spdblue's thunder

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
Boss
Posts: 39
Joined: 07 Jul 2007, 13:53
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Boss »

Felicitari pentru roscovana !!... S-o "calaresti" sanatos si sa nu te tradeze niciodata \:D/

frumoasa masina...si culoarea :D
1.4 Base Mars Red + stuff (jante aliaj 205/R16,scaun sofer reglabil,cotiera,volan piele, proiectoare ceata,cheie pliabila cu telecomanda)

adianghel
Posts: 107
Joined: 20 Jun 2007, 16:07
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by adianghel »

Felicitari. Poate-i propui blondei data viitoare sa ia loc in dreapta daca vrea sa vada ce poate "bestia" ta :))
Kia Cee'd B-01-PWS, Abyss Blue 1.4 Base+ceva dotari[/b][/color]

Johnny27

Post by Johnny27 »

Felicitari omu`...La cat mai multe Kia Ceed in parcare :P

evilknievil
Posts: 89
Joined: 14 Aug 2007, 21:42
Auto:
Location: craiova

Post by evilknievil »

FELICITARI SI CIT MAI MULTE BLONDE!!!! :twisted: :D

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Felicitari,e foarte frumoasa culoarea (si e si metalizata :D )!
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Multumesc din suflet pentru gandurile bune tuturor. Sincer, cu ajutorul vostru, al acestui forum, am aflat multe lucuri interesante, mi-a trecut timpul mai usor si mai placut alaturi de voi.

Acum sa revenim la obiect:
- am reusit azi de vreo 3, ori marea performantza sa plec cu viteza a3-a de pe loc si ma miram de ce nu are demaraj "samantza".; cand mi-am dat seama, am revenit la cele lumesti, mi-am adus aminte ca numele ei este"tunetul" si am plecat cu viteza I si cu un mic concert al rotzilor;

- masina atrage privirile, este frumoasa, placuta si atrage blondele (in niciun caz nu le atrag eu! :P ); este reconfortant sa vezi cum un proprietar de Toyota super accesorizata, s-a hotarat sa o vanda si sa-si cumpere un cee'd, dupa ce l-a vazut pe al meu;

- ieri cand imi montau nr. rosii, au venit 2 familii care nu intelegeau ca masina este a mea si ca nu o vand decat pentru suma de 30.000 de euro, de abia atunci m-au lasat in pace;

- am plecat fara sa resetez CB si-m arata un consum mediu de22,2, azi imi arata 12,2; deocamdata nu mi-am propus sa-i fac consumul; dupa ce golesc primul rezervor voi incepe sa urmaresc cam cat ia;

- din pacate si in Bv. se circula infernal, pe anumite portiuni bara la bara; a fost placerea mea sa-i las pe altzii sa iasa din zone fara prioritate, este placut sa-i vezi pe oameni cum iti multumesc si este superb sa vezi cum iti intorc altzii serviciul;

- oarecum mi-a mirosit un pic ambreiajul, dar avand in vedere modul cum am circulat, nu ma mira;

- voi reveni cu poze, amanunte, informatzii; sanatate, numai bine si drum bun tuturor; voi posta oarece bancuri la sectziunea respectiva (cafenea) :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

@spdblue, i-ai pus alarma ?Asta ca sa nu ramai fara ea , ca-i frumoasa foc !Daca ai pus, ce fel de alarma ai optat pentru Best ?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@Rapidel , nu am reusit momentan, sunt cam ocupat cu munca, dar in timpul cel mai scurt, o rezolv. Voi scrie pe forum ce mi-am pus. Oricum dealerul ma asteapta cu ceva oferte si mai am niste prieteni care pot sa ma ajute. Te tzin la curent. :)

Am testat si ieri si azi ABS-ul, am avut marea bafta sa evit cel putin doua acccidente. Din pacate noi trebuie sa-i evitam pe inconstientzi. :o
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

Sa ma tii daca ai timp, pentru ca saptamana viitoare vine si samanata mea , e tot best si n-am aflat inca care este cea mai indicata alarma pentru aceast model....

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Cu cea mai mare placere. Daca ai timp, arunca o privire pe adresa:
viewtopic.php?t=103

sunt multe lucruri interesante. Numai bine. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

spdblue wrote:Cu cea mai mare placere. Daca ai timp, arunca o privire pe adresa:
viewtopic.php?t=103

sunt multe lucruri interesante. Numai bine. :D
Am citit si recitit toate cele 21 de pagini ale topicului si inca nu m-am lamurit ce-ar fi mai indicat pentru un Best.Oricum, multumesc .

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

alarme bune sunt cele de la viper, dar am inteles ca trebuie sa mergi la meseriasi sa bungeasca firele.
Eu personal am optat pentru un maat 679 Extreme 2 pe care il vor monta la reprezentanta. Am vazut la ei Cee'd cu alarma asta si ma gandesc ca acum au experienta cu montatul. Montata parea in regula, in sensul ca telecomanda era finuta si masina nu era ravasita :) si am inteles ca ulterior se poate atasa la aceasta alarma si senzor de perimetru. Mai multe despre alarma voi putea spune dupa ce vine samanta.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@scosmin, multzumim pentru informatie. Adevarul este ca trebuie sa ai bafta de meseriasi, pentru ca altfel risti sa nu iti mai coboare geamul etc. Acum nu trebuie sa fim pesimisti. Totusi ma voi orienta spre o alarma care sa nu piuie imediat.

Si acum sa mai consemnam cate ceva:
- dupa ce dealerul a incercat sa-mi vanda covorase tip "mocheta', frumoase de altfel, culoarea mochetei din masina, negre, cu sigla Kia, la 150 ron, am fost inspirat si le-am refuzat. Nu am avut bafta lui mixer sa ma lipesc de ceva mai bun.
Pana la urma am luat din Carrefour un set de covorase de cauciuc "Pufi" universal, de culoare gri, care au pe partea inferioara striatzii care impiedica alunecarea pe podeaua masinii, la pretzul de 71,99 ron.

- am inceput sa ma acomodez cu shimbatul vitezelor, am inceput sa prind curaj, sa o parchez inapoi numai privind in oglinzi (aici totusi mai am probleme cu gabaritul, aprecierea distantzei inapoi, mai ramane 1m. spatziu fatza de cealalta masina, asa de sigurantza :P )

- imi face placere sa ma joc la butoanele de pe volan;

-sunt incantat de stabilitatea si manevrabilitatea masinii, de confort, de modul cum raspunde la comenzi, de modul cum absoarbe denivelarile, desigur este un pic rigida, dar ceea ce ma incanta la suspensie este ca "nu-ti provoaca rau de mare" :lol: ;

Pe curand si drum bun. 8)
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

- ieri am mers ceva pe ploaie si pot sa va spun ca sunt incantat, este un detaliu la care constructorul s-a concentrat; am inteles ca sunt de tipul "blade", au o durata de viatza indelungata; ce mi-a placut cum sterg geamul si asta datorita profilului pe cre-l au, lama de cauciuc nu mai este inchisa sau sustzinuta de o rama metalica, fapt ce permite o buna mulare pe suprafatza parbrizului;

- imi plac spoilerele dintr-o singura bucata, stopurile cu geam clar;

- linia caroseriei nu este inalta, pastreaza alura sportiva a masinii;

- multe lacase de depozitare, in usi, pe consola;

- spatzioasa, chiar si pentru pasagerii din spate; :lol:
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Am forjat cee'd-ul fara resentimente.
Raspunde excelent la comenzi, este docil, pe drumuri mai putin netede, anevoiose, este un pic rigida, dar comportamentul pe sosea este fabulos, caracteristicile "samantzei" sunt dinamice.

Intr-un final, m-am obisnuit cu, cutia de viteze bine etajata.

:P :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”