Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by Don Corleone »

In sfarsit! Bravo pentru faruri. Arata mult mai bine.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by saib »

De ce ai renunata la lupele morimoto, te nemultumea cumva lumina acestora?
Daca nu ma insel farurile sport le-ai luat dupa okazii, la un pret foarte bun.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

Erau ok lupele, mai ales in combinatie cu xenonul de 5000k. Dar acum am alte planuri cu farurile, un pic cam costisitoare... Deocamdata nu dezvalui nimic. Sper sa fie o surpriza placuta.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

Sambata noapte am "rotunjit" kilometrajul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by balbo_x »

La cat mai multi fara probleme =D> .
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

Multumesc, balbo_x.
Intre timp, postez o amintire de la a doua Coloana.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
balbo_x
Posts: 623
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by balbo_x »

Frumoasa amintire. Nu se face si a treia coloana? :D
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

Azi am facut revizia de 4 ani la 51.888 km. Am fost la IMG - Jilava. S-a schimbat uleiul de motor (Repsol Elite Long Life 5w30), filtrele de ulei, aer si polen (p-asta l-am dus eu) precum si lichidul de frana. S-au mai facut mici reglaje si ajustari. Urmeaza sa schimb pe garantie plansa bord (are cateva umflaturi datorate lipsei de material in spuma), placa si discul de ambreiaj (zgomot la mersul inapoi) si garnitura de la esapament (cea dinaintea cuplajului flexibil, se pare ca sufla pe acolo). La urmatoarea revizie va trebui schimbat filtrul de benzina. S-a eliminat un zgomot la scaunul stanga fata, unul la pedala de frana si s-au uns tresele de masa. In rest, masina e ok. Sper ca diseara sa reusesc sa trec la anvelopele de vara si in weekend sa-i aplic o spalare. Cost total: 410 lei, bonus un curatitor de insecte. Ca deobicei, multumit de cei de la IMG.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

Ieri dupa amiaza am demontat aparatorile de PVC din fata in zona inferioara dinspre stalpii usilor. Am gasit cate o gramajoara de pamant acolo care bineinteles ca tine umezeala si genereaza rugina. Am curatat bine zona si pentru protectie suplimentara am aplicat un strat de ceara. Va recomand sa faceti si voi operatia asta.
In partea inferioara a aparatorii de PVC, la imbinarea dintre aripa si prag exista o degajare pentru eliminarea apei si mizeriei dar bineinteles ca era infundata.
Procedura e relativ simpla. Se bracheaza rotile la maxim spre directia in care lucrati. Se desfac suruburile metalice care fixeaza baveta (doua spre roata si unul in partea inferioara, in prag). Surubul de plastic nu trebuie demontat. Apoi cu o surubelnita scoateti aparatoarea de PVC odata cu pastilele de plastic in care intra suruburile. Toata operatia a durat 30-40 de minute. E prima oara cand o fac de cand am masina.
Daca e cineva din Bucuresti care vrea sa faca operatia asta, ii pot "inchiria" sprayul cu ceara.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by marius01 »

dupa ce desfaci cele 3 suruburi nu iese aparatoarea singura? Poti fi mai explicit te rog :)
MeGeNe wrote:Ieri dupa amiaza am demontat aparatorile de PVC din fata in zona inferioara dinspre stalpii usilor. Am gasit cate o gramajoara de pamant acolo care bineinteles ca tine umezeala si genereaza rugina. Am curatat bine zona si pentru protectie suplimentara am aplicat un strat de ceara. Va recomand sa faceti si voi operatia asta.
In partea inferioara a aparatorii de PVC, la imbinarea dintre aripa si prag exista o degajare pentru eliminarea apei si mizeriei dar bineinteles ca era infundata.
Procedura e relativ simpla. Se bracheaza rotile la maxim spre directia in care lucrati. Se desfac suruburile metalice care fixeaza baveta (doua spre roata si unul in partea inferioara, in prag). Surubul de plastic nu trebuie demontat. Apoi cu o surubelnita scoateti aparatoarea de PVC odata cu pastilele de plastic in care intra suruburile. Toata operatia a durat 30-40 de minute. E prima oara cand o fac de cand am masina.
Daca e cineva din Bucuresti care vrea sa faca operatia asta, ii pot "inchiria" sprayul cu ceara.
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

@marius01, apuca-te de desfacut cum am scris eu si o sa te lamuresti singur despre ce este vorba.
Saptamana trecuta am schimbat freonul din instalatia de A/C. La mine clima merge nonstop. Racea destul de bine, dar dupa patru ani am zis ca merita asa tratament. Din 500 g de freon mai aveam 300 g. Sunt multumit de rezultat. Acum raceste ceva mai bine. Va recomand sa faceti aceasta operatie. Orice masina pierde freon in timp. Cost total: 85 lei.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Inca un Cee'd prin Bucuresti....

Post by MeGeNe »

In urma cu aproximativ o luna am schimbat cate ceva pe garantie.
Plansa de bord avea cateva zone cu umflaturi de marimea unei monede. Acest lucru l-am sesizat de vreo 2 ani dar nu m-a deranjat. De fapt, aceste umflaturi se datorau neomogenitatii umpluturii dintre partea de deasupra si armatura bordului. Cu ocazia asta, au disparut si niste greieri din zona consolei.
Ambreiajul facea uneori un mic zgomot la mersul inapoi. S-a schimbat placa de presiune, discul de ambreiaj si rulmentul de presiune. Zgomotul se datora faptului ca discul de ambreiaj are diametrul exterior putin mai mare decat placa de presiune. Cele noi sunt ok, placa e mai mare decat discul. In plus, s-a gresat furca de debreiere care incepuse sa scirtaie. Pentru cei interesati, ambreiajul original e produs de Seco.
La ultima revizie am remarcat o garnitura de la esapament cam afumata. S-a schimbat si ea pe garantie si acum motorul e mult mai silentios.
Astea au fost cele solicitate de mine. In plus, baietii au mai gasit in neregula si au mai schimbat bieleta antiruliu stanga fata (tot pe garantie), cu toate ca la ultima revizie nu s-a considerat necesar, precum si bucsile de la bara stabilizatoare fata (pe astea le-am platit, vreo 48 lei). Dupa schimbarile astea parca e prea liniste in masina.
Acum astept sa vina lampile de iluminare numar (am observat ca s-au fisurat) si va trebui sa rezolv un scirtait al pedalei de frana (se pare ca nu e de la intrerupator).
Toate atea s-au facut la IMG Jilava. Sunt multumit de rezultat si le multumesc pe aceasta cale.
Acum am vreo 56.000 km.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”