The White Ace

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by kTL »

pai asteapta vremea buna, furiseaza-te sub masina da jos scutul de plastic de sub roata de rezerva si demonteaza ambele lampi.. chiar daca va fi inestetic, da o fuga in targ cu soclul si becul de la lampa din stanga si ai rezolvat :).. pentru gaurirea lampii de pe dreapta poti gasi si metode mai mecanice, mai finute.. eu am preferat insa lucrul manual neavand altceva la indemana :D pentru circuit poti folosi acelasi tip de cablu ca cel ce alimenteaza lampa stanga sau , daca nu ai altceva la indemana, cablu pentru sunet :P
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Iti dai seama ca asta faceam, dar am zis ca poate sti ce model este ca sa nu mai ma plimb cu soclul in mana si intreband "d`asta aveti?" :lol:
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Update la lista de modificari :)

- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 16/17", preferabil OEM, imi sta gandul la cele pe care le are si catalin4u24 - DONE
- presulete de la dl themircea - DONE
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM loock
- cateva retusuri pentru zgarieturi - DONE (Partial)
- lentile si kit xenon, Morimoto/Hella cu becuri Phillips/Osram (the real thing) sau un "transplant" al sistemului de pe o skoda octavia 2
- scut motor metal
- baterie noua - DONE (Varta Black C14 56Ah)

Astazi ACE-ul a fost la consult la IMG. Reglat ceva pe la coloana de directie, reglat haion (avea joc), constatat necesitatea schimbarii broastei de la usa stanga, dat comanda si se va schimba pe garantie (de aceea nu se deschideau usile din butonul din bord). In rest toate bune :)

Numai bine!
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

In curand... sper :P

Image Image
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: The White Ace

Post by psystem »

De unde si cat costa?
Arata prea bine a doua poza, nu pot sa cred ca poti obtine un asa rezultat.
Se monteaza in interiorul farului?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Costa cam 574 RON, lupele si kitt xenon, plus vreo 70 RON capacele acelea ornament. Dap, se monteaza in interiorul farului, din cate am vazut poti sa dai oglinda veche jos si lupele vin perfect in acelasi locas. Iti trimit link-ul pe PM, sa nu se considere reclama, gasesti acolo preturi si date de contact, sunt foarte ok baietii, cel putin la prima convorbire. Consider ca sunt peste chinezariile care le-am mai vazut pe net. M-au asigurat ca acela este rezultatul, bine, in functie de tipul de bec utilizat, ei imi recomanda becuri Morimoto sau Philips, sunt cam pe acolo ca si performante insa Philips-urile sunt ceva mai scumpe. Poti sa cauti si pe net, lupele sunt FX-R 2.0 :) Ceva mai ieftine sunt Morimoto Mini insa nu ofera aceeasi intensitate a luminii pe laterale, fiind focalizate mai mult spre centru. FX-R-urile au lupa clear si suprafata mai mare, sunt de 7 cm, Mini Morimoto sunt de 6. Toate lupele functioneaza cu becuri D2S si sunt Bixenon.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: The White Ace

Post by psystem »

Sunt cu ochii pe tine; dupa ce iti pui tu si vad rezultatul, cred ca o sa-mi pun si eu.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Sper sa le iau repede, problema este ca vreau sa imi schimb si farurile cu cele cu interior negru. Alti bani, alta distractie :lol:
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Update la lista de modificari:

- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 16/17", preferabil OEM, imi sta gandul la cele pe care le are si catalin4u24 - DONE
- presulete de la dl themircea - DONE
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM loock
- cateva retusuri pentru zgarieturi - DONE (Partial)- lentile si kit xenon, Morimoto/Hella cu becuri Phillips/Osram (the real thing) sau un "transplant" al sistemului de pe o skoda octavia 2
- scut motor metal
- baterie noua - DONE (Varta Black C14 56Ah)
- modul cheie pliabila cu functie ridicare geamuri - DONE (Pending Installation) :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: The White Ace

Post by Nesta3 »

Foarte misto...felicitari...Legat de sunet,boxele spate le poti inlocui cu boxe sistem(ca pe fata),iar tweterul sa il pozitionezi in coltul geamulu...o sa fie cu totul alt sunet decat cel stock si cu totul alt sunet fata de niste boxe coaxiale(cum avem pe spate acum)...Eu le-am schimbat boxele fata, iar acum urma spatele cu niste coaxiale...Dar cred k o sa pun tot sistem,acelasi ca pe fata...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Update la lista de modificari:

- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 16/17", preferabil OEM, imi sta gandul la cele pe care le are si catalin4u24 - DONE
- presulete de la dl themircea - DONE
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM look
- cateva retusuri pentru zgarieturi - DONE (Partial)
- lentile si kit xenon - DONE (Lentile FX-R 2.0, Kit Xenon Morimoto D2S) (Pending Buying Procedure :lol:)
- scut motor metal
- baterie noua - DONE (Varta Black C14 56Ah)
- modul cheie pliabila cu functie ridicare geamuri - DONE (Pending Installation) :)

@Nesta - M-am gandit la un sistem dar nu prea stiu cum o sa arate acel tweeter pozitionat in coltul geamului, iar sistemele costa ceva mai mult. Oricum majoritatea boxelor coaxiale de acum au tweetere cu unghi reglabil. Inainte de toate nu pot sa pun boxele pana nu am un minim de insonorizare, care si aia costa :(
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Update la lista de modificari:

- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 17", OEM - DONE
- anvelope noi Barum Bravuris 2 225/45/ZR17 - DONE
- presulete de la dl themircea - DONE
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM look
- cateva retusuri pentru zgarieturi - DONE (Partial)
- lentile si kit xenon - DONE (Lentile FX-R 2.0, Kit Xenon Morimoto D2S) (Pending Buying Procedure :lol:)
- scut motor metal
- baterie noua - DONE (Varta Black C14 56Ah)
- modul cheie pliabila cu functie ridicare geamuri - DONE (Pending Installation) :)

ACE-ul a implinit putin peste 46.666 KM :D Cum cauciucurile de pe jantele de 17 erau praf trebuia neaparat sa le schimb si decat sa dau banii pe unele sh am ajuns la un depozit de anvelope unde cu doar 350 RON/buc am gasit Barum Bravuris 2, care, conform review-urilor si testelor gasite pe net, sunt foarte bune la un pret mai mult decat corect. Dupa ce am dat comanda ma asteptam sa fiu sunat si sa mi se spuna ca pretul afisat pe site este gresit si ca sunt mai scumpe :lol: Pe restul site-urilor le-am gasit de la 400 RON in sus. Asa ca, am dat spargerea la porcusor si am dotat ACE-ul cu 4 bucati de cauciuce noi. Dupa cative km de mers cu ele, pfff, liniste totala, foarte silentioase, iar aderenta pe uscat este bestiala, parca se lipesc de asfalt :) asa ca, pentru cei care isi doresc cauciucuri noi, le recomand, va pot da numele depozitului pe PM, sa nu se considere reclama.

Drumuri bune!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”