"ZA" ONE

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by Ogy »

Sa o stapanesti sanatos! Daca ai si un numar de inmatriculare apropiat de al meu zici ca suntem frati gemeni :P
viewtopic.php?f=5&t=2255

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

@Ogy Ha...ce tare.... :lol: nu a fost intentionat, e nimereala :lol: a mea nu are inca numar permanent...saptamana viitoare ma voi ocupa si de asta.
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

in final am pus si pozele...a fost o chestiune de timp http://picasaweb.google.com/cristian.ti ... directlink
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by Ogy »

nu a fost intentionat, e nimereala

Nici nu m-am gandit. Imi place cand cel putin doi sunt pe unde apropiate (am prietena).

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

=D> am facut-o si p-asta =D>

Azi am fost sa inmatriculez "bolidul". O intreaga aventura care de altfel s-a sfarsit cu bine. Am lasat pe ultima suta de metri inmatricularea tocmai pentru ca "ma tinea o scama", altfel spus imi era frica sa nu ma alerge cei de la "fabrica de placute" prin tot Bucurestiul.

Detaliile zilei:

Pasul 1: am fost la Administratia Financiara de sector ( 1 in cazul meu - Calea Grivitei) unde am inregistrat masina, mi s-a dat Decizia de Impunere si am platit 52 lei pentru inmatriculare si 12 lei impozit pana la sfarsitul anului.
Acte necesare:
Fisa inmatriculare, copie CIV fata/verso, copie CI, copie factura masina si Declaratia de impunere care se ia de acolo

Pasul 2: CEC BANK - am platit taxa pentru certificatul de inmatriculare (37 lei)
Acte necesare: CI

Pasul 3: Pipera


Specificatii:

1. am primit de la dealer CIV inregistrat la RAR ( adica are folia de securizare aplicata) deci nu a mai fost necesar sa imi pierd timpul si banii pe acolo

2. am downloadat de pe net Fisa de Inmatriculare si Cererea de inmatriculare, dar la Adm Financiara mi-au spus ca Fisa de Inmatriculare trebuie sa fie fata/verso etc etc...deci nu e buna :| asa ca m-am dus vis-a-vis de RAR si am apelat la serviciile unei doamne care mi-a dactilografiat-o (pret: 15 lei)

3. acte necesare pentru inmatriculare (Pipera):

- CIV original securizat - pentru cei care nu stiu, securizarea CIV presupune aplicarea unei folii transparente peste datele masinii pentru a nu fi falsificate
- copie fata/verso CIV
- fisa de inmatriculare vizata de Administratia Financiara
- cerere de inmatriculare
- original si copie dupa factura finala a masinii
- copie dupa RCA-ul valabil al masinii
- C.I. original si copie
- chitanta de plata a taxei de inmatriculare
- chitanta de plata a taxei aferente certificatului de inmatriculare

Imediat cum am ajuns in Pipera am luat un bon de ordine pe baza caruia am asteptat 2 ore
Dupa aceste 2 ore, am depus dosarul si mi-am ales numerele (pret 85 lei)
Am fost rugat sa revin in 2 ore FIX pentru a-mi ridica numerele si talonul.

Aceasta a fost toata povestea...am reusit sa inmatriculez masina intr-o singura zi.

Ah...era sa uit 2 aspecte:

1.1: Am plecat de acasa la 10:00 dimineata si am ajuns la 17:30, deci mai bine va rezervati o zi special pentru asa ceva
2.1: pentru masinile cu motor sub 2000 CC nu se plateste taxa de poluare pana la 15 dec. 2009 [-o<
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by radu84 »

Oglinzile sunt pliabile electric? Daca da, atunci se poate activa o setare ca atunci cand opresti motorul sa se plieze automat?
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

Da, oglinzile sunt pliabile electric...dar nu au nicio setare....doar un buton. Stiu ca exista in comert, pentru geamuri, niste dispozitive de acest gen...chiar mi-ai dat idei acum. :lol:
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by radu84 »

La un pejo 407 am vazut o chestie cool; cand a deschis masina din telecomanda, oglinzile pliate au revenit la pozitie automat. :o
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

DjFuN
Posts: 322
Joined: 26 Jul 2008, 11:04
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by DjFuN »

407 este vis...dar are si el problemele lui :) la 45000km sa stricat cutia :) .....
Kia Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
ODO: 66000Km,

- Car Alarm
- Xenon Philips 8000K
- Auto Sheet Llumar
- Sistem Follow Me Home
- Led Lights Positions 66Smd
- Led Lights Glove Compartment 12Smd
- Led Lights Ceiling 12Smd
- Led Lights Number Plate 6Smd
- Wheels Kia Type A 16 / Tires Dunlop FastResponse
- Tires Dunlop Winter Sport M3 R16

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

Ete...ca de cand nu am mai scris p-aci...multe s-au intamplat...cea mai recenta "intamplare" a fost o pietricica in parbriz, care a degenerat intr-o crapatura...solutia: CASCO.
Alta "intamplare": o dom'soara mi-a "furat" placuta de inmatriculare cand facea stanga, daune: minore
Despre functionalitate: 98% multumit, terminat rodaj, cutia nu mai face probleme, adica intra in viteza destul de bine...
Consum urban (Bucuresti, ca p-aci imi fac veacu'): a scazut de la 11,5 - 13% la 8,5 - 8,8% ... fapt ce m-a surprins peste masura, de fapt nici acum nu imi vine sa cred. Merg la acest consum de cel putin 1000 km. Ura!!! =D>

In rest...nu s-au schimbat fff multe...mai facem update cand avem destule info.
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”