Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Intimplarea "Bucurestiul" e de domeniul trecutului. De acum stiu la ce sa ma astept. Doar ca nu-mi venea sa cred "legendele" spuse de altii despre traficul bucurestean.
Oricum de-abia astept sa ne vedem cat mai multi la urmatoarea vizita.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

nicolesco
membru geamgiu
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2009, 23:53
Auto:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by nicolesco »

poate prin istambul
ionik's husband

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by misuspita »

"Legendele" sunt adevarate, din pacate.

Locuind in marea capitala, dar avand masina cu nr. de BV, nu rareori sunt cazurile in care tre' sa casc ochii sa nu faca vreunul vreo smecherie ca "lasa ba, ca asta e de la tara si nu stie cu ce se mananca soferia de Bucuresti!" Chiar ieri un taximetrist (auzi cine s-a trezit sa ma admonesteze!!!) s-a apucat sa ma claxoneze ca am facut si eu ca toata coloana din fata mea la iesirea din pasajul Obor si probabil i-am taiat calea (nimic exagerat, viteza de deplasare 5-10 km/h, manevra lenta de trecut de pe o banda pe alta, ceva normal in trafic de ora 18, cand iese lumea de la munca). Probabil ca numarul de Brasov si tupeul nemaipomenit de care am dat dovada l-a facut sa ma certe si sa imi bata obrazul. La momentul in care i-am zis sa dispara ca n-am chef de comentarii (dupa un drum de 400 de km in care totul decursese perfect) s-a inrosit la fata si a inceput sa ma injure si a facut tot ce a putut sa se bage in fata mea (s-a bagat la 2-3 cm de mine, daca nu ma lasam, sigur zgariam ambele masini si daca se intampla aia era ma inroseam si eu si era care pe care, desi cu taximetristii nu-i bine sa te pui ca sunt foarte "de gasca" si imediat se strang colegii sa-i ia apararea aluia, chiar daca el e vinovat).

Ma rog una peste alta, mersul in traficul de capitala dezvolta reflexele foarte tare, dar deasemenea se prolifereaza si mitocania si lipsa de respect pentru lege.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Aimar
Posts: 341
Joined: 22 Feb 2008, 23:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by Aimar »

In Bucuresti pana la urma nu se mai respecta nici o regula de circulatie...de borfasi ..de taximetristi ce sa mai pomenim ? ca alearga ca disperati dupa o paine...si incalca orice regula, semn de circulatie . Intamplare sa vad ca pe un taximetrist sa il blocheze 2 Mercedes Citaro :mrgreen: in statie la real Vitan , vizibil nervos taximetristul a inceput sa dea telefoane sa-si cheme ajutoare..dar s-a lasat pagubas si s-a calmat dupa ce soferi de la R.A.T.B. l-au taxat sa numai stationeze in statia de autobuze .
Concluzia: Oriunde am fi , pericolul exista , ne obisnuim cu el :) , pana la urma o sa fie bine !

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Am rezolvat si cu pragul problema. Cei de la Alti Motors s-au descurcat f.bine in ceea ce priveste indreptarea si vopsitul pragului dreapta. Cu exceptia ca au uitat sa vopseasca si o mica zgirietura de pe portiera dreapta (rezolvata apoi in citeva ore) sunt multumit de lucrare. Mi-au schimbat pe garantie foliile de protectie de pe portiere, care fusesea crapate de la soare, mi-au strans frana de mana care aproape ca nu mai tinea nici la ultimul dinte si cred ca mi-au reglat si schimbatorul de viteza care acum este un pic mai rigid, mai fix astfel incit schimbarea treptelor de viteza se realizeaza cu mai mare precizie.
Multumesc echipei Alti Motors!

Poze cu reparatiile:
  • Image Image
    Image Image
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

O noua calatorie pentru kiuta: Piatra Neamt- Bucuresti (98 km de autostrada)- Slatina.
Am mai realizat: un drum dus-intors Slatina-Craiova, Slatina-Alunis, plimbari prin Slatina.
La intoarcere in Piatra Neamt am urmat traseul: Slatina- castelul Bran-Brasov-Bacau-Piatra Neamt.

Date finale:
- viteza maxima: 160 km/h (autostrada)
- benzina: Petrom 95
- calatori: 4 persoane+bagaje
- consum mediu: 6.8l/100km drumul de la Piatra N. la Slatina, iar pe total 7.1l/100km.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Maine fac prima revizie, de 1an. Din pacate incep cu stangul. Am facut comanda la firma ZETEC pentru filtru de polen, ieri. mi l-au adus azi ...DAR PACHETUL ERA DESFACUT. Am intrebat dece, a zis ca s-a uitat la el. Si imediat mi l-a luat din mina si a zis ca nu mi-l mai vinde.
Mi-am facut cruce si am plecat. Acum, daca nu gasesc un filtru pina miine dimineata (programul la Rodav Vaslui e pina la ora 13 sambata) ramine sa platesc triplul pretului la revizie.
Doamne fereste de asemena specimene. Si atentie. Feriti-va de ZETEC.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by crispisu »

Ce faza...m-am crucit...numai la noi se poate intampla asa ceva... :(

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Revizie RODAV Vaslui:
- filtru ulei - 35 Ron
- ulei (3l si 250ml, mi-a ramas 750ml in bidon) - 220 Ron
- manopera (1 ora)- 119 Ron
TOTAL: 374 Ron

Traseu Piatra Neamt- Roman- Negresti- Vaslui si retur:
- viteza medie 60 km/h
- consum mediu: 6.6l/100 km
- benzina: Efix 95.

Impresii:
- drumul de la Roman la Negresti este plin de gropi, in rest e perfect
- personalul de la Rodav Vaslui este unul profesionist, oricind gata sa raspunda la toate intrebarile, sa testeze orice le este adus la cunostina si de fata cu clientul. Am stat atat eu cat si sotia in permanenta linga mecanici si masina. Am vorbit cu d-ul Viorel Ouatu (directorul Rodav) despre masini, despre service etc. Mi s-au prezentat pe calculator, cu soft specializat, caracteristicile masinii (parametri motor, date achizitionate de la toti senzorii de pe masina). Mi s-a spus ca folosesc o benzina buna, afirmatie care s-a reflectat in turatiile la relanti si un parametru de voltaj apropiati ca valoare de parametri de functionare optima a motorului. Mi s-a strans frana de mana in mod profesionist :) .
Am adus la cunostinta ca as dori sa schimb singur filtrul de polen si mi s-a acceptat dorinta. A fost scris in caietul de garantie ca schimbarea filtrului s-a efectuat de catre client.
- am fost asigurat ca pot suna la orice ora pe d-ul director cand sunt probleme cu masina, ca au piese pe stoc pentru orice defectiune sau in caz de accident.

Per total, foarte multumit si satisfacut. Pe aceasta cale, multumim celor de la Rodav Vaslui pentru o munca profesionista.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Zilele astea am descoperit ca firma ZETEC din Piatra Neamt este distribuitor de produse auto pentru firma Elite (www.elite.ro). Din pacate, cei de la Elite nu au stiut sa-si aleaga distribuitorul in zona Neamt. Pe viitor poate vor avea mai multa grija.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Bineinteles ca si anul acesta a venit Mosu' si ne-a facut o surpriza:
Image
Image

Sarbatori fericite si un an nou plin de bucurii si impliniri.
De la Piatra Neamt, cu salutari, Bogdan si Melania! :occasion-xmas:
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
Dainezi
"drive to survive"
Posts: 68
Joined: 07 Mar 2009, 12:37
Auto:
Location: Bacau
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by Dainezi »

multumesc de urari, Sarbatori fericite si multa sanatate voua si familiilor voastre...v-am pupat
Image

kia pro cee'd 1,6 dsl 115 Dakar yellow BC-86-SRN

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Cum am scris si pe topicul Service Piatra neamt, a venit vremea sa facem cunostinta si cu noul service Kia din Piatra Neamt.
Ca problema: geamurile electrice fata nu vroiau sa se mai inchida automat. De deschis se deschideau si automat si treptat/partial. De inchis, doar partial. Asa ca am dat un telefon la service, am intrebat de program si dupa vreo 2 zile am mers piana la ei.
Rezolvare: am vorbit cu inginerul sef, cu mecanicul si altii, iar dupa o diagnoza mica cu calculatorul geamurile si-au revenit. Se pare ca peste iarna "au uitat" ce trebuie sa faca. :(
Impresii: service-ul e curat si bine dotat. Pentru problema mea mecanicul a stiut ce si unde sa se uite. Mi-a mai rulat si o diagnoza completa care nu a returnat erori. Am vorbit putin si cu inginerul sef (din cite am inteles) care a raspuns in felul urmator la probleme ce ne framanta pe noi, reviziile:
- Poate veni clientul cu piesele cumparate din comert?
R: Nu. Nu poate.
Dupa ceva discutii cu privire la faptul ca noi am putea aduce produse :filtru de polen, ulei, etc care sa respecte parametrii ceruti de Kia s-a ajuns la urmatoarea concluzie: uleiul ar putea fi adus de client (dar sa respecte parametrii tehnici)...uleiul recomandat de ei si pe care-l pun in motor este Mobil1; filtrul de polen poate fi adus doar daca este original Kia, altfel se pierde garantia pentru instalatia de climatizare; RAMANE sa se mai intereseze la Kia Motors despre aceste lucruri; a promis ca va urmari (pe cat este posibil) si postarile de pe forumul clubului; se poate asista la operatiunile mecanicilor pe perioada reviziei.
Se pare ca a fost un bacauan care a facut deja o revizie la ei. Eu astept si de la cei ce urmeaza sa faca revizii la Piatra Neamt, impresii despre cum au decurs lucrurile si poate si date despre costuri.
Va salutam din Piatra Neamt!
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by iulian2007 »

dar de asta le-ai zis? Legea privind codul consumului, legea nr. 296/2004, republicat 2008 Codul Consumului
Art. 10 Este interzisa conditionarea vanzarii catre consumator a unui produs, de cumpararea unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs sau serviciu. De asemenea, este interzisa prestarea unui serviciu catre consumator, conditionata de prestarea altui serviciu sau de cumpararea unui produs.
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Bogdan - Piatra Neamt SW CEE'D

Post by bogdanf »

Iuliane, eu am incercat sa stabilesc o punte de legatura nu sa le dau in cap de la prima intrevedere. Oamenii au fost deschisi sugestiilor.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”