Ceed vs Fiat GP

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Cu siguran?? rio nu este genera?ia anterioar? a lui cee'd! Sigur ai vrut s? scrii altceva acolo!
Iar clasificarea f?cut? de silvio e corect?, chiar dac? nu ?i se pare c? ar fi a?a! Sunt mai multe criterii de clasificarea dec?t lungimea :oops:!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

zfs wrote:@silvio tu vinzi kia ?
Insa ca si calitate ceed e cu o clasa cel putin peste rio, aveo, accent, linea, albea dar sub astra, golf, grande punto(ca sa revenim la topic)
ajunsesi tu la concluzia finana dupa 5 ani si 100.000 de utilizare, nu? :)

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

@zfs
hai frate laso naibii .... e sub grande punto la ce? poate la aspect, mergi tu cu amandoua si mai vorbim.........
Si in legatura cu Astra , in afara de nume si faptul ca " e nemteasca" Ceed este mai tare,parerea mea(am condus destul de mult Astra H).
Atat timp cat nu o sa intelegi ca diferenta intre clase nu consta in lungime nu mai am ce discuta cu tine.
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Bravo vere bagasi linku' care trebuia ..FELICITARI!!!! =D> .. dar nu ai si un link in care CEED-ul este recunoscut in lume ca fiind cel mai bun si mai frumos si mai spatios si mai fiabil si mai rezistent automobil din clasa compacta? :lol: Si mai ce ..?
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

sacredfaith666
Posts: 5
Joined: 21 Oct 2007, 18:28
Auto:

Post by sacredfaith666 »

As alege Grande Punto fara indoiala!
Am mers cu ambele, 1.6CRDI 115 si 1.3 Multijet 90cp. Kia pare obosita, foarte rigida si zgomotoasa. Nu avea decat 6700 masina (drive test) si deja se auzeau o groaza de zgomote ciudate si nu mai arata deloc in interior ca una noua din showroom. Dovada ca acea "calitate" a materialelor este foarte slaba, deh...coreano-slovacii astia crezi ca sunt peste romani? Apropo, Cee'd mi-a adus aminte de vechiul Logan. :D

Grande Punto mi-a lasat o impresia mult peste Kia.Masina avea 16600km la bord si nu am sesizat nimic in genul zgomotelor de la kia, plus ca s-a dovedit a fi mult mai silentioasa, mai vioaie, si mai putin rigida!! Si ganditi-va ca avea deja aproape 17000 km la bord.

Nu mi-a placut nici un model kia pana acum, speram totusi ca acest Cee'd sa fie altceva...Este, dar doar aparent.

Multa bafta

traiangm
Cee'd rider
Posts: 108
Joined: 28 May 2007, 22:57
Auto:
Location: Tirgu Mures
Contact:

Post by traiangm »

@sacredfaith666: Impresia mea a fost exact invers. La FIAT GP pareau ca suna "chestii" si reprez. dealerului a dat volumul mai tare la radio sa nu se auda pe cand la KIA CEED nu se auzea nimic deranjant. Ambele diesel.
Cat despre calitatea materialelor: KIA CEED mult superioara.

Mie inca imi plac ambele masini dar am ales KIA CEED.
KIA cee'd 1.4 LX BEST piston grey
KIA Sportage 1.6 T-GDI MHEV Style Deluxe White

sacredfaith666
Posts: 5
Joined: 21 Oct 2007, 18:28
Auto:

Post by sacredfaith666 »

Well...nu stiu ce sa zic, poate amandoi am nimerit masini diferite, cu defecte diferite...
Am sa ma fac un test drive inainte sa ma asigur...Chiar de maine o sa incep iar programarile :)

Numai bine

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

sacredfaith666 wrote:Fiat Bravo, dupa parerea mea o bate la fundul gol pe asiatica...
Sunt curios sa vad ce au reusit slovacii cu acest model.Vreau sa vad o kia la 50.000km, oare mai este masina? :)

Speram sa ne mai incinti cu impresile tale inteligente doar cind unu dintre noi o sa atinga 50.000 Km( pt a putea sa iti raspundem obiectiv la subiectivismul tau ), pina atunci incintai pe cei de pe forumul fiat. :twisted:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

sacredfaith666
Posts: 5
Joined: 21 Oct 2007, 18:28
Auto:

Post by sacredfaith666 »

Ok. pana atunci mai invata limba romana si afla ca '?' - ul dintre consoane a fost de mult ?nlocuit cu '?'!! :D
Daca si la masini te pricepi precum la scris atunci e grav. De aici rezulta faptul ca ti-ai luat KIA :D :D :twisted:

L P
Posts: 156
Joined: 22 Sep 2007, 19:05
Auto:
Location: Bucuresti

Bravo

Post by L P »

sacredfaith666 wrote:Ok. pana atunci mai invata limba romana si afla ca '?' - ul dintre consoane a fost de mult ?nlocuit cu '?'!! :D
Daca si la masini te pricepi precum la scris atunci e grav. De aici rezulta faptul ca ti-ai luat KIA :D :D :twisted:
Daca iti place asa de mult Bravo si daca continui sa te obraznicesti ,o sa rugam un moderator sa-ti dea BAN :evil:
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, ESP, CLIMATRONIC, 225/45 R17W, Piston Gray, 15.000 km

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

relax... sau deja incepe stressul de luni? :twisted: :twisted: :twisted:
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

sacredfaith666 wrote:Ok. pana atunci mai invata limba romana si afla ca '?' - ul dintre consoane a fost de mult ?nlocuit cu '?'!! :D
Daca si la masini te pricepi precum la scris atunci e grav. De aici rezulta faptul ca ti-ai luat KIA :D :D :twisted:
Cind nu ai nimic de zis mai bine taci. Iar daca atitia ani a fost bine fara '?' nu vad pt ce sa il schimb. Daca nu iti place vezi ca forum fiat se scrie asa cum vrei tu. :P
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

sacredfaith666
Posts: 5
Joined: 21 Oct 2007, 18:28
Auto:

Post by sacredfaith666 »

Nu am nici o treaba cu forumul FIAT si nu vad ce tot insisti!
Nu sunt nici un fan al lui Bravo sau Grande Punto, sa stii. Ba chiar, Kia Cee'd se numara si acum printre variantele mele de cumparare, la fel cum si Grande Punto de altfel.

Referitor la Fiat Bravo, era o parere subiectiva si personala, pe care o sustin in continuare.
Parerea despre Grande Punto si Kia Cee'd, la fel, o parere personala,doar ca aceasta parere apare in urma unui DRIVE TEST pe care l-am avut cu ambele masini.

Locked

Return to “Versus”