putea fi o clona a unei Toyota/Ford/VW, insa este una a dracului de buna. Este foarte ieftina, iar garantia ridicol de buna de sapte ani iti confera siguranta. Pont Top Gear: Nu fi snob! Cumpar-o. Vei economisi o caruta de bani."
Logan: "Cu un face-lift despre care nu prea stim ce sa spunem, Logan a devenit mai popular ca niciodata. Sau mai din popor, depinde. Aici se potriveste cel mai bine vorba romanului: "iti faci treaba cu ea". Nu e in niciun caz masina care sa te dea pe spate, dar raportul calitate-pret este destul de apropiat. Pont Top Gear: Dupa jurnalistii din Germania, Dacia Logan este o catastrofa. Dar este o catastrofa care se vinde. "
Sandero (aceleasi motoare ca la logan): "Nu stim inca sigur de ce, Dacia a lansat un alt model. Nu, nu e noul Logan. E Dacia Sandero. In fine... Dacia a vrut sa faca ceva. Daca asta a fost singurul lor scop, atunci au reusit. Poate ca in cercul tau de proprietari de Logan e cool sa ai Sandero. Altfel nu. Pont Top Gear: De ce nu vrei tu Logan?"
E pe placul loganistilor ceea ce spun cei de la TG?
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Locked

Return to “Versus”