Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

In weekend am depasit limita celor 1000 de km, deci adio rodaj.....rezulta test drive pe autostrada :twisted: ... 200 km/h pentru o perioada scurta (noroc cu carul de autostrada f libera). Desi mai zgomotoasa ( adica am inceput in sfarsit sa aud motorul), mi s-a parut f stabila masinutza. Comparativ cu vechea mea masinutza, un cielo 1.5 dohc 86 cai , este muuult mai buna, senzatia de nesiguranta a directiei pe care o aveam la viteze mari la cielo disparand de tot. =D>
Acceleratia pana la viteza de 180 km/h este destul de rapida, apoi inaintand din ce in ce mai greu. Daca insistam probabil ca se mai ducea, insa pe mine ma interesa pragul psihologic si atat. Pacat ca nu au facut cutia cu 6 viteze, ar fi fost mult mai economicoasa la viteze mari (la 150-160 km/h am avut instantaneul intre 13 si 15 l/100 km, mai sus n-am mai avut timp sa ma uit in alt loc decat la drum).
Deocamdata nici o hiba la masina si sper sa ramana asa pt f muuult timp :P
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Salut! Revin cu un update.
Azi imi expira numerele rosii..deci am facut fix o luna cu kiutza mea. Am parcurs deja 2700 km.
Nu mi-am inmatriculat-o in speranta ca o sa scap de taxa asta de mediu...nu sunt sigur insa daca asa o sa fie. Am auzit niste zvonuri care spun ca taxa nu se anuleaza pt masinile achizitionate inainte de 15 decembrie :( Stie cineva ceva despre asta?
Pana acum masina a mers struna..doar o mica problemutza...cateodata, f rar, la franari sau accelerari mai rapide, imi sparcaie parbrizul usor cu lichid de spalare, fara sa ating levierul stergatoarelor...a mai patit cineva asa ceva?
Consumul se situeaza pe undeva in jurul lui 8,5 mixt, deci mi se pare ok, mai ales ca eu merg destul de tare. Inainte de 1000 km se situa pe la 7-7,5...
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Gata!!! Am reusit sa-mi inmatriculez masinuta!
Vl-06-JIC (n-am mai stat pt numere preferentiale)
Taxa de poluare n-am platit, deci probabil ca o sa-mi iau si anvelope de iarna =D>
Oricum, daca n-aveti vreo pila pe la inmatriculari, mai bine nu mai incercati...daca era sa o fac pe bune ... pe 22 pe la pranz ma primeau cu dosarul...asta cel putin la Valcea.
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by rayman »

Felicitari pentru numere, sa-ti traiasca JIC-ul! :)
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by onix »

Sal keistilor.
Sa va bucurati de masinutze
Cu respect ONIX
Image

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Revin si eu cu un update!
Am parcurs deja 4500 de km fara nici o problema. Consumul e bun, insa depinde destul de tare de picior...am scos si 7 dar si 9 la suta de km. Din cauza aglomeratiei de la inmatriculari, nu am reusit inca sa-mi ridic talonul...deci sunt ilegalist. Stie careva ce patesc daca ma prinde circuland fara talon, dar cu numere definitive valabile?
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Razvan_G »

Si mie mi-a expirat dovada pentru numerele definitive (pe care de altfel nici nu le-am pus inca, cele rosii fiind valabile pana pe 18). Dar cand am mers marti sa ridic talonul de la Inmatriculari nici macar nu venise (si deja imi expirase dovada). Si am intrebat ce fac acum? Si cica "daca va opreste Politia, ii aratati dovada (expirata) si spuneti sa nu a ajuns inca talonul". :D In fine, azi am fost iar si l-am luat. Nu esti ilegalist, ii prea mult spus :), fiindca talonul tau exista deja (dar nu l-ai ridicat, primit). In cel mai rau caz primesti o amenda contraventionala pentru lipsa prezentarii documentelor masinii. Asta doar daca politistul e rauvoitor.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Multumesc pt informatie! Sunt mai linistit acum :D
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

NoLimyt
Posts: 15
Joined: 14 Feb 2009, 23:53
Auto: kia cee'd sw
Location: Constanta

Intrebare

Post by NoLimyt »

jtie cineva asa din intamplare cat poate sa fie un Cee'd SW varianta City.... :? ca eu cand mi'am luat'o nu era v city si vreau sa vad cam cat e? si asa in mare parte ce dotari are fata de best?

AlexCeed
Posts: 27
Joined: 08 Feb 2009, 16:04
Auto:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by AlexCeed »

Cee'd SW 1.4 e 14209, cel de 1.6 benzina 14846, 2.0 benzina 15810, iar pt diesel 15647 (1.6 90 cp), 15972 (1.6 115 cp) si 16990 pt 2.0.
City are o gramada de dotari in plus fata de best: esp, proiectoare, jante aliaj, geamuri electrice fata-spate, geamuri spate si luneta cu tenta...
Dupa cum au spus foarte multi, City are un raport pret/dotari extrem de bun. :)

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Vad ca s-au sters ceva posturi de pe sait. Naspa!
Revin cu un update!
Am facut prima revizie...la 18660 km!!!! Si e ok! N-am pierdut nici Garantie nici nimic!
Masinile cu motoarele fabricate dupa octombrie 2008, cu o anumita serie, se pare ca au intervalele de service marite la 1 an sau 20 000 de km. E bine sa intrebati totusi ca sa fiti siguri.
Totusi, baietii de la IMG Bucuresti au recomandat sa reduc spre 15 000.
Ca o mica neplacere, s-a gasit pe sub masina ceva ulei scurs. Dupa o inspectie mai amanuntita care la un moment dat venise cu concluzia ca ar fi de pe la abreiaj de undeva, si care necesita sa stau pana seara tarziu in service, s-a constatat ca era de la o mufa care intra in motor...senzorul de turatie parca au zis. Au trebaluit pe acolo si se pare ca au rezolvat. Mai ramane sa fac o vizita pe la ei cand am eu timp ca sa fie siguri. Scurgerea nu a fost mare, ci doar o "manjeala" si sper ca a fost eliminata complet.
Revizia a costat 570 Lei. (cu uleiul, si filtrele lor)
Ca servire sunt foarte multumit de IMG! Cu toate problemele, baietii s-au miscat repede. Mai mult a durat pana au reusit sa-mi scoata o cruciulita scapata in compartimentul "secret" al cotierei, care nu stiu cum a reusit sa se intepeneasca pe acolo. Pt 2 surubele rebele a trebuit desfacuta toata consola centrala!
Acum ma indrept spre pragul psihologic de 20 000 km si totul decurge binisor. A inceput si pe mine sa ma tracaseze pocnitul plasticului de la volan, dar invatam sa convietuim pasnic.
Toate cele bune si voua!
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Kia Cee'd City 1.6 Mars red

Post by Troyager »

Salut. Dupa ceva mai mult timp revin cu un update.
Am ajuns la cifra destul de maricica de 56000 de km, fara probleme semnificative. Ce-i drept, reviziile periodice te cam termina cu banii, cea de-a 3-a fiind in jur de 10 milioane.
Pana acum masinuta m-a multumit, cu toate ca acum o luna a inceput sa faca figuri sistemul de sunet. Functioneaza inca ok, dar nu mai rapunde la comenzile de pe bord ci doar la cele de pe volan. am mers la service si au zis ca o sa mi-l schimbe pe garantie, dar va dura ceva pana vine de la producator...
In afara de problemuta asta destul de mica, am mai avut toba sparta (vina mea, dupa 3 transfagarasanuri si 2 transalpine anul asta). Aviz tuturor, o toba e cam scumpa la kia...face vreo 10 milioane...
Si era sa uit: masina mea a fost in lotul care a fost chemat pentru schimbarea pompei de frana la masinile cu esp. In afara de inconvenientul unei excurii in plus la service, totul a fost rapid si ok.
Sunt surprins ca trenul de rulare nu da semne de oboseala, dupa excursiile mele montane...dar sa nu cobesc.
Una peste alta sunt inca indragostit de masina mea si ma felicit pentru achizitia facuta. Stiu, suna ca o reclma ieftina, dar asta simt.
De curand am luat si 4 anvelope de iarna sava eskimo s3 +, pe care abea astept sa le testez pe zapada.
Cap atat pt acum.
Va doresc cat mai multi km fara probleme! Drum bun!
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”