NOul FOCUS vs Cee`d

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ogy »

Cee'd este cee'd, cee'd sw este cee'd sw si procee'd este procee'd. Ma bucur ca sta mai bine sw-ul pe curbe. Nu imi dadeam seama de ce se intampla asta cand toti ziceau de focus ca este baza pe curbe.

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Danicko »

Eu am condus un focus nou 1.6 115 prin Bucuresti vreo 2 zile. Mi-a placut mult mai mult feeling-ul directiei, suspensiile silentioase si confortabile si sunetul motorului fata de ceed-ul meu. Directia se simte mai precisa parca e mai rigida..pe unde ii spui sa o ia pe acolo merge.Ce
Ce nu mi-a placut:
-consumul care era cam cu 2l/100 mai mare ca la a mea.
-forma volanului - cred ca m-am obisnuit cu al meu
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

kentopia
Posts: 1
Joined: 08 Dec 2009, 15:47
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by kentopia »

Am mers cu ambele, le-am condus pe ambele si atat va pot spune, de cati bani dai atata primesti, vorba aia.. "De-atatia bani, atata peshte" :)

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

Sa reinviem putin acest topic.

Deci, ce pareri mai exista legat de ceed 5 usi 1.4/90 cp si ford focus 1.4/80cp si ford focus 1.6/100cp?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ogy »

La exterior nu imi mai place nici una (daca vb de cee'd fl). La interior s-a mai schimbat treaba. La motoare ii las pe cei care le-au condus sa-si spuna cuvantul.

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

1,6 de 115 CP de la Ford trage vizibil mai bine la depasiri decat 1,4 de 109 CP de la Kia, desi vorbim de doar 6 CP in plus (teoretic).
Daca cu focus-ul nu mi-e frica sa ma bag in depasiri la limita (are un demaraj fantastic cu motorul turat mult, la cel putin la 4500 rpm - pe retrogadare a vitezei), cu ceed-ul ma gandesc de 2x. Practic nu mi-e frica sa ma intrec la demaraj cu aproape nici o masina (si am condus peste 50000km cu el si am avut ocazii destule sa-l pun la intrecere). Mai ales pe urcusuri e superb (de ex pe Timisul de sus, sau pe Feleac, sau Piatra Craiului, etc) sau pe drumuri cu zone de depasire scurte, cel mai bun exemplu ar fi prin Padurea Bogatii (dupa BV spre Sighisoara).

In schimb focusul consuma 8% ceed`ul 6,7%!

Un alt plus la Focus este directia foarte precisa si exact cat iti trebuie de rigida. Poate senzatia de nesiguranta din ceed este data si de faptul ca, neavand reglaj pe inaltime la scaun, am o pozitie de condus sensibil mai inalta decat in Focus (ptr ca, pe curbe, ceed-ul sta mai bine, neasteptat de bine dupa cat de moale este directia, fata de focus).

Tot legat de motor la focus ar fi si zgomotul destul de puternic ce intra in habitaclu, parca ar fi diesel.

Legat de fiabilitate Fordul e ok, la peste 50k am schimbat doar becurile faza scurta si urmeaza placutele de frana desi in service mi-a spus ca mai pot astepta. Nu s-a defectat nici macar un butonel. In schimb am de cand am luat-o un greieras in portiera sofer (nu stiu unde) care din cand in cand isi mai face de cap.

Cu ceed-ul am 6000km si singura pb pana acum ar fi parasolarul de la sofer care nu se rabateaza complet (uneori) si faptul ca in a 1-a accelereaza normal pana pe la 2000rpm apoi cade in nas si apoi continuua iar acceleratia desi piciorul pe pedala e constant (ma seaca chestia asta, ). Ar mai fi la sw si zgomotul produs de prelata de la portbagaj care joaca pe suportii de plastic laterali, singura solutie a fost sa merg cu ea rulata.

Una peste alta il prefer la mare distanta pe ceed!
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by arlionok »

din punct de vedere al designului ma deranjeaza un detaliu la ford, dar si la alte masini din noile generatii, butoanele alea invechite de la climatizarea manuala. Nu inteleg de ce daca improspateaza toata fascia centrala nu schimba si cele trei butoane de plita electrica.
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

Multumesc pt. pareri.
Sper sa isi impartaseasca si altii parerile.

De ce intreb? Probabil, voi oscila la achizitia unei masini noi intre focus si ceed. Perioada va fi februarie - martie, sper sa inceapa programul remat.

Pretul la ceed acum este destul de sus, ford are niste promotii foarte atragatoare - de ex un 1.8 115cp diesel la pret de 1.6 benzina. Dotarile in mare sunt asemanatoare cu un mic plus la ceed, garantia tot pe acolo, ford are 4 ani fara limita de km.

Acum nu stiu ce sa cred intre motoarele de 1.6 la ambele masini, benzina si diesel.

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Legat de confort trebuie sa mai stii ca sistemul audio la ceed este mult peste cel de la Ford. Concret, la focus nu citeste mp3, nu ai mufa aux+usb (sa asculti direct de pe memory stick) iar bass-ul este foarte slabut (la ceed se aude de parca ai avea subwofer sub scaun).

Ar mai fi si faptul ca la focus numai geamul de a sofer are impuls si numai ptr deschidere, la inchidere trebuie sa stai cu degetul pe buton.

Tot in focus o sa vezi cu surprindere ca nu exista scrumiera (decat daca-ti iei "pachetul fumatori" care costa) si ca la ford roata de rezerva este pe lista de optionale (deci iti da masina fara ea).

De fapt cel mai bine ar fi sa faci singur test-drive cu ambele...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

La un studiu de pret si diverse optiuni diferentele generale mai costau in:

1. Ford norma de poluare ford euro 4, se plateste taxa, masina pe stoc din 2008-2009. Kia are euro 5, parca?
2. Airbag-uri ford=4, kia=6. valori standard
3. Proiectoare ford optionale.

4. Pret pentru 1.6 benzina ford sedan, clima automata, jante aliaj, vopsea metalizata,fara pilot automat,fara scaune incalzite - 13140 euro
Pret kia ceed best+jante aliaj+pilot automat+scaune incalzite+pachet crom, fara clima automata=13135.

4. Preturi aproximativ egale la 1.4 benzina, dar pe ford acest motor este slab. Pe kia e slab dar are se pare un consum mai mic decat 1.4 ford, hatchbak.
5. Preturi revizii aproximativ egale.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

ai uitat sa spui de cei 26 de cai in plus ai motorului 1.6 de pe ceed... :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

Revin cu urmatoarea dilema legata de achzitia unui autoturis, rog obiectivitate.
Am 2 variante, ordinea de aci este intamplatoare:

1. Ford focus second hand an 2008, facelift, 1.8 TDCI, 115 CP, 23.000 km, clima automata bizonala, proiectoare, pilot automat, vopsea metalizata, comenzi volan, oglinda interioara heliomata, jante aliaj, MP3player 6 boxecarte service, in garantie pana in 1012. - 9600 euro

2. Kia Ceed 1.4, noua, facelift, 90 CP. Clima manuala, proiectoare, vopsea metalizata, scaune incalzite, jante aliaj, pachet piele volan si crom, comenzi volan, MP3 player cu usb, garantie 5 ani totala - 9800 euro+ 3 taloane remat.

Ce ati alege? Si pe ce criterii?
Multumesc.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by aeon »

varianta 2 pt ca e noua
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by costelo »

...varianta 1 , e alegerea mea , dar dupa ce l-asi testa in draci :o
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ogy »

Depinde si de gusturi (care iti place cum arata).
Dupa gust niciuna.
Varianta 2 pentru ca este noua. Mai depinde si de noroc.
Fa teste cu ele si alege ce iti place (nu iti conduc eu masina :) ).

Locked

Return to “Versus”