cee`d vs logan

Locked
User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

sunt foarte constient ce poate loganul la toate capitolele , dar asta nu inseamna ca daca ai un + peste logan ai dreptul sa jignesti in stanga si in dreapta cum face colegul vostru din mangalia.
un logan stock da , 1.6 16v ajunge mai greu la 200km/h dar ajunge , eu de exemplu nu mai am loganul de mult timp stock , la toate punctele de vedere , dar asta nu inseamna sa ma laud si sa arunc jigniri la niste persoane care nici nu le cunosc.
daca vreti sa discutam prieteneste bine , daca nu , va spun la revedere .

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

Cu asta sunt de acord. Putem discuta civilizat, nu este nevoie sa ne jignim. Pana la urma nu avem nimic de impartit in afara de ... drumuri execrabile si preturi mari la combustibil.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

Deschisi la discutii!
Va asteptam. :D

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

sa facut o confuzie , prietenul nostru comun a spus de clubkia , nu clubKia .....
acuma am aflat si o parere despre voi , si daca stau sa ma gandesc la posturile lui Bodo , stau si ma gandesc ca nu au mintit deloc. binenteles , in general e vorba ...nu cum ne baga in aceasi oala colegul vostru forumist.
dar totusi daca vreti mai discutam...dar nu mai vad rostul.

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

ceea ce tu ai vazut acolo cu 76 CP este o alta masina comparata ...este vorba de un logan 1.4 cu soft si eu.....si inca ceva oi fii eu la egala putere cu 1.4 16v de la voi dar ca greutate il omor....nici odata nu 1.4 sau 1.6 de la voi fie cum o fii el nu are cum sa ma bata.....poate 2.0 daca umbla unpic la el...astfel e pa si el....

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

CataFOF wrote:sa facut o confuzie , prietenul nostru comun a spus de clubkia , nu clubKia .....
acuma am aflat si o parere despre voi , si daca stau sa ma gandesc la posturile lui Bodo , stau si ma gandesc ca nu au mintit deloc. binenteles , in general e vorba ...nu cum ne baga in aceasi oala colegul vostru forumist.
dar totusi daca vreti mai discutam...dar nu mai vad rostul.
scuzele mele , era vorba de F a n Kia

User avatar
aleXpeed
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2010, 01:36
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by aleXpeed »

Eu sunt ontopic.

Baieti, cati kilometri aveti la masinile voastre 8) ?
Logan 1.4 MPI by |||Distrigaz Motorsport, un fel de ///M.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by eugenflorinmanea »

Salutare! Eu am 36,000 km! Pana acum in afara de un troncanit pe spate care s-a dovedit a fi de la bancheta nu am avut probleme. Inainte am avut Logan , l-am vandut la 25,000 km si in afara de cativa greierasi la fel- 0 probleme.
Tu ai gaz pe ea? Poti sa ne spui si noua cum se comporta? Mas bate si pe mine gandul sa imi pun.

Cat despre razboiul de mai sus....fraaate ce v-a apucat?? Un vs se face cu + uri si minusuri...nu atacuri la persoana, jigniri si ce am mai citit de m-am ingrozit!! Ogy ia fa un pic de ordine pe aici ca sunt unele posturi care chiar nu au ce cauta in lumea civilizata!!
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: cee`d vs logan

Post by Nesta3 »

mcdu wrote:ceea ce tu ai vazut acolo cu 76 CP este o alta masina comparata ...este vorba de un logan 1.4 cu soft si eu.....si inca ceva oi fii eu la egala putere cu 1.4 16v de la voi dar ca greutate il omor....nici odata nu 1.4 sau 1.6 de la voi fie cum o fii el nu are cum sa ma bata.....poate 2.0 daca umbla unpic la el...astfel e pa si el....

scuza-ma, si fara sa ma enervez, ce putere are mai exact masina ta? si ce motorizare? ca din ce spui tu aici, ori iti arde de glume, ori ai vreo 200 d cai pe logan.....ce ai scris la sfarsitul postului , referitor la 2.0 ceed, ma face sa cred ca nu stiu ce sa cred....si mai exact, la cei 143 cp si 186 Nm prezenti pe 2.0 benzina ceed, ar mai trebui umblat "unpic" pentru a te invinge?????? :shock: :shock: OMG
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bogdan-alin »

dar decat sa facem un versus pe forum...nu mai bine ne intalnim ?

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

Ia luati de aicea (ca sa "incheiem socotelile" 8) :
Bine, acuma, ca idee, omu conduce un Ford, dar cu sinceritate declara "impartialitatea"
Citez:

Domnilor, nu vreau sa supar pe nimeni si pentru asta imi cer scuze de la inceput. Am intrat pe acest forum din intamplare cautand pe google informatii despre Kia. Ca si masina personala, conduc un Focus II 1.6 TDCI cu 109 CP. asa ca ma pot considera inpartial in discutie ! Legatura cu acest forum ar fi ca am masina de sevici un Logan MCV full. De curind am testat un Kia cee;d ( pentru sotie ) si am ramas fff impresionat de masina ! Sigur, nu e la nivelul Ford ca si " prestatie " insa de departe bate loganul MCV ( pe care chiar eu l-am achizitionat de la reprezentanta - 11400 euro ). Calitatea materialelor din interior, ergonomia canapelelor, acesibilitatea comenzilor, nu mai spun de stabilitatea pe sosea ( unde loganul este cam deficitar ) motorizarea care " rupe ". Ca si concluzie generala - nu vreau sa supar pe nimeni - nu puteti compara loganul in ce-a mai buna varianta cu Kia cee'd in cea mai simpla varianta !!

PS: Bani am avut si de Logan (nu eu, bancile :D ), dar de ce nu mi-am luat Logan? (recunosc ca e o intrebare retorica :wink: )
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

Si mai luati de aici (promit ca e ultimul citat :D ):
Citez
Am mers eu cu Kia Ceed 1.6 crdi 115 cp pret total : 16550 euro a unei prietene am codus bucuresti - breaza- bucuresti ... bucuresti bacau bucuresti masina nou cred ca a ajuns la 1000 km.
Parerea mea : Se infige ffff bine in orice treapta exclus treapta 1 incare oricat ai tura-o ... parca e in gol ca la majoritatea dieselurilor defel.
Eram pe D1 ma flesuieste un A6 eram in treapta a 5 a am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ... masina comportanduse lafel ca la 110, de la 50.km/h in sus se intareste din ce in ce mai mult servodirectia e treaba f buna. Am mai observat ca esp se aprinde in bord la fiecare groapa mai nasoala sau frana brusca , suspensi f bune in viraje se comporta impecabil si la viteza mare...
Ce ma impresionat este sunetul Mp3-ului se aude lacrima bass zbarnie numerele pe masina miscanduse si oglinzile , scaune destul de confortabile sunt un pic sport , putin mai tari ca la logan , calitatea interiorului f buna bord cauciucat majoritatea digital, comenzi pe volan, cotiera mare confortabila , spatiu interior nustiu dc dar mi se pare mai mare ca la Logan sau o fi doar o impresie dea mea , Frane ...no comment acolo pui acolo ingheatza , consum mediu a avut 5.8 tinand cont ca am calcat pedala cat sa putut de mult 80% din drum sub 140 nu o lasam . F bine atifonata interior abia se aude rontzaitul motorului ... Parerea mea finala ...E super masina tinand cont ca are la sigurantza 5 stele la ncap 10 airbaguri SRS Merita toti bani !!! Are tot ce trebuie pt o masina confortabila , calitate , la , fiabilitatea ( tre sa mai treaca timpu ). Ma gandesc vara asta sa reusesc achizitionarea unui Ceed 1.6 crdi depide de ce se mai aude despre el pana atunci daca nu imi iau mult doritul Logan prestige DCi 85cp diferenta ar fi de vro 3000 E
__________________
Preferance 1.4 MpI cipuit 84 cp


PS: In privinta fiabilitatii, la modul general, total de acord cu omuletu cu "loganu cipuit" 8)
Dar sa vedem ce "mai aude" de ceed, daca e de rau, va alege totusi un prestige DCi 85cp :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
aleXpeed
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2010, 01:36
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by aleXpeed »

eugenflorinmanea wrote:Salutare! Eu am 36,000 km! Pana acum in afara de un troncanit pe spate care s-a dovedit a fi de la bancheta nu am avut probleme. Inainte am avut Logan , l-am vandut la 25,000 km si in afara de cativa greierasi la fel- 0 probleme.
Tu ai gaz pe ea? Poti sa ne spui si noua cum se comporta? Mas bate si pe mine gandul sa imi pun.

Cat despre razboiul de mai sus....fraaate ce v-a apucat?? Un vs se face cu + uri si minusuri...nu atacuri la persoana, jigniri si ce am mai citit de m-am ingrozit!! Ogy ia fa un pic de ordine pe aici ca sunt unele posturi care chiar nu au ce cauta in lumea civilizata!!
Deci, masina mea a fost taxi (acum nu mai e), dar, masina familiei, de noua ma rog, in prezent are peste 211.000 km., motorizare "laser" 1.4 MPI :lol: . Am si GPL pe ea de la 100.000 km., de-atunci merge tot timpul pe GPL si nu am absolut nicio problema, consum in oras vreo 12 la stilul haotic de a merge (forja unde prind) iar in afara am scos un 7.5 (blana, in localitati mielusel, in afara cat poate si tot asa), sunt foarte multumit de ea, vede forja zilnic si nu cade, schimb doar consumabile, o fi ea "mijloc de locomotie" cum o fac unii, dar sa dea dracii daca pica ceva mecanic la ea. Ce ma pot plange, daca opresc casetofonul, eternii greieri auziti cand iei vreo groapa, iar, in cazul meu, sa ma uit pe o conducta principala de aer de la aeroterma, cred ca s-a infundat de la cleii din copaci, mizerii, nu mai am debitul de aer care il aveam inainte, in rest, sanatate.

Legat de Kia, tata are un Logan Prestige dci de 85, era in dilema Kia SH versus Logan si a ales Logan pentru ca s-a indragostit de dci-ul de 85 la cum trage fata de un 1.4 benzinar dintr-ala (ma refer in oras, el oricum la nicio masina nu schimba peste 3000-3500 maxim), era si frumoasa, aia a fost.

@Nesta3: daca ai afla ce motor are mcdu o sa ai un mic soc=)). Vezi ca a pus un grafic pe pagina anterioara, era parca scrisa si puterea de baza, 76.5, da-ti seama:D.
Logan 1.4 MPI by |||Distrigaz Motorsport, un fel de ///M.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bogdan-alin »

eu raman tot la parerea ca treburile astea se rezolva pe ...nu pe forum
asa pot si eu foarte bine sa zic ca bat orice bmw e90 cu al meu Pro' de 109cp
cel mai bine ar fi sa se ia fiecare Ceed 1.4 cu Logan 1.4 ; 1.6 cu 1.6 si ne oprim ca 2.0 nu sunt pe Dacia :)
dar cred ca se rezolva un 2.0 cu un foarte mare tuner de Logan care crede ca dintr-un motor de 1.4 scoate avion...
si daca tot e vara si frumos afara o naveta de bere ca premiu este binevenita:)

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

bubumisu wrote:Si mai luati de aici (promit ca e ultimul citat :D ):
Citez
Am mers eu cu Kia Ceed 1.6 crdi 115 cp pret total : 16550 euro a unei prietene am codus bucuresti - breaza- bucuresti ... bucuresti bacau bucuresti masina nou cred ca a ajuns la 1000 km.
Parerea mea : Se infige ffff bine in orice treapta exclus treapta 1 incare oricat ai tura-o ... parca e in gol ca la majoritatea dieselurilor defel.
Eram pe D1 ma flesuieste un A6 eram in treapta a 5 a am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ... masina comportanduse lafel ca la 110, de la 50.km/h in sus se intareste din ce in ce mai mult servodirectia e treaba f buna. Am mai observat ca esp se aprinde in bord la fiecare groapa mai nasoala sau frana brusca , suspensi f bune in viraje se comporta impecabil si la viteza mare...
Ce ma impresionat este sunetul Mp3-ului se aude lacrima bass zbarnie numerele pe masina miscanduse si oglinzile , scaune destul de confortabile sunt un pic sport , putin mai tari ca la logan , calitatea interiorului f buna bord cauciucat majoritatea digital, comenzi pe volan, cotiera mare confortabila , spatiu interior nustiu dc dar mi se pare mai mare ca la Logan sau o fi doar o impresie dea mea , Frane ...no comment acolo pui acolo ingheatza , consum mediu a avut 5.8 tinand cont ca am calcat pedala cat sa putut de mult 80% din drum sub 140 nu o lasam . F bine atifonata interior abia se aude rontzaitul motorului ... Parerea mea finala ...E super masina tinand cont ca are la sigurantza 5 stele la ncap 10 airbaguri SRS Merita toti bani !!! Are tot ce trebuie pt o masina confortabila , calitate , la , fiabilitatea ( tre sa mai treaca timpu ). Ma gandesc vara asta sa reusesc achizitionarea unui Ceed 1.6 crdi depide de ce se mai aude despre el pana atunci daca nu imi iau mult doritul Logan prestige DCi 85cp diferenta ar fi de vro 3000 E
__________________
Preferance 1.4 MpI cipuit 84 cp


PS: In privinta fiabilitatii, la modul general, total de acord cu omuletu cu "loganu cipuit" 8)
Dar sa vedem ce "mai aude" de ceed, daca e de rau, va alege totusi un prestige DCi 85cp :wink:
mai la toate capitolele are dreptate , dara la faza cu "am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ..." , nu m`am putut abtine sa nu rad.
Nu o fi loganul cine stie ce la stabilitate , comfort , calitate interioara dar este foarte fiabil , piese ieftine , fara mari probleme pentru rechemarii in service cum am vazut la alte masini mai de alt rang.

Locked

Return to “Versus”