cee'd vs i30

Gabrios
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2008, 16:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Gabrios »

Salutare. Posesor inca de Symbol 1.5 dci 82 cai, viitor posesor al unui cee'd sau i30. Referitor strict la consum si la diferenta de pret intre benzina si diesel-echipare minima- am vazut ca la i30 e cam asa:

MOTORIZARE ECHIPARE PRET FARA TVA PRET CU TVA

i30 1.4 DOHC 109 c.p. GL MT CLASSIC 10490 12483

i30 1.6 CRDi 115 c.p. GL M/T CLASSIC 11790 14030

Dotari mai putine ca la Kia dar la aceeasi echipare iese diferenta de 1546 euroi. Intrebarea este de ce oare la cee'd este diferenta mult mai mare? Inclin sa iau dieselul de la i30 ... Pareri? Mersi anticipat

evilknievil
Posts: 89
Joined: 14 Aug 2007, 21:42
Auto:
Location: craiova

Post by evilknievil »

gabrios -clasicul de la ei parca corespunde cu bestul de la kia...preturile sint la fel :D

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

si motoarele sunt aceleasi, doar k i30 nu are 1.6 crdi 90cp
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Artanis
Posts: 45
Joined: 10 Sep 2007, 18:15
Auto:

Post by Artanis »

Intr-adevar, cu repozitionarea de preturi, i30 devine mai tentant, iar diesel-ul 1.6 de 115CP echipare Classic la 14mii DDP, daca nu ma insel e chiar mai ieftina decat similarul de la Kia :) In cazul asta devine un concurent serios, care merita luat macar la un test-drive. Exteriorul imi place mai mult la Cee'd, insa la interior prefer surata de la Hyundai. Grea alegere...

http://www.channel4.com/4car/rt/hyundai/i30/2122/2

Gabrios
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2008, 16:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Gabrios »

Astept cu nerabdare sa fac sambata asta drive testul cu i30 diesel 115 cp. La cee'd am facut testul cu cel de 90 cp deoarece nu il aveau si pe celalalt si am constatat ca e mai slab (lenes) decat cel de 82 cp de pe clio deoarece e mai grea masina. Postez impresiile after.

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Post by tibitu »

Stiu ca suna aiurea insa eu asi lua kia fara sa ma mai gandesc la hyundai.Nu stiu unde este facu i30-ul dar te intreb ce ai fi cumparat intre rio si accent?Masini gemene,kia mult mai bine fabricata si fiabila iar accentul stiti si voi ce probleme are.Nu zic ca e la fel,insa la hyundai m-asi uita doar la suv-uri si sonata.

Artanis
Posts: 45
Joined: 10 Sep 2007, 18:15
Auto:

Post by Artanis »

i30 se fabrica in Coreea, nu in Turcia, ca Accentul.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Si e mai ieftin ca Ceed in ciuda taxelor?

mihai
Posts: 13
Joined: 24 May 2007, 14:30
Auto:
Location: Tg-Jiu

Post by mihai »

nici eu nu inteleg de ce e mai ieftin...daca se fabrica in Coreea!?!?
:?:

Artanis
Posts: 45
Joined: 10 Sep 2007, 18:15
Auto:

Post by Artanis »

Cand se va fabirca in Cehia, (-10% taxe) atunci sa vezi concurenta la Cee'd :) Daca nu cumva au facut ei deja vreo inginerie pt. a evita taxele UE.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

La pret nu e o diferenta asa de mare.
Daca ai lua fiecare optiune in parte si ai face o analizare cat mai adanca, probabil ai sa ajungi la acelasi pret, poate o diferenta de 100-200euro.

Ca si design, imi place mult mai mult cee'd-ul fata de i30, vorbind de interior cat si de exterior.

Pe de alta parte, nu-mi prea place ca cee'd-ul nu are ca optional Xenon Headlights, pe cand i30-ul le are si chiar arata mai bine ca un alt xenon ajutandu-l si acel inel albastru din jurul "globului" de Xenon.

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Post by tibitu »

Daca se face in korea,atunci argumentul cu "made in turkey" pica.Ramane cel subiectiv de design,unde imi place mult mai mult ceed.Oricum e bine ca sunt mai multi concurenti in clasa compacta

Gabrios
Posts: 8
Joined: 06 Feb 2008, 16:10
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Gabrios »

Facut drive-test cu i30 diesel 115cp. Efectiv m-a dat pe spate (si la propriu si la figurat). Astept sa vad si pro cee'd la lucru si ma hotarasc la care voi ramane.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by panzer »

Garantia la Hyundai este de 3 ani. Restul suporta importatorul.
Mai citeste despre revizii la Hyundai.

Ciudat ce spui tu despre pret identic la diesel. Eu am analizat foarte atent tot benzinarul de 1.4 in varianta minimala si iesea cu 1000 euro in plus fata de Ceed si nu avea decat scaun reglabil pe inaltime in plus. Am tras concluzia ce diferenta vine din taxa de 10% si i-am lasat in pace.

Un plus insa la hyundai: in functie de culoare aveau chiar pe stoc masini!
(banuiesc ca peste 2 luni cand o sa imi vina si mie Ceed-ul o sa fiu mai putin afectat de acest aspect... dar pana atunci l-as lua in considerare)

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by alc2 »

scubli wrote: i30-ul le are si chiar arata mai bine ca un alt xenon ajutandu-l si acel inel albastru din jurul "globului" de Xenon.
Sunt faruri cu lupa ( asa e si la Clio 3 , Meganne , Passat , etc..modele mai noi ) , te pacalesti daca nu stii :D .Oricum Xenonul pus de fabrica este cam 700 E , stai linistit ca nu puneau ei asa ceva pe un entry level .

La i30 imi plac f mult scaunele , mult mai comode vs Cee'd si au suport lateral excelent ( de mult nu am gasit asa scaune ) . In plus ( pt cei interesati de detalii
picante ) :lol: tetierele fata se regleaza si ca inclinare fata/spate ( nu doar inaltime ) . La Cee'd ca sa simti tetiera trebuie sa dai capul mult pe spate , asta te ajuta sa privesti cerul ....Ca sunt tetiere active sau nu - la i30 sunt active la toate nivelele de echipare - , asta e alta discutie , dar ca un aspect strict "functional" ma intereseaza sa ma simt bine in scaun , si asta primeaza .
Interiorul la i30 e un pic cenusiu asa negru tot , as fi preferat cee'd-ul in 2 tonuri .
Alte impresii dupa drive test cu i30 115 CP : motorul este identic cu cee'd , tinuta de drum cam aceeasi , singura diferenta o fac scaunele net superioare ale i30-ului . Alte observatii de carcotas : display-ul albastru este de efect , dar se vede mai rau ca la cee'd in conditii de lumina exterioara puternica , volanul nu e reglabil in profunzime .
Aaa , si inca ceva : stiati ca toate i30_benzina vin cu blana la motor ( acel insonorizant care se gaseste numai la diesel la Cee'd ? )
In ceea ce priveste echiparea si motorizarea ( 115 crdi ) care ma intereseaza pe mine ies mai ieftin cu i30 =14 k euro . La Cee'd Base daca pun numai scaunul sofer reglabil ( fara de care nici nu concep sa iau o masina ) ies la 14700 ,so ? In plus raman cu scaunele :D Singurul absent in echipare este telecomanda si cotiera care se rezolva ieftin cu produse aftermarket .

Cine vrea o echipare superioara tot cu i30 iese mai bine 17522 DDP Cee'd Style vs 16800 DDP i30 Style ( vorbim de crdi 115 ). Tapiteria piele+textil parca e mai reusita pe i30 , in plus ai si bordul in 2 nuante . Ce-i drept nu ai clima automata de la cee'd style , dar ai monitorizarea presiunii in pneuri ( daca intereseaza pe cineva asa ceva ). Marele dezavantaj la i30 este ca nu poti configura nimic , avantajul este ca odata luate in pachet iesi mai ieftin decat daca le-aia comanda separat.
Despre combinarea optionalelor e mult de vorbit ......fiecare dupa gusturi si buget .

Cred ca o sa schimb motto-ul in "posibil posesor de i30 ".

Mai ramane sa studiez problema garantiei la i30 , am inteles ca daca se vinde masina ( dupa primii 3 ani ) cel care o cumpara nu mai beneficiaza de garantia extinnsa de 2 ani ? ?
Posibil posesor de Cee'd

Locked

Return to “Versus”