cee'd vs i30

ciprian75

Post by ciprian75 »

i30 classic care e corespondentul versiunii start de la ceed (tot la diesel ma refer) are in minus :
-EBD (nu sunt sigur...) dar nu apare in configurator
-computer de bord
-reglare volan in adancime
-oglinzi electrice si incalzite
-oglizi in culoarea caroseriei
-culori metalizate(la mine nu mergea configuratorul..)
-cotiera
-difuzoare pentru frecvente inalte
-pneuri 185/65/15 fata de 195 la ceed
-comenzi audio pe volan
- si vreo 500 euro :)

in plus:
-scaun sofer cu reglare pe inaltime si tetiere active
-parbriz cu protectie solara si geamuri spate si luneta cu tenta(nu sunt sigur)

Per total, I30 este in opinia mea mai aproape de filozofia asiatica (ca design, modalitate de configurare,etc) iar Ceed se vrea o masina europeana(si reuseste destul de bine :) )

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

Il completez pe ciprian cu precizarile de mai jos :
la minusuri
- are oglinzi electrice si incalzite ( la CLASSIC , da ! Nu sunt trecute in config dintr-o eroare , am fost in showroom si am vazut cu ochii mei )
- vopseaua metalizata e standard ( am intrebat in showroom , dealtfel asa arata si in config, )
la plusuri
- faruri cu lupa pt faza scurta
- nu te inseli legat de protectia solara a geamurilor , e standard la toate modelele .

In plus se poate comanda cruise control pt crdi , sunt 2 variante , una de 200 si alta de 500 Euro .( nu apare in config insa este in lista de accesorii )
Stiu ca si la ceed_crdi_115 se poate comanda cc , nici la kia nu apare in config de pe site , e un complet bullshit cu configuratoarele astea :shock:
Posibil posesor de Cee'd

ciprian75

Post by ciprian75 »

in alta ordine de idei nu-mi place deloc botul de la i30 si sigla(sigla hyundai nu-mi place pt ca e o copie nereusita a celei de la honda)
spatele e...ok dar foarte inspitrat de pe la fiat, si da impresia de masiv
imi place volanul pentru ca mi se pare mai ergonomic
interiorul in variantele de baza este mai frumos la ceed, nu cunosc calitatea materialelor la i30...
scaunele mi se par cam la fel dar....
desi e mai putin confortabil prefer suspensiile mai tari

overall hyundai a vrut sa faca un hatchback care sa aiba eleganta unui sedan dar a reusit sa faca doar un hatchbach prea sobru si tipic asiatic-inclusiv ca modalitate de configuare (ma repet si zic ca grila mie cel putin nu-mi place deloc)
se pare ca la i30 nu l-au mai folosit pe fostul designer de la audi :P
cei care nu agreati i30 ajutati-ma ::))

adibontea
Posts: 1
Joined: 06 Apr 2008, 20:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by adibontea »

Si eu am testat i30ul de 16 crdi si intr-adevar e foarte misto motorul, chiar te infige in scaun cand accelerezi; Culoarea albastra din bord e bestiala, e mai eleganta decat rosu/portocaliul de la Cee'd. Personal, Cee'dul e mai reusit la exterior, sau cel putin partea din fata, i30ul are are spatele mai aratos si interiorul mai elegant.
De vanzare: Logan Laureat Plus nov.2007 @2500Euro

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

i30 vs kia cee'd

Post by tcapote »

comparam aceeasi masina cu aceeasi masina, in ceea ce priveste gama de motoare si principiu de constructie, structuri etc.
restul: design exterior/interior, dotari si optionale exterior/interior este strict o chestiune de gust si de "cat bagam de adanc mana in portofel"...

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: cee'd vs i30

Post by misuspita »

Hmmmm, nu stiu ce sa zic... Si-a luat un prieten i30, varianta 1,4 benzina, ceva echivalent City la Kia. Nu am apucat sa ma dau decat scurt, 5 minute cu el, dar voi mai avea ocazia, asa ca acum nu am descoperit prea multe asemanari/deosebiri. Ca plus, masina e mai bine insonorizata ca procee'd-ul meu, adica e mai liniste in habitaclu. Motorul e acelasi, deci nu are cum sa fie decat antifonarea . Culoarea albastra pe bord e mai calumea decat la Kia. Minusuri ar fi ca nu are cotiera si oglinzile nu sunt electrice si am impresia ca nu-s nici incalzite. Curios. Iar despre motor, nush ce sa zic, dar cand am infipt talpa in el a rapuns mai greu decat la mine. Ori nu e motorul rodat, ori nu stiu ce sa zic, dar masina pare mai greoaie, mai putin sportiva. Cam atat momentan. Daca apuc sa mai fac teste si sa imi dau seama de plusuri sau minusuri, mai intru pe aci' :)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Skyppy »

nu am vazut scris, poate am sarit eu, dar stiu pe cineva cu i30 - i s-a "recomandat" ca la 1000 de km sa faca micro revizie - ulei etc...scurt cateva sute de lei, iar apoi reviziile normale la7500 - chestia asta cred ca cam doare la buzunar.A si a dat mai bine de 11.000 eurroisi nu are CB si inca cateva...

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: cee'd vs i30

Post by misuspita »

Tin minte ca si aici pe forum vorbeau unii de "recomandari" de genul asta de la un dealer, dar nu mai tin minte detalii
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by apachioara »

da, la Cluj , dealerul Kia recomanda o vizita in service dupa primii 1000 km, pt. verificari de rutina.. gratuit, insa.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Ogy »

"spatele e...ok dar foarte inspitrat de pe la fiat, si da impresia de masiv "
ciprian75 uita-te mai atent seamana cu seria 1 de la BMW.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by scubli »

@Ogy: Iti dau dreptate, de la distanta chiar seamana cu BMW Serie 1 i30-ul :) Dar cand te apropii mai tare de el se observa micile diferente.

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Teddy »

O comparatie la 1.4 la Cee`d-ul meu vs I30 al unui prieten.Optionalele puse de mine corespund cu I30 comfort...deci pret la mine 13453 euro vs 14732 euro #-o ...oare mai are rost sa spun ca la I30 revizia se face la 10.000 de km sau 1 an...acceleratia 0-100km/h :11,6 vs 12,6.
... gusturile nu se discuta... sport vs comfort deci ...fiecare stie cat de mult baga mana in buzunar :)
Drum bun !!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by eugeniuz2005 »

ce mi se pare mie ciudat este ca cineva spunea mai sus ca scaunele la i30 au sustinere laterala mai buna ca la Kia. Spun asta deoarece am verificat un i30 break si "curgeam" de pe scaun comparativ cu masina mea.
Insa da, bordul este fabulos prin comparatie cu portocaliul nostru.
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by alc2 »

eugeniuz2005 , hai sa nu exageram , sustinerea laterala a scaunelor de la i30 este net superioara fata de cee'd .
Asta se "vede" cu ochiul liber , insa cand te urci in scaun o sa fie evident.....
Posibil posesor de Cee'd

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by titisor »

Dar sa uitat careva la spatele scaunelor ? Am un prieten care a ramas socat.
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

Locked

Return to “Versus”