cee'd city 1.4

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: cee'd city 1.4

Post by puiutu81 »

a trecut ceva timp de cand nu am scris ceva la jurnalul de bord. totul a mers foarte bine pana acum si nu avea rost sa scriu banalitati, de genu: am mai facut o mie de kilometri cu masina...
asta pana in week-endul trecut cand m-am apucat sa imi spal masina. ca de obicei am spalat-o cu aparatul cu presiune. surpriza a fost ca de sub niste gainati de pasari au iesit niste ... nici nu stiu cum sa le zic... ca pete nu sunt... crapaturi cred ca li se potriveste cel mai bine. deci, exact forma pe care a luat-o gainatul strivindu-se de masina, forma aceea de splash, asa arata... iar pe toata suprafata acestori splash-uri s-au format crapaturi, vopseaua s-a scorojit pur si simplu, iar de dedesupt se vede frumos gri, probabil primerul. nu stiu daca asa ii zice, sper sa nu ma insel. sincer am mai avut masini, le-am mai lasat sub copaci, mi le-au mai umplut pasarile cerului de rahat, le-am si spalat de 3-4 ori pe an(hai poate exagerez cu 3-4 ori pe an, dar oricum foarte rar), dar asa ceva nu mi s-a mai intamplat. am mai auzit pe la altii ca li s-a decolorat vopseaua, ca s-a zgariat, dar sa se scorojeasca, pana acum nu am mai auzit.
am sa incerc sa o duc la service sa vad daca se poate face ceva pe garantie. as fi recunoscator daca ar scrie cineva care a mai avut aceasta problema, cum a rezolvat-o. ati facut-o pe garantie, sau ati scos banul din buzunar?
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: cee'd city 1.4

Post by lnvisible »

Problema asta inca nu, dar ... nu stiu cat e de normal de la o cheie sa sara lacul de-o parte si de alta a zgarieturii vreo 2 cm si asta in cateva luni. Am vazut masini cu zgarieturi serioase sau cu chei multiple care au stat asa ani de zile si n-a sarit lacul de pe vopsea.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: cee'd city 1.4

Post by puiutu81 »

altcineva, a mai trecut prin asta?
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: cee'd city 1.4

Post by scubli »

@puiutu81: Nasoala intamplare... Am avut si eu anul trecut in vara o problema asemanatoare, doar ca mie mi s-a "decolorat" vopseaua, si-a pierdut luciul, dar dupa cateva spalari si-a revenit.

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: cee'd city 1.4

Post by lnvisible »

Am mai citit o data ce ai scris. Inclin sa cred ca si la tine s-a distrus stratul de lac, daca era sa se duca si vopseaua ramanea pata gri deschis - urmatorul strat dupa vopsea e chitul care e deschis la culoare.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: cee'd city 1.4

Post by puiutu81 »

@scubli : ma gandeam, cand am vazut ca zici ca s-a decolorat, ca fiind masina gri, sa nu fie cumva tot stratul de primer, ca si ala e gri, dar daca zici ca si-a revenit, nu stiu ce sa mai zic.

la mine pur si simplu s-a scorojit vopseaua, daca te uiti zici ca sunt "ghetari vazut din avion in Antartica". am gasit si eu metafora sa folosesc...

ideea e ca vopseaua e varza. ciudat e ca m-am uitat si pe restul masinii si nu mai identific problema asta. cred ca doar capota are problema asta.
oricum, ma mai uit, ca nu m-am uitat atent pe toata masina, ca n-am vrut sa ma enervez mai tare. dar din ce am observat cand am spalat-o numai pe capota erau petele scorojite.
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: cee'd city 1.4

Post by dulaul »

Poti sa pui niste poze pentru a ne edifica?
In ceea ce priveste revopsirea in zona respectiva, atat timp cat e de la pasarile nucleare :oops: nu este acoperit de casco acest eveniment. Cel mai simplu pentru a preveni astfel de neplaceri este sa cureti de fiecare data sh***-ul de pasarele pentru a evita acest inconvenient.
Sincer sa fiu ma asteptam ca aceste probleme sa nu le mai intalnesc la ceed, acest fiind si unul din motivele pentru care am vandut vechea masina. Poate e o intamplare sau rahatul de pasarele e si el cu E-uri acide :mrgreen:

Bafta
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: cee'd city 1.4

Post by puiutu81 »

@ invisible: exact aia e chestia, nu s-a dus doar lacul, ci s-a dus si vopseaua. masina mea este neagra, vopseaua s-a scorojit, iar acum se vede gri de sub vopsea, tocmai de aia am zis ca se vede primerul.

@ dulaul. sunt convins ca nu acopera casco chestia asta, eu intrebam daca nu acopera garantia, ca mie asta mi s-ar parea normal. o sa intreb la service si eventual o sa fac o sesizare si la OPC, in functie de rezultat. vad eu ce iese.
cat despre poze, o sa incerc sa fac cateva, sa vad ce iese.

ah, si inca o chestie...
am mai avut masini inainte si nu a fost nevoie sa dorm langa ele cu carpa in mana, sa sterg rahatul. hai sa fim seriosi...
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: cee'd city 1.4

Post by dulaul »

puiutu81 wrote: @ dulaul. sunt convins ca nu acopera casco chestia asta, eu intrebam daca nu acopera garantia, ca mie asta mi s-ar parea normal. o sa intreb la service si eventual o sa fac o sesizare si la OPC, in functie de rezultat. vad eu ce iese.
cat despre poze, o sa incerc sa fac cateva, sa vad ce iese.

ah, si inca o chestie...
am mai avut masini inainte si nu a fost nevoie sa dorm langa ele cu carpa in mana, sa sterg rahatul. hai sa fim seriosi...
De obicei producatorii auto nu acopera si aceasta problema, poate doar daca e prea grava iar suprafata afectata e destul de mare dovedindu-se ca e o problema de fabricatie. Oricum in RO treaba s-ar rezolva cu multi nervi si timp piedut. Eu am dat-o la pace cu cei de la asigurari si am rezolvat problema pe casco (la vechea masina), mult mai simplu si eficient pentru ca nu am vrut sa ma bat singur cu un sistem.
Imi pare rau pentru ce ti sa intamplat, sper sa fie un caz izolat.

Bafta in remedierea problemei !
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”