NOul FOCUS vs Cee`d

Ric0
Posts: 71
Joined: 10 Jul 2008, 09:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ric0 »

Parere proprie si personala :lol: asupra designului exterior: Spatele este groaznic la Noul Focus HB in comparatie cu CEE'D, iar "botul de tigru" al kiutzei este mai meseriash decat cel al fordului (precizez ca imi place f mult si cel de la ford) Interior : Croamele din interior nu m-au impresionat...

P.S.KIA cee'd RULLZ !!
KIA CEE':D ,black pearl,1.4---> 109 HP CJ 11 HXJ

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by bumblebee »

Parerea mea e ca Focus arata mai bine decat Kia Cee'd cu facelift la exterior, cel putin din pozele vazute pana acum.
Kia Cee'd 1.4 best

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Design = Focus este f. departe de ceed in sens pozitiv (toata lumea copiaza designul kineticinitiat de Ford)
Calitate = Focus no problem (am 40.000km cu el, masina de servici, deci nici o jena sa-l "afum"). Nu am schimbat la el decat becurile de faza scurta pana acum, restul nimic (nici placute frana, nic un buntonel, nimic, nimic). Scaune, tapiterie = totul super.
Condus = foarte bun, am mers si iarna si vara, f ok, suspensia este de vis pe drumuri naspa. Am facut drive test cu ceed, pot sa spun ca pe drumuri nasoale Focus este primul, pe drumuri drepte ceed`ul, Focusul cam se balanseaza nitelus.
Consum 1,6: 8% mixt, condus (f) sportiv.

De ce am ales ceed: ptr portbagaj (sw). va mai dau detalii dupa ce o sa-mi vina efectiv masina (ma minte un dealer de vro 2 saptamani).
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

...si am uitat sa va spun: cea mai tare oferta, care merita intr-adevar, este Ford Mondeo 125 CP, in oferta la 14500 EUR cu TVA (prin Remat) cu tot ce vrei pe ea incl Climatronic, faruri ceata, portbagaj sa intre ceedul cu totul in el, etc!
Din pacate eu nu am avut decat 11000 altfel optam ptr limuzina Mondeo, alta clasa, nu se compara.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Razvan_G »

Jenti aliaj? Unde este oferta?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

ce are in minus focusul fata de ceed este zgomotul interior... e mai slab antifonata, conduc focusi in fiecare zi la firma si multi clienti care s-au intors cu masinile din curs (ford focus hatch sau sedan) s-au plans de insonorizarea slaba la viteze de peste 100.
in schimb, mondeo e alta poveste , o masina excelenta, spatioasa si confortabila, normal ca nu se compara cu ceed, e din alta clasa :p
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Corect, face Focusul un zgomot, ca initial am crezut ca-i Diesel...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

nu neaparat ca ar avea vreun motor zgomotos, de afara se aude ca orice benzinar, doar ca , dorind sa vanda o masina buna la un pret decent, cei de la ford au trebuit sa faca ceva reduceri, astfel ca, nefiind un lucru pe care toata lumea pune pret, au facut o insonorizare mai slaba.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Oferta de Mondeo este la Tiriac Auto (dealer Ford), in Brasov.
Nu-mi aduc aminte exat daca avea si jenti Al, banuiesc ca da. Ptr mine a fost un pic cam sus, 3.500+ EUR short :( plus ca sotia nu s-ar fi impacat poate niciodata sa conduca "vapor".

Mai am de adaugat ceva: am acum cu ceedul, dupa (numai) 450km consum 6% ceea ce NICIODATA in cei 40.000km nu mi-a dat Focusul, chiar daca am resetat din cand in cand CB. E drept sunt motoare diferite ca si cilindree 1.4 vs 1.6, dar alta compartie nu am.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Razvan_G »

Cum ti se pare interiorul fata de Focus? Ca de motor nu poti vorbi inca, doar il conduci destul de submotorizat fata de ce faci cu Focus-ul.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Mda, mi-ar fi placut si mie ceva Aluminiu prin interior ca la focus ca acu-i cam totul negru (versiunea Best).
Am vb cu dealerul sa se intereseze de fascia de AL ptr Best, ea avea asa ceva pe masina de drive test.
Apropo, voi stiti ceva?

Focusul imi pare mai high in ceea ce priveste calitatea tapiteriei, plastice si ceasuri indicatoare. Un ex am: plasticul de pe usa, unde se poate pune de ex o sticla (langa difuzor) la ceed mi-e cam frica sa pun ceva mai greu acolo, la focus trag de el fara teama si inchid astfel usa asa-i de dur. Bordul cu AL+plastic deschis la culoare mai fain ca la ceed.
Ar mai fi scaunele, mult mai moi la ford.
Poate si volanul care mi se pare cam micut in diametru la ceed.

Si totusi... bordul mi se pare prea inalt la Ford parca vine peste tine. De asemenea Radioul este inferior ceed (de ex nu are mp3, fara sa mai vb de USB si alte alea). Comenzile pe v olan mai bine amplasate la ceed. Si cel mai mare plus la ceed: comenzile climatizarii, foarte faine, nu se compara. Fain si blocul cu scrumiera rabatabila la ceed, focus-ul nici nu are scrumiera (!).

Ca spatiu interior mi se par la fel (nu am facut masuratori sau comparat diagrame). ca fapt divers cand am comparat masinile inainte de cuparare nici una nu a avut asa de mult saptiu in spate ptr cap ca si ceed-ul decat... loganul (o fi poate ptr ca este sw).
Am condus si noaptea ceed-ul , e ok bordul, dar a trebuit sa trec pe off display-ul Radio.

Ca si concluzie: daca pun la ceed fascia de aluminiu si ceva huse la scaune, nu mai am motiv sa ma gandesc la focus.

PS Nu stiu daca "interior" se poate pune si portbagajul... dar pe care oricum nu-l pot compara ca focusul pe care il conduc nu este "sw". Oricum amandoua au roata mini.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by bumblebee »

Vezi ca 'aluminiul' ala e defapt un plastic ordinar vopsit argintiu.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ogy »

1. Scaunele alea tari o sa vezi de ce sunt in stare la drum lung de unde te ridici ca nou...iti vine sa te urci inapoi. :)
2. Daca plasticul de la ford il poti trage fara sa se "miste" inseamna ca e mai casant decat cel de pe cee'd, acesta fiind mai elastic. Deci calitatea o vezi altfel.
Parerea mea desigur.
Imi pare rau ca nu ti-ai luat cee'd sa-mi spui si mie cum sta fata de focus pe curbe.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

bumblebee wrote:Vezi ca 'aluminiul' ala e defapt un plastic ordinar vopsit argintiu.
ca si la ford de altfel :wink:, unde doar varianta titanium e metalizata

p.s. scaunele sunt mai bune la ford , that's true :P facui drumuri lungi cu ambele :wink:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Ogy wrote: Imi pare rau ca nu ti-ai luat cee'd sa-mi spui si mie cum sta fata de focus pe curbe.
Ba da, tocmai, mi-am luat cee`d!! am cu el 800 km. Focusul e masina de servici.
Pe curbe sta (mult) mai bine ceed`ul (chiar si fara ESP, chiar si sw) in schimb la drum putin (sau mai mult) denivelat focusul e peste ceed, clar. Am facut de ex drive-test in Arad pe drum nasol cu ceed apoi am luat-o imediat cu focusul si diferenta mi-a fost f. notabila.
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

Locked

Return to “Versus”