cee`d vs logan

Locked
ciprian75

Re: cee`d vs logan

Post by ciprian75 »

Majoritatea celor care au postat in topicul respectiv pe clubdacia (sau logan...) sunt persoane de buna credinta, cu simtul masurii si al realitatii.
Insa am vazut si opinii de genul " hai sa comparam MCV diesel cu ceed best 1,4 gsl ca sa se potriveasca la pret" sau "pai la banii astia nu are proiectoare sau jante" dar nu i-am auzit sa zica "ca are suspensie spate insependenta, comenzi pe volan, mufa usb, 6 airbaguri, 5 stele NCAP, finisaje peste Opel, Renault sau altele mai "titrate""
Si oricum se fac comparatii de dragul comparatiei pt ca sunt si din clase diferite.
Si cand mai aud ca "la banii astia(se refera la diesel) mai bine iti iei Opel sau Ford" iti vine sa......
In opinia mea singurul atu al Loganului este garda la sol : poti merge cu el pe la tara sau la pescuit ::))

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Sfinxul »

ciprian75 wrote:....... dar nu i-am auzit sa zica "ca are suspensie spate insependenta, comenzi pe volan, mufa usb, 6 airbaguri, 5 stele NCAP, finisaje peste Opel, Renault sau altele mai "titrate""
Pe multi nu-i intereseaza aceste aspecte. Cati din cei care cumpara Logan intreaba macar cate stele a scos la testul NCAP. Te asigur ca multi dintre ei nici nu au auzit de asa ceva.
ciprian75 wrote:Si oricum se fac comparatii de dragul comparatiei pt ca sunt si din clase diferite.
Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit. Daca te referi la MCV vs Cee'd HB atunci de acord. Sunt clase diferite.
ciprian75 wrote:In opinia mea singurul atu al Loganului este garda la sol : poti merge cu el pe la tara sau la pescuit ::))
Aici nu pot sa nu-ti dau dreptate. Ar mai fi si suspensia care este setata in asa fel incat suporta mai bine drumurile de pe la noi. Intretinerea este iarasi un atu al Loganului si nu in ultimul rand costurile cu asigurarile. Faceam comparatie cu un coleg care are Logan si nu-mi venea sa cred ca el plateste CASCO 800 ron/an iar eu de 3 ori mai mult. E drept el beneficia de o promotie dar chiar si fara promotii, se duce cel mult pe la 1200 ron/an.
Daca stai sa faci un calcul ce inseamna cost de exploatare pe o perioada de timp de 3 - 5 ani si ei in calcul pe langa valoarea autoturismului si intretinerea si asigurarile, o sa vezi ca iesi mult mai bine in comparatie cu orice alta masina din clasa compacta.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by frantic »

Sfinxul wrote: Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit.
Din cate stiu Loganu e construit pe o platforma de clasa mica, pe cand Cee'd face parte din clasa compacta.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by mr_wizard »

Apropos de CASCO: la logan plateam 280 EUR/an, iar la cee`d 690 EUR. Asta fiindca masina era luata prin credit si societatea de asigurari avea o conventie cu banca, intelegeti? Cred ca in felul acesta si-au achizitionat multi oameni loganurile.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by arka »

13-09-2008
Matizul mic răstoarnă Loganul mare

(ASIS) – Joi seară, pe strada Logofăt Tăutu, un Logan s-a răsturnat după ce a fost izbit de un Matiz. Åžoferiţa autoturismului care a provocat accidentul nu a respectat semnul "Cedează trecerea" şi a lovit Loganul în partea dreaptă. Åžoferul de la volanul acestuia a frînat şi a tras stînga de volan, în încercarea de a evita accidentul. Impactul a fost atît de puternic încît s-a auzit în tot cartierul. Locatarii au sunat imediat la 112. Loganul s-a răsturnat şi a alunecat pe cupolă încă 10 metri. Cei care locuiesc pe strada Logofăt Tăutu au sărit imediat în ajutorul victimelor şi au reuşit să-i scoată pe cei trei din Logan prin luneta autoturismului. Din fericire, nu au existat victime. Åžoferiţa care a provocat accidentul a rămas fără permis pentru 60 de zile. Cei din cartier spun că intersecţia respectivă e una în care s-au produs mai multe accidente de circulaţie, mai ales din cauza vitezei şi a nerespectării indicatorului de cedează trecerea. (Cristina Maria Cucu)

http://www.evenimentul.ro/rss_article/m ... -mare.html
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

alcatraz

Re: cee`d vs logan

Post by alcatraz »

am avut destula rabdare si am citit cele 6 pagini de comentarii de pe loganclub. marea majoritate sunt constienti de inferioritatea loganului in fata cee'd-ului. altii, daca nu si-au putut permite decit un logan si cred ca l-au apucat pe dumnezeu de picior, gasesc fel de fel de hibe masinilor noastre. treaba lor. nu e peste ca bibanu', nici masina ca loganu'. ei sa fie sanatosi. mr_wizard si ceilalti participanti la intilnirea de la draganu, am ascultat manele emanate din puternicul sistem audio ce echipa un logan aflat la citiva metri de noi. cam asa arata portretul robot al unor posesori de logan. logan=manea

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by SeKAh »

alcatraz wrote:... cam asa arata portretul robot al unor posesori de logan. logan=manea
:lol: Guuuuuutaaaaaaaa!!!

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

Adevaru ca, eu cel putin, decat sa-mi inghesui fundul intr-o Fiesta sau intr-o Fabie d-alea de 60 de cai si chele pe deasupra, as prefera 1.6 16V-ul de la Logan.

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Sfinxul »

frantic wrote:
Sfinxul wrote: Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit.
Din cate stiu Loganu e construit pe o platforma de clasa mica, pe cand Cee'd face parte din clasa compacta.
Chiar daca la baza are o platforma de nisan micra (parca asa spuneau cand l-au proiectat) masina este incadrata la clasa compacta.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Re: cee`d vs logan

Post by ionut75 »

Mr_wizard : ai starnit o avalansa de comentarii cu topicul tau ceed vs. logan. :D
Adevarul este urmatorul : cine pune accent pe siguranta lui si a pasagerilor si mai doreste cateva dotari ''decente'' + diferenta mica de pret fata de LOGAN 1.6 16V isi ia Ceed.
Plus ca sunt din clase diferite : Ceed clasa C si LOGAN clasa B.
Orice alt comentariu nu isi are rostul.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by .indie. »

Sfinxul wrote:
frantic wrote:
Sfinxul wrote: Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit.
Din cate stiu Loganu e construit pe o platforma de clasa mica, pe cand Cee'd face parte din clasa compacta.
Chiar daca la baza are o platforma de nisan micra (parca asa spuneau cand l-au proiectat) masina este incadrata la clasa compacta.
Logan este clasa mica, dar din cauza portbagajului foarte mare este intr-o nisa a clasei mici, si anume la granita cu clasa compacta.
Dar el este incadrat in clasa mica, ca si Clio, Linea, etc

baronu
Posts: 9
Joined: 31 Aug 2008, 17:16
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by baronu »

Salut,
Loganul e o masina f. buna si fiabila. Ai mei au unul de 4 ani si n-a vazut service decat la revizii. Casco mic, costuri de intretinere mai mici, spatiu cat cuprinde, rezistenta la "drumurile noastre toate". Problema e ca e instabila la 140-150km/h. Oricum in .ro sunt doar 2 (doua) drumuri unde poti sa mergi cu asa viteza si nici pe alea tot timpul. Pretul mic si el. E masina atat de tare incat a salvat renault de la grave probleme financiare ( a se vedea anual reportul pe 2006 si 2007 de pe site-ul lor). In Franta, unde am stat 1 an, si in Belgia unde stau acum, toata lumea are numai cuvinte de lauda pt masina asta. Numai in Romania se vorbeste urat de masina asta si se pune semnul egalitatii intre logan si manea. De ce? Oare e atat de greu sa recunoastem ca e o masina buna?
Cat despre partea Cee'd vs Logan, este evident ce masina e mai buna, dar nu uitati ca Cee'd -ul versiune de baza e dublu ca pret decat Loganul de baza. Si poate altii n-au sau nu vor sa bage banii astia intr-o masina.
Baronu'
//asteptand Sarbatorile de iarna sa-mi aduca Moshu' ceed'ul
Cee'd 1.4 GSL MT City - il astept cu interes
Metrou, Autobuz, Tramvai, Trolebuz - le astept cu infrigurare

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by mr_wizard »

ionut75 wrote:Mr_wizard : ai starnit o avalansa de comentarii cu topicul tau ceed vs. logan. :D
Adevarul este urmatorul : cine pune accent pe siguranta lui si a pasagerilor si mai doreste cateva dotari ''decente'' + diferenta mica de pret fata de LOGAN 1.6 16V isi ia Ceed.
La cele de mai sus as mai adauga si performante. In rest, sunt total de acord.
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

ciprian75

Re: cee`d vs logan

Post by ciprian75 »

Sfinxul wrote:[quote="ciprian75
ciprian75 wrote:Si oricum se fac comparatii de dragul comparatiei pt ca sunt si din clase diferite.
Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit. Daca te referi la MCV vs Cee'd HB atunci de acord. Sunt clase diferite.quote]

Loganul e construit pe o platforma de clasa mica.
Ceedul e din clasa C deci alta mancare de peste.
Pana la urma totul se reduce la buget pentru ca nu pot sa cred ca cineva care are bani de Ceed isi cumpara Logan oricat de nationalist sau patriot ar fi :P
Am inteles ca in ceea ce priveste Loganul, companiile de asigurari nu aplica acel 6,5% din valoare masinii ca prima de asigurare ci un coeficient mult mai mic, deci, avantaj Logan.
Si Loganul nu e chiar o masina ieftin de intretinut. Sa nu uitam ca sunt sute de mii pe strazi iar la service ajungi doar cu programari la 2,3 saptamani, pe cand la Ceed, fratele meu s-a programat la 10 dim si la 4 avea revizia terminata(avantaj de moment pt ca nr lor creste).
Asa cum au zis multi, pana la urma nu are rost sa comparam cele doua masini.

cmg_george

Re: cee`d vs logan

Post by cmg_george »

MihaiM wrote:Adevaru ca, eu cel putin, decat sa-mi inghesui fundul intr-o Fiesta sau intr-o Fabie d-alea de 60 de cai si chele pe deasupra, as prefera 1.6 16V-ul de la Logan.
De acord.
Cat pentru baronu nu cred ca a zis cineva ca nu este o masina fiabila pana acum... toti pe care ii stiu eu cu Logan sunt multumiti si chiar nu au avut probleme cu el, insa...daca ti cont de nivelul de doare, comfort, garantie si altele o sa vezi ca Ceed-ul este foarte departe.

Locked

Return to “Versus”