"ZA" ONE

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

"ZA" ONE

Post by hazzu »

Ete ca s-a intamplat! Toata "afacerea" cu aceasta masina a fost o mare aventura. In primul rand cu alesul culorii, apoi a urmat vestea incantatoare ca nu va mai veni in termenul dat de dealer, facelift si nu in ultimul rand drumul din Baneasa pana in centru. Insa, satisfactia este inzecita. Incepusem sa imi fac probleme si idei cand a venit vorba despre FL, pentru ca pozele nu reflecta fidel realitatea, practic am luat masina pe nevazute. Ideea principala este ca imi place, chiar foarte mult, sunt de-a dreptul extaziat, plus ca ai o senzatie placuta cand intoarce lumea capul dupa masina ta.
Voi reveni cu poze....
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by crispisu »

Sa o stapanesti sanatos, sa ai parte de ea cat mai multi km. Poate vii cu noi duminica la ploiesti sa ii faci rodajul si sa o admiram si noi [-o<

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Re: "ZA" ONE

Post by thor29b »

Felicitari !
Ma bucur ca-ti place cea noua (FL), pe aici sunt destui (eu inclusiv) carora le place mai mult cea veche.
Impropriu spus veche poate sunt unii care au luat saptamana trecuta una "veche".
Bafta si multi KM fara probleme!
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: "ZA" ONE

Post by dulaul »

Sa o stapanesti sanatos is cati mai multi km !
Hmmm, Pewter Beige, frumoasa culoare, =D> prietenii stiu de ce :mrgreen:
Fa-ti un cont pe picasa (http://picasaweb.google.com) sa pui niste poze cu frumoasa ta :mrgreen:
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

@thor29b sincer...mie imi plac ambele modele in egala masura...
@dulaul....culoarea m-a pus cel mai tare in dificultate.....am vrut intai verde....dar am vazut una si nu mi-a placut, apoi am zis argintie, dar in curtea dealerului am vazut un audi bej.....si atunci am luat decizia finala :lol:


multumesc pentru urari!
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by dinu2007 »

Sa o stapanesti sanatos fara probleme. :)
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by scubli »

@hazzu: Asteptam poze din toate unghiurile posibile :D

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by radoy »

felicitari pentru alegere si cat mai multi km fara probleme
astept si eu pozele de la tine..cat mai multe :D
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: "ZA" ONE

Post by dulaul »

hazzu wrote:@dulaul....culoarea m-a pus cel mai tare in dificultate.....am vrut intai verde....
Hmm, culmea si eu as fi vrut tot verde, dar am vazut la vechea masina ca o intretineam destul de greu asa ca Pewter Beige is za best :mrgreen:
Mergi si voteaza culoarea asta AICI.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

votat deja...Pewter Beige rulzzz :lol:

pozele in curand...
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

ana maria
Posts: 217
Joined: 13 Sep 2009, 00:37
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by ana maria »

felicitari...!!!! si la cat mai multi km fara evenimente :D
92.000 km and counting...

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

Rodajul este in floare...dat fiind faptul ca in ultima perioada am fost foarte ocupat, nu am reusit sa-i fac rodajul, adica au trecut vreo 2 sapt si nu am reusit sa fac decat 300 km prin Buc.
in alta ordine de idei, am facut 2 bube, de fapt nu eu....ci altii mi-au facut bube.
1. am lasat-o parcata la unirii pe o straduta aproape de locul de munca si am gasit-o atinsa in coltul dreapta spate. urrma de cauciuc sau plastic negru :x
2. ieri dimineata la natiunile unite, faceam dreapta si un destept mi-a taiat fata, si m-a atins in coltul stanga fata. am rezolvat-o cu RCA-ul lui, ma voi duce la constatare marti :x
in ambele cazuri nu a fost luata decat putin vopseaua...dar tot ma doare sufletul

pentru cazul 1...oare daca ma duc la accidente usoare pentru constatare...ma repara cei de la CASCO?
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by dinu2007 »

pentru cazul 1...oare daca ma duc la accidente usoare pentru constatare...ma repara cei de la CASCO?
daca nu ma insel nu ai nevoie de autorizatie de la politite, te duci la casco si le spui ca asa ai gasit-o in parcare. Nu sunt sigur dar de cand au bagat faza cu constatul amiabil parca nu mai ai nevoie de autorizatie pentru astfel de evenimente. poti sa dai un telefon sa ii intrebi ca sa nu te duci degeaba pana acolo.
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by shpid3r »

cei de la casco iti vor deconta reparatia la masina ta, chiar daca este vorba si despre o mica julitura. Depinde de tine cat vrei sa insisti pentru lucrare. Pentru autorizatie, nu mai este nevoie de deplasare la politie (uita-te dupa un nr de telefon pe asigurarea ta, suna acolo si intreaba-i - nu pierde vremea cu deplasarea). Nu da detalii prea multe despre gradul de lovire a masinii - iti vor recomanda sa "strangi mai multe" pana s-o repari. E zgariata in parcare - vreau s-o repar.

Solutia poate consta de la aplicarea unui creion corector (eu recomand sa nu recurgi la asa ceva, culoarea rareori iese la fel si uneori se vede si diferenta de nivel intre dara lasata de creion si restul vopselei), la polish sau la revopsire a unui cerc cu diametrul egal cu lungimea zgarieturii (de obicei asa iese cel mai bine).

Cei de la casco vor incerca cu polishul probabil. Se poate sa fie inflexibili si sa nu fie de acord cu vopsirea unui cerc. Accepti asa, ti-o vopsesc in service si cand te duci s-o ridici te arati nemultumit (daca chiar ai de ce, evident). Fii foarte atent la nuanta, ia o carpa si sterge destul de mult in jurul ei, ca sa poti s-o compari pe vopseaua curata. Pipaie, uita-te din mai multe unghiuri... Daca nu iti place, nu ceda in fata nemultumirii afisate de cei de la service - ei isi iau banii pe lucrare, iar daca trebuie s-o refaca vor avea de muncit dublu pt aceiasi bani.

Eu in a 3a zi de cand am avut masina am observat pe bara din fata, in jurul numarului (unde ceedul vechi are o muchie de design) o julitura chiar pe muchie (cineva m-a atins putin) unde a sarit vopseaua cam cat un nasture - si din kompass blue este negru. Dupa 3-4 zile de ofticat, am acceptat problema si nu mai este la fel de rau.

Nu vreau sa te dezamagesc, dar sa stii ca in general masina nu va ramane neatinsa prin oras. Daca vrei sa vezi argumente care sa sustina ce spun, du-te intr-o parcare mai mare prin oras si uita-te cum parcheaza 20-30 de soferi .. te miri ca o gasesti intreaga.

Pe de alta parte, ai grija la franciza la casco .Daca ai asigurarea cu franciza, vei plati o cota parte la reparatie (100 sau 150E, in general - scrie in contract). Pentru ce ai tu de facut la masina, probabil ca reparatia se va incadra in acesti bani - astfel incat nu vei mai avea treaba cu cei de la casco, pentru ca ei deconteaza ce depaseste aceasta suma.

S-o stapanesti sanatos, si sa aveti grija unul de celalalt!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

hazzu
Posts: 101
Joined: 25 Aug 2009, 13:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "ZA" ONE

Post by hazzu »

Hmm...cred ca ai dreptate...am uitat de casco cu fransiza...asa ca voi gasi alta solutie pentru julitura, poate ne vedem pe 6 si imi dati si mie niste idei.
Merci pt interventie....si pt deschisul ochilor :lol:
KIA CEE'D 1.4 CITY GSL FL, oglinzi pliabile cu semnalizare, ECM, parbriz UV, senzori de ploaie, cheie pliabila etc...Pewter Beige
Album photo
Jurnal de bord

Image
Image
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”