Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
danny86

Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

Sal tuturor,



Asa cum v-am promis a venit vremea sa imi fac un jurnal de bord legat de noua mea achizitie si anume Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT versiunea DYNAMIC.


Desi toata lumea a incercat sa imi ofere mai multe varinate in banii de 19000mii de euro eu am considerat ca aceasta este masina care mi se potriveste desi in opinia unora este urata, nu face banii, are suspensiile moi, este proasta in viraje, are 4 stele la testele EURO NCAP, este plina de plastic, scumpa la piese, necunoscuta pe plaiurile noastre mioritice ce sa mai o tot lungesc una peste alta nu isi merita banii.
Tin sa precizez ca aceasta masina are pretul DDP 26575euro eu reusind sa o achizitionez la pretul de 18700euro dupa care m-am inteles ca suma sa fie rotanda s-a stabilit ca pretul final sa fie 18500euro.
Toti cei care au incercat sa imi schime parerea le multumesc deoarece am inteles ca nu au incercat decat sa imi explice ca in banii acestia gasesc o alta marca mult mai renumita si mai cunoscuta care poate sa imi ofere o mai multa liniste in ceea ce priveste marca, aspectul, si valoarea ei de revanzare......dupa cum am scris si mai sus le multumesc insa stiti cum este atunci cand se pune pata poate nu mai conteaza restul.........
Le multumesc si celor care m-au incurajat si care au fot alaturi de mine.
Ca sa fiu mai concis si mai bine spus ......scurt si la obiect......eu initial am vrut sa imi achitionez un CEED 1.6 benzina full options ...cei care mi-au citit topicul stiu despre ce este vorba masina ajungand in aproximativ 18000-18500euro......si am decis ca MAGENTISUL mi s-ar potrivi mai bine deoarece....motorul este acelasi de pe CEED 2litri motorina......sistemul de protectie atat pasiv cat si activ este indentic cu cel de pe CEED bine .......este mult mai imbunatatit.........materialele de o mai buna calitate........interiorul este dominat de piele........plus multe si multe alte lucruri care daca veti citi topicul cu VA ROGGGGGGGGGGGGGGGGGG......o sa vedeti dotarile masinii......dupa cum spuneam eu eram decis sa imi achizitionez un ceed si cand am vazut magentisul am considerat ca in aceiasi bani am mai mult confort......mai multa calitate.....si imi ofera mult mai multe decat mi-ar oferi un CEED........este adevarat ca, garantia nu este aceeasi insa repet.....la achizitionarea masinii nu am vrut sa iau in calcul alte varinate decat CEED si am considerat ca este o oportunitate ca in aceeasi bani sa achizitionez o alta masina cu acelasi motor cu aceleasi caracteristici numai ca la un nivel mai inalt...........



Astazi urmeaza sa ma duc la delear deoarece contractul a fost aprobat urmand sa dau avans si sa o achizitionez pe o perioada de 4 ani .....nu stiu daca voi reusi tot astazi sa o si aduc insa am promisiunea ca luni o am acasa urmand sa incep sa postez poze cu ea si eventual sa va faceti o impresie la cald despre ea........dupa cum am mai spus pe topicul VA ROGGGGGGGGGGG.............o sa postez toate probleme care vor aparea in legatura cu ea ...eu sper sa nu fie cazul....va voi spune cum se misca si cum se prezinta in trafic ......cat si daca asteptarile mele au fost sau nu inselate.....



acum fug sa ma pregatesc deoarece m-au sunat de la leasing .....................si promit ca voi revenii cu vesti noi........

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by spdblue »

Felicitari pentru achizitie si drum bun. Imi place perseverenta si determinarea pe care o ai. Autoturismul ales face parte dintr-o clasa mai superioara cee'd, arata bine, iar din descrierea facuta are tot ce-i trebuie. Sa va bucurati de ea cat mai mult. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

spdblue wrote:Felicitari pentru achizitie si drum bun. Imi place perseverenta si determinarea pe care o ai. Autoturismul ales face parte dintr-o clasa mai superioara cee'd, arata bine, iar din descrierea facuta are tot ce-i trebuie. Sa va bucurati de ea cat mai mult. Drum bun si numai bine.

Merci spdblue.....sa fie intr-un ceas bun

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by RLK »

Bravo Iubiiiiiiii!!! =D>
Abia astept sa te pupacesc sub trapa, la lumina lunii!! :D
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, iubirea mea!!!! :smt055
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

RLK wrote:Bravo Iubiiiiiiii!!! =D>
Abia astept sa te pupacesc sub trapa, la lumina lunii!! :D
Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea, iubirea mea!!!! :smt055

[-o< [-o< [-o< sa dea Dumnezeu [-o< [-o< [-o< :smt058 :smt057 :smt055

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by Dennis »

@danny86 n-ai facut o alegere rea, inainte de a-mi lua cee'd am cochetat cu ideea de a-mi achizitiona un Magentis dar...nu aveam atatia bani...Felicitari, s-o stapanesti sanatos!

@spdblue...gramatica lb. romane spune ca superior nu suporta grad de comparatie...(n-o lua ca pe ceva personal dar pur si simplu nu m-am putut abtine ;) )
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

cmg_george

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by cmg_george »

Forte bun pretul. Felicitari pentru alegere si sa te bucuri de ea.
PS.: Te asteptam la intalniri.

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

Dennis wrote:@danny86 n-ai facut o alegere rea, inainte de a-mi lua cee'd am cochetat cu ideea de a-mi achizitiona un Magentis dar...nu aveam atatia bani...Felicitari, s-o stapanesti sanatos!

@spdblue...gramatica lb. romane spune ca superior nu suporta grad de comparatie...(n-o lua ca pe ceva personal dar pur si simplu nu m-am putut abtine ;) )

mersi mult de tot

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

cmg_george wrote:Forte bun pretul. Felicitari pentru alegere si sa te bucuri de ea.
PS.: Te asteptam la intalniri.


mersi....sper ca de 1 mai sa ne vedem si cu siguranta o sa va faceti si o impresie live....

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by Teddy »

Felicitari =D> ai scos un pret f bun :smt023
Sa aveti parte si sa va bucurati(danny86+RLK) de ea ca`n prima zi. =D>
La ARIESENI o facem vedeta =D> :smt023
Drum bun si multi,multi km fara incidente :smt023

P.S. Poze :wink:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

danny86 wrote:Sal tuturor,



Asa cum v-am promis a venit vremea sa imi fac un jurnal de bord legat de noua mea achizitie si anume Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT versiunea DYNAMIC.


Desi toata lumea a incercat sa imi ofere mai multe varinate in banii de 19000mii de euro eu am considerat ca aceasta este masina care mi se potriveste desi in opinia unora este urata, nu face banii, are suspensiile moi, este proasta in viraje, are 4 stele la testele EURO NCAP, este plina de plastic, scumpa la piese, necunoscuta pe plaiurile noastre mioritice ce sa mai o tot lungesc una peste alta nu isi merita banii.
Tin sa precizez ca aceasta masina are pretul DDP 26575euro eu reusind sa o achizitionez la pretul de 18700euro dupa care m-am inteles ca suma sa fie rotanda s-a stabilit ca pretul final sa fie 18500euro.
Toti cei care au incercat sa imi schime parerea le multumesc deoarece am inteles ca nu au incercat decat sa imi explice ca in banii acestia gasesc o alta marca mult mai renumita si mai cunoscuta care poate sa imi ofere o mai multa liniste in ceea ce priveste marca, aspectul, si valoarea ei de revanzare......dupa cum am scris si mai sus le multumesc insa stiti cum este atunci cand se pune pata poate nu mai conteaza restul.........
Le multumesc si celor care m-au incurajat si care au fot alaturi de mine.
Ca sa fiu mai concis si mai bine spus ......scurt si la obiect......eu initial am vrut sa imi achitionez un CEED 1.6 benzina full options ...cei care mi-au citit topicul stiu despre ce este vorba masina ajungand in aproximativ 18000-18500euro......si am decis ca MAGENTISUL mi s-ar potrivi mai bine deoarece....motorul este acelasi de pe CEED 2litri motorina......sistemul de protectie atat pasiv cat si activ este indentic cu cel de pe CEED bine .......este mult mai imbunatatit.........materialele de o mai buna calitate........interiorul este dominat de piele........plus multe si multe alte lucruri care daca veti citi topicul cu VA ROGGGGGGGGGGGGGGGGGG......o sa vedeti dotarile masinii......dupa cum spuneam eu eram decis sa imi achizitionez un ceed si cand am vazut magentisul am considerat ca in aceiasi bani am mai mult confort......mai multa calitate.....si imi ofera mult mai multe decat mi-ar oferi un CEED........este adevarat ca, garantia nu este aceeasi insa repet.....la achizitionarea masinii nu am vrut sa iau in calcul alte varinate decat CEED si am considerat ca este o oportunitate ca in aceeasi bani sa achizitionez o alta masina cu acelasi motor cu aceleasi caracteristici numai ca la un nivel mai inalt...........



Astazi urmeaza sa ma duc la delear deoarece contractul a fost aprobat urmand sa dau avans si sa o achizitionez pe o perioada de 4 ani .....nu stiu daca voi reusi tot astazi sa o si aduc insa am promisiunea ca luni o am acasa urmand sa incep sa postez poze cu ea si eventual sa va faceti o impresie la cald despre ea........dupa cum am mai spus pe topicul VA ROGGGGGGGGGGG.............o sa postez toate probleme care vor aparea in legatura cu ea ...eu sper sa nu fie cazul....va voi spune cum se misca si cum se prezinta in trafic ......cat si daca asteptarile mele au fost sau nu inselate.....



acum fug sa ma pregatesc deoarece m-au sunat de la leasing .....................si promit ca voi revenii cu vesti noi........



gata.....am revenit......am dat avansul........am semnat actele.......luni ma duc sa ridic masina deoarece banii intra in 24 de ore.......chiar am si vorbit cu cei de la NEOSERV carora le multumesc pt amabilitate si pentru faptul ca desi masina era promisa altei persoane am reusit sa ii conving sa mi-o dea mie.....bine banul are prioritate integeti..... si cu putin noroc o sa reusesc sa ii si maresc garantia cu cel putin 1 an peste garantia de aproximativ 19 luni care mi se oferea la ea asa ca o sa dorm si mai linistit

.......luni voi veni cu amanunte si daca o sa am timp poate chiar cu poze deoarece va dati seama......luni nu o sa am timp de nimic decat de ea poate chiar o sa reusesc sa fac si un drum pe dn1 sa vad cum se comporta.......

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

Teddy wrote:Felicitari =D> ai scos un pret f bun :smt023
Sa aveti parte si sa va bucurati(danny86+RLK) de ea ca`n prima zi. =D>
La ARIESENI o facem vedeta =D> :smt023
Drum bun si multi,multi km fara incidente :smt023

P.S. Poze :wink:


merci mult Teddy...sa dea Dumnezeu sa fie ok si sa reusim sa ne bucuram de ea cat mai mult.....si sper ca la intalnirea de la ARIESENI.....sa devina vedeta deoarece sunt singurul de pe forum.....poate chiar o sa ii facem si botezul de 1 mai :) :) :) :) :) :)




P.S: cat mai curand o sa revin cu poze iar legat de pret si eu zic ca am scos un pret fffffff bun....de peste 8000mii de euro si nu stiu de cate ori in viata ma pot lovi de o asemenea oferta si am zis ca e bine sa o valorific.......daca stam sa ne gandim cu 8000mii de euro mai cumpar un logan si imi mai si raman vreo 2 mii rest...ca tot a ajuns loganul la 6 mii.....asta in spirit de gluma :D :D :D :D :D :D

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by misuspita »

Felicitari pentru masina!

Cand am fost in showroom sa imi comand Proceed-ul era in spate un Magentis negru si am aruncat un pic cu ochiul prin-nauntru. Mi s-a parut foarte misto, clar o categorie peste Cee'd, dar peste nevoile mele (si finantele :D) mai tineresti.

S-o folosesti sanatos si sa ne vedem la intalnirile din Bucuresti daca poti sa vii, sa mai trag cu ochiul inca o data :P. Si inca o data, felicitari pentru perseverenta, si eu am luat masina in ciuda a tot ce auzeam in jur despre Kia si nu-mi pare rau ca am fost consecvent in ideea mea, sper sa ajungem si peste 5 ani sa simtim aceeasi chestie
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by RLK »

misuspita wrote:Felicitari pentru masina!

Cand am fost in showroom sa imi comand Proceed-ul era in spate un Magentis negru si am aruncat un pic cu ochiul prin-nauntru. Mi s-a parut foarte misto, clar o categorie peste Cee'd, dar peste nevoile mele (si finantele :D) mai tineresti.

S-o folosesti sanatos si sa ne vedem la intalnirile din Bucuresti daca poti sa vii, sa mai trag cu ochiul inca o data :P. Si inca o data, felicitari pentru perseverenta, si eu am luat masina in ciuda a tot ce auzeam in jur despre Kia si nu-mi pare rau ca am fost consecvent in ideea mea, sper sa ajungem si peste 5 ani sa simtim aceeasi chestie

Merci Misuspita......asa am patit si eu.....am tras cu okiul la ea....numai ca ea este alba.... desi eram pregatit sa imi cumpar un ceed tot la valoarea de aproximativ 18000mii de euro......o sa vin la prima intalnire sa o vezi daca nu cu siguranta ne vom vedea de 1 mai.....nu mai am rabdare......AMR.....2 ZILE =D> =D> =D> =D> =D>........a aparut sematura RLK deoarece sunt la prietena mea si am intrat de pe calculatorul ei..... :) :) :) :) :)
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

danny86

Re: Jurnal de bord Kia Magentis 2.0 DSL EX 6MT-full options

Post by danny86 »

A.M.R.........2 ZILEEEEEEEEEEEE................ si vine tanculetullll PDT_Armataz_02_47 PDT_Armataz_02_47

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”