The White Ace

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

The White Ace

Post by azreil24 »

Salutare la toata lumea! Florin este numele si acesta este asul meu :D
Initial trebuia sa fie un Pro Ceed Negru 1.6 GSL, dar din pacate afacerea a cazut la momentul respectiv, mama ei de criza, ma enervez doar cand aud acest cuvant. Anyway... Dupa o lunga perioada in care am incercat sa gasesc finantare pentru masinuta am dat peste un anunt pe un site de masini SH, mi-a placut, am sunat, am propus un pret, a fost acceptat si acum am masinuta. Nu am ce sa spun despre ea decat ca imi place la nebunie, de fiecare data cand ma uit la ea oricat de suparat as fi imi aduce zambetul pe buze :) Este un Base 1.4 GSl din 2008, am luat-o cand avea aproximativ 38700 km, acum mai are putin si face 40k. As fi vrut sa fie un 1.6 insa sunt multumit si de cei 110 ponei pe care ii am acum. Am avut si cateva probleme pe care fostul proprietar nu a tinut sa mi le aduca la cunostinta si care erau destul de greu de depistat la prima vedere, insa nu-i problema se rezolva, nu sunt grave.

Sunt in plan si cateva modificari, gen:
- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 16/17", preferabil OEM, imi sta gandul la cele pe care le are si catalin4u24
- presulete de la dl themircea
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM loock
- cateva retusuri pentru zgarieturi

Si alte cateva modificari, in general prefer un loock OEM si modificari mici cu impact mare :P

Si cateva poze pe cand avea numerele vechi, am o singura poza cu numerele noi.

Stima!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by kTL »

Salut!

In primul rand Hristos a Inviat! Apoi fireste, s-o stapanesti sanatos! :)

La fel ca si tine si eu am avut ghinionul sa nu imi permit ceva nou.. asa ca mi-am luat tot o sidulica sh, doar ca e rosie si ca nu e pro(deh.. mai fac si cate un drum cu parintii si nu suporta masinile in 2 usi :( ).. din fericire eu am avut norocul sa o iau mai de tinerica la un pret zic eu echitabil.. ca si tine am avut parte de mici probleme ascunse la inceput dar s-au rezolvat destul de ieftin.

De curiozitate, la ce pret ai scos-o?

La cat mai multi km fara probleme!! Sanatate!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Adevarat a inviat! Multumesc de urare, si tu o stapanesti sanatos! :)

Din fericire nu ma intereseaza parerea alor mei si mi-am luat-o in doua usi :P Masina a costat 6700 de iepuroi.

Numai bine!
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Nu am mai postat de mult pe aici. Intre timp masinuta a inplinit 42k de km si merge neasteptat de bine. A primit si cateva elemente noi, un motoras de la sprituitoarele de parbriz, o bieleta noua pe dreapta, revopsit bara fata si bara spate (au iesit foarte bine spre mirarea mea :) ). Urmeaza cauciucuri de iarna, o janta de tabla noua (una are o lovitura destul de urata de la vechiul proprietar) si o baterie noua. In curand va aparea la rubrica de vanzari, vreau sa fac un upgrade si sper sa reusesc :D

Sa auzim de bine!
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Salutare! Cateva update-uri in jurnal. Draga jurnalule, ACE-ul a fost de curand la revizie si a facut multe modificari, toate filtrele schimbate, inclusiv cel de combustibil chiar daca era programat pentru revizia a 4a, bujii NGK Iridium, placute de frana fata/spate TRW, baterie noua Varta, o bascula noua pe stanga si le pice de rezistenta jante pe 17" si gume de vara, doar iarna omul isi face car :P Toate bune pana acum, masinuta se comporta foarte bine, chiar si pe viscolul acesta cand chiar si cei cu X5 se cam impotmolesc :) Din pacate duce lipsa unui scut la motor, dar speram in curand sa primim un scut metalic.

Numai bine si drumuri bune!
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Update la lista de modificari :)

- badgeless back - DONE
- faruri OEM cu interior negru
- jante 16/17", preferabil OEM, imi sta gandul la cele pe care le are si catalin4u24 - DONE
- presulete de la dl themircea - DONE
- schimbat boxe spate, cele stock sunt cam praf, cele de pe fata sunt foarte bune pentru moment, poate pe viitor si un subwoofer
- insonorizare usi, capota, portbagaj, panouri spate etc.
- folie fata/spate sper sa gasesc folie cu nuanta OEM loock
- cateva retusuri pentru zgarieturi - DONE (Partial)
- lentile si kit xenon, Morimoto/Hella cu becuri Phillips/Osram (the real thing) sau un "transplant" al sistemului de pe o skoda octavia 2
- scut motor metal
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: The White Ace

Post by bondalicir »

super... si pozele...?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

The White Ace

Post by psystem »

Simti vreo diferenta cu noile bujii?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

@bondalicir - din pacate nu prea am ajuns sa ii fac poze, cu vremea asta mai tot timpul este cam gri :D
@psystem - da, parca motorul e putin mai silentios si mai rotund, nu se mai simte miros de benzina nearsa cand motorul este rece si parca trage putin mai bine :)

O poza dinainte de revizie, pisicul nu este inclus :P
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Cateva poze, ceva mai vechi. Asteptam vremea frumoasa pentru o sesiune de poze :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Vin si eu cu o intrebare, pro_ceed-ul are 2 proiectoare de ceata pe spate? La mine se aprinde doar cel de pe stanga desi pare ca exista bec si in partea dreapta.
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by kTL »

hmm.. uita-te mai bine.. nu este bec.. e o oglinda rotunda si iti da impresia de bec.. se pare ca inafara de sw, atat hb cat si pro au decat pe stanga.. nu tocmai logic, simetric dar cica in ton cu legislatia.. eu unul am indraznit sa imi bag nasul si sa improvizez ceva.. nu mi-a iesit tocmai profesionist si am promis ca mai intervin odata la vara.. daca te intereseaza cum arata amandoua aprinse arunca un ochi la mine in jb :P
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Merci de raspuns. Era mai pe intuneric atunci cand m-am uitat eu :P Am vazut acum modificarea ta, arata foarte bine din poze cel putin, parca e din fabrica :) Cum ai montat becul? Vreau si eu sa imi montez, la fel ca si tine am probleme cu simetria :D
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by kTL »

e foarte greu cu demontatul lampii.. in mod normal trebuie data jos bara spate.. si cred ca e valabil si pentru pro si pentru hb.. :) ideea e ca eu mai micut fiind am urcat masina cu spatele pe o bordura cat sa ii dau o usoara inclinatie.. m-am bagat sub ea si am demontat scutul de plastic de sub roata de rezerva.. de acolo nu e nevoie decat de putina indemanare cat sa demontezi si lampa :).. am demontat ambele lampi, am tras un fir din contactul celei din stanga (mentionez ca e bine sa ai un pistol de lipit) si l-am desfasurat pe interiorul barii pana la a2a lampa (ca lungime, e si logic ).. acum partea interesanta a venit la a monta un bec pe lampa din dreapta.. sursa electrica aveam pana aici.. dar cum sa gauresti ? :)) ei bine eu am folosit o metoda "manuala" dat fiind ca lampa mea pe dr avea oricum un brat rupt si juca in soclu asa ca nu m-a deranjat sa incerc sa o stric.. am luat o surubelnita dreapta mica, am asezat lampa pe un prosop gros (cat sa nu ii matuiesc fata atunci cand bat) si am cioplit usor lovind cu un patent pana cand am creat un soclu identic cu cel de la lampa din stanga.. un finisaj mai dragut i l-am dat folosindu-ma de o bricheta si o pila.. gunoiul s-a strans inauntrul lampii si a curs fara probleme cand am intors lampa.. apoi.. bec si soclu pentru bec am cumparat din targ din Vitan.. din pacate nu am gasit nimic identic cu cel din stanga (pe care il demontasem inainte) asa ca am luat ceva aproximativ asemanator. L-am fixat si am facut proba :D.. partea proasta la mine e contactul imperfect (probabil datorita faptului ca nu am folosit un pistol de lipit.. din cand in cand lampa pe dreapta nu merge si tre sa dau o palma in bara spate ca sa o ia.. asa ca am decis la vara, cand am sa mai umblu la masina pe ici pe colo, sa ii schimb lampa si sa refac circuitul intr-un mod mult mai profesionist.. de decor, merge deocamdata :D
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: The White Ace

Post by azreil24 »

Merci de info. Pai pistol de lipit am, trebuie doar soclul pentru bec. Doar ca o sa astept vremea frumoasa sa pot lucra mai cu spor :) Ce tip de soclu ai luat? Sincer nu stiu ce tip de bec este cel din stanga :D
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”