Masina noua vs Second hand

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Masina noua vs Second hand

Post by kriszta15 »

boty: "SH nu este o varianta gresita, mai ales pentru cei cu venituri mai modeste..."

SH este o varianta ca si cand alegi o femeie mai invarsta sa iti fie partenera: tre sa o mangai mai des cu bani sa va mearga bine [smilie=smiliz_kingz_pdt_05.gif]

ciprian75

Re: Masina noua vs Second hand

Post by ciprian75 »

Sh-ul bun din Germania este scump, mai ales acum cand nici neamtul nu mai schimba masina la 2,3 ani ci la 4,5 ..... Primele 2 pagini de la bmw, audi, vw de pe mobile.de, scout.de, nici nu trebuie luate in seama sunt TEPE.
Cumnatul meu si-a adus un seria 5 din 2005 cu 70k km, luat de acolo de la reprezentanta
si cand a ajuns cu ea in tara nu-mi venea sa cred ca mirosea a nou la interior. Dar si pretul pe masura, 17500 eur fara tva(la care s-au mai adaugat 2000 euro = drumul, cazarea, taxe prin Germania +taxa aici)
Asta m-a incurajat spre second hand si dupa niste tentative esuate catre audi a4 ("va scriu nr. de km pe factura bla, bla, bla....") m-am oprit la un bmw japonez :mrgreen:, adica o Honda Accord pe care am gasit-o in tara, la o cunostinta 16500km, full(piele, xenon, etc....) din 2006 cu 13700 euro, motor 2.0 i-Vtec, benzina 155 cai :P. Aceeasi masina in Germania costa 15 mii euro.
E adevarat ca o masina noua are acel ceva, miroase a nou, inspira acel feeling de lucru nefolosit de altcineva, dar am considerat ca platesc prea mult pentru asta...
In calcul am avut si un Ceed diesel, dar la dotarile pe care le doream ma duceam peste 15 mii euro, plus ca nu prea doream hatch ci o masina mai eleganta.
In fine, la sh e chestie de bafta, nu poti spune din start ca e gresit sa alegi sh, insa cele aduse de bisnitari sunt in proportie de peste 80% smenuite. Inca o data, NU EXISTA bmw/audi/mertz de 4,5 ani la 10-12 mii euro cu 60k km la bord indiferent ca e seria e, a4 sau clasa c, nu mai vorbesc de de seria 5, a6 sau clasa e(vazusem pe autovit a6 din 2004 la 10 mii euro #-o, probabil ca astea au peste 300mii km sau sunt varza).
Stiu pe cineva care si-a luat in 2008, un Pasat din 2006 cu 180 mii km la bord(in 2 ani). Intrebat fiind de ce si-a luat masina cu asa multi km omul a raspuns senin, am luat-o moca, masina e full(si chiar era), nu e uzata la interior pentru ca s-a mers pe autobanda cu 1 cel mult 2 persoane si motorul mai tine inca vreo 150 mii km :P.
O tin un an, o dau la 115 mii km(o sa aiba 3 ani e credibil un 40 mii/an :P), o vand cu 2000 capac si mai merg si moca.
Si ca el sunt multi .....
Bafta

ciprian75

Re: Masina noua vs Second hand

Post by ciprian75 »

kriszta15 wrote:boty: "SH nu este o varianta gresita, mai ales pentru cei cu venituri mai modeste..."

SH este o varianta ca si cand alegi o femeie mai invarsta sa iti fie partenera: tre sa o mangai mai des cu bani sa va mearga bine [smilie=smiliz_kingz_pdt_05.gif]
ohoho dar si cum merge cu partenera mai in varsta ... :twisted:

Locked

Return to “Versus”