Jurnal de bord BV-09-BLJ

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by blajanm »

Acum am vazut ca mi-am luat masina peste 9 luni :lol: :lol: :lol: . Scuze Ogy. #-o . Astept sa mai treaca un pic de timp si ma duc sa imi schimb parbrizul pe casco si o sa le sesizez baietilor de la reprezentanta problema smuciturilor si o sa revin cu rezolvarea (sper). Astept sfaturi si impresii de la colegii din Oradea despre calitatea serviciilor Kia de aici.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by Ogy »

Nu ai de ce sa te scuzi. Problemele de care povestesti le am si eu, mai putin smucitura.
Am primit chiar si bolovani in parbriz dar nu a patit nimic. Zgarieturi fine am si eu. Cea mai grava problema pe care am avut-o la masina a fost legata de presiunea in anvelope (peste 3 atmosfere). Restu' sunt normale.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan-alin »

si cum ma frate tu ai 2-3 zgarieturi pe parbriz si pui titlu Probleme Ciudate??
mai sunteti multi?

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Daca in 4200 km am geamul atat de zgariat sunt curios cum o sa arate la 100 000km. Mie acest lucru mi se pare foarte ciudat.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Probleme ciudate

Post by scubli »

blajanm wrote:Astept sfaturi si impresii de la colegii din Oradea despre calitatea serviciilor Kia de aici.
Eu unul ma declar foarte multumit de calitatea serviciilor celor de la KIA Oradea (AutoForte).

Cat tine de parbriz, zgaieturi fine au majoritatea parbrizelor. Nu au cum sa aiba doar cele de la cee'd. Totusi sunt Saint Gobain, o firma cu renume.

Numai bine.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by scubli »

@blajanm: Ohh, ce frumos avatar avem :D

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Multumesc mult. Vreau sa mentionez ca am fost al doilea posesor de suporti de numere marca CubKia :mrgreen:
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by Razvan_G »

Ma mentin in TOP. Eu al 3-lea :mrgreen:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Azi am mers la Casco sa imi deschida dosar de daune pentru inlocuirea parbrizului. Apoi le-am facut o vizita baietilor de la Auto Forte pentru a-i anunta ca le dau un pic de lucru. Ei m-au asigurat ca baiatul care se ocupa de parbrize e profesionist si nu o sa se vada ca s-a 'umblat'. Si asa Kiutza mea luni sau marti o sa intre in operatie. [-o< Offfffffffff
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by spdblue »

Bafta la "operatie". Poate cand mai treci prin Bv. ne vedem. drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ticalos
Posts: 123
Joined: 26 May 2007, 06:49
Auto:
Location: Focsani

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by ticalos »

blajanm, tot ce pot sa-ti spun e ca atunci cand merge sotia cu masina, la plecarea de pe loc masina smuceste.In schimb la mine acesta se comporta normal,plecarea este uniforma.Asadar, asigura-te ca problema nu consta in felul in care corelezi acceleratia cu ambreiajul.
Cee'd 1.4 best,kompass blue din februarie 2008

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

@ticalos sa stii ca asta era problema. Am avut o Dacie 1310 inaintea Kiutzei si sunetul motorului facut de coreana e inexistent comparat cu autohtona, la inceput schimbam vitezele uitandu-ma la turometru si nu era nici o problema, apoi m-am obisnuit cu ea si schimbam dupa ureche si iar nu era nici o problema, dar auzul mi s-a ascutit si ajunsesem sa o schimb un pic cam subturata si dadeam drumu la pedala de ambreaj cam brusc. Bine ca am descoperit greseala pe care o faceam inainte sa ma apuc iar de scoala de soferi :mrgreen: .

PS:Logodnica mea inca nu are carnet si sper ca pana o sa il cucereasca eu sa am alta masina (Kiutza) [-o< :D
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

spdblue wrote:Bafta la "operatie". Poate cand mai treci prin Bv. ne vedem. drum bun si numai bine.
Mulumesc mult [-o< . Trebuie sa ne intalnim ca si aici in exil am participat la marea adunare Kia din Oradea =D> si sa nu am nici o intalnire cu membrii din orasul meu natal.
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Inca mai astept parbrizul, care dintr-o greseala umana si motivata prin faptul ca era inainte de paste cand am fost la service :shock: :?: , dar mi s-a promis ca saptamana urmatoare o sa intre Kiutza mea in operatie. [-o< .
Astazi dupa ce am fost la o spalatorie romaneasca in care masina a fost spalata romaneste,apoi am dat o tura in jurul ei sa vad urmarile celor 6500km si am observat pe capota vopseaua ciupita si sarita pana la tabla de la o piatra aruncata iar de catre un tir rau intentionat (banuiesc acelasi care mi-a spart parbrizul :x ). Oare pot sa ii fac ceva la acel punct sa nu prinda rugina? :cry:(nu e foarte mare)
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Jurnal de bord BV-09-BLJ

Post by blajanm »

Revin cu vesti despre operatia de schimbare a parbrizului: Nu am nici o idee daca mi-a fost schimbat.
Am dus masina abia acum doua zile la service-ul Autoforte pentru ca abia acum mi-a venit parbrizul(uitat de pus pe comanda din cauza Pastelui) am lasat-o in fata service-ului mentionand de o problema manifestata prin intrarea mai greu in viteza a doua. Am predat cheile si talonu si am plecat linistit urmand sa primesc un telefon cand pot sa iau masina dar in decursul aceleiasi zile. Telefonul a venit dar nu cu vestile care le asteptam, dimpotriva am aflat ca a ramas cutia de viteze blocata in treapta 2 Image (am crezut ca mor). Mentionez ca masina mea are 6600 km dintre care 4500 facuti doar in afara localitatii.
Astazi am facut o vizita la service pentru a discuta cu directorul si pentru a vedea masina. I-am explicat ca nu mi se pare normal ca sa imi fie schimbate piese si apoi pusa inapoi si am cerut inlocuirea completa a cutiei de viteze sustinand ca este mult prea repede si o componenta mult prea importanta pentru a fi dezvirginata prematur( 5 luni). Mi-a raspuns ca o sa mentioneze pe raportul trimis catre Bucureti faptul ca am cerut inlocuirea, apoi am coborat in service unde am vazut masina pe elevator cu rotile date jos iar in locul cutiei de viteze era gol. Cutia mea era pe un banc de lucru desfacuta provocandu-mi un gust amar in gura. Dar am fost linistit de faptul ca e o premiera problema mea #-o .OOOOOFFFFFF si iarasi am fost consolat de "bine ca s-a intamplat aici si nu undeva pe drum".
Intelegetzi de ce nu m-a interesat problema parbrizului?

Am si cateva intrebari pe care nu le-am pus reprezentantului dar o sa o fac:
-Cine a fost meseriasul care a condus masina 15 metrii in viteza a 2-a pentru a o baga in service? :Image
-Oare aceasta problema nu este datorata unor mici reglaje pe care le-au facut, inainte de pasti, pentru a-mi usura introducerea in marsarier(problema sesizata de ei)?Image



Nu o sa ridic masina din service pana nu mi se schimba cutia complet. In 5 minute ma pregatesc sa compun o scrisoare catre Kia in care o sa imi prezint problema varsta si km masinii . Am si un numar de telefon al unei persone care se ocupa de problemele de service , daca nu reusesc asa o sa ma apuc de invatat coreana iar in timpul acesta masina o sa stea in service.Sunt foarte hotarat si mai suparat ca niciodata.
Astept sfaturi si sugestii. (Ogy crezi ca esti mai ghinionist ca mine?) Image


PS. Ca sa fie ziua completa am fost oprit de un echipaj de politie format din doi politzai zelosi cu o masina dotata cu radar(Logan alb) pentru ca am TRAVERSAT strada neregulamentar. (a treia oara oara cand sunt oprit de politie, a doua oara de cand am carnet , prima data de radar ca pieton Image)
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”