Piston Grey Pro_Cee'd

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

In sfarsit am ajuns si eu in fericita situatie de a deschide un jurnal de bord. :D
Asadar, sa incep cu ... inceputul, mai exact cu momentul in care am luat decizia de a achizitiona un autoturism. Deci, in momentul acela, Kia nu exista in lista preferintelor mele pt. simplul fapt ca, datorita prejudecatilor, nici nu vroiam sa aud de aceasta marca. Totul s-a schimbat insa in momentul in care am vazut-o pe viu; dupa ce am facut si un drive test pot spune ca am fost 100% convins. Imi placea aceasta masina, imi placea cum mergea, etc. Si... asa m-am hotarat sa dau comanda. Nu am asteptat foarte mult (1 luna) pana mi-a venit bijuteria si acum iata-ma in postura de fericit posesor al unui superb Pro_cee'd.

Si acum o mica caracterizare:
Plusuri:
- motorul (excelent, chiar daca inca nu pot sa-l turez asa cum vreau)
- tinuta de drum excelenta (chiar daca unii se plang de rigiditatea suspensiilor, pe mine nu ma deranjeaza deloc)
- calitatea materialelor si a ansamblarii
- sistemul audio
- masina in general :)

Minusuri:
- deocamdata, si sper sa ramana asa, nu am gasit niciunul.

In ansamblu sunt super multumit de alegerea facuta, iar satisfactia e si mai mare in momentele cand observ reactia (pozitiva) a celor care au "strambat din nas" cand au auzit ca-mi voi lua o Kia.

In final cateva poze. Restul se gasesc in link-ul din semnatura.

Image
Image
Image
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Oli-sama
Posts: 22
Joined: 12 Aug 2008, 13:43
Auto:
Location: SIBIU, cee'd SB 90 VOG

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by Oli-sama »

"Mandrie si prejudecata" de Jane Austin (s-a facut si film). Odata scapat de prejudecata, a ramas mandria. Felicitari si s-o stapanesti sanatos (si la fel de mandru si in continuare)!
Tatal lui grumy_san, deci cee'd 1,6 GSL Classic, Oil Blue, cu ESP, cheie pliabila, hidrofobic etc.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by SeKAh »

Sa te bucuri sanatos de ea si fara nici o problema! :D

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by singlecrys »

Sa o stapanesti sanatos si mandru :) ...multi stramba din nas cand aud ce marca de masina avem, dar se pare ca masinile astea cu nume "necunoscute" se vand din ce in ce mai bine! :o !
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

Mutumesc tuturor pt. urari.
Astazi se implineste o saptamana de cand am intrat in posesia Pro_cee'd-ului meu. :) Nu pot sa zic decat ca masina nu doar ca mi-a confirmat asteptarile, dar chiar mi le-a depasit cu mult. Pe zi ce trece imi place tot mai mult si ma felicit pt. alegerea facuta.
Imi place cum trage motorul desi inca nu pot sa-l turez asa cum as vrea (mai mult de 4000rpm inca nu i-am dat)
Probleme nu am si sper sa ramana asa.
Pt. partea audio am achizitionat un stick usb PQI de 4 Gb care merge brici.
Cat de curand trebuie sa montez si o alarma insa nu ma pot hotara intre Viper 350HV si Viper 1002.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by scubli »

Da-mi voie sa te felicit pt. alegerea facut si sa ai parte de cat mai multi km fara probleme.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

Am mai adaugat ceva km si cu aceasta ocazie am putut sa calculez si consumul, care in momentul de fata este de 9,2%, in conditiile in care am circulat 90 % prin oras, viteza medie fiind de 25 km/h. CB-ul imi arata un consum mediu de 8,9%, deci diferenta nu e asa de mare.

Am mai achizitionat si un set de presuri Umbrela. Le-am ales pt. ca sunt mixte: au o parte din mocheta(cu 2 fete) care poate fi indepartata in perioadele cu mizerie, ramanand doar partea din cauciuc.

In rest extrem de multumit in continuare de comportamentul masinii. :D
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Salieri
Posts: 3
Joined: 02 Nov 2008, 02:18
Auto:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by Salieri »

Saptamana viitoare am si eu una exact ca a ta, singura diferenta o sa fie jantele pe 16" OZ. Sa o stapanesti sanatos!

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

In cele din urma am ajuns la 1000 km, astfel ca perioada de rodaj poate fi considerata ca fiind incheiata. Vor mai urma inca vreo 500 de km in care voi incerca sa menajez cat de cat masina, dar nu voi renunta la placerea de a ajunge din cand in cand pana in plaja de turatii superioare.

Referitor la masina sunt supermultumit in continuare. Nu am (si sper sa ramana asa) probleme.
Consumul a mai scazut putin, ajungand undeva la 8,5%, in conditii de rulare 80% urban.

Image
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by rayman »

Heh, frumoasa cifra :) s-o stapanesti sanatos si sa te serveasca fara incidente!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

cmg_george

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by cmg_george »

Felicitari pentru alegere si sa te bucuri de ea cat mai mult.

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

Mda... astazi a aparut si primul eveniment mai neplacut. :(
In timp ce ieseam din parcare nu am sesizat ca in spatele meu (putin lateral stanga) a parcat cineva alta masina, nu am asteptat sa se dezabureasca oglinzile retrovizoare (eram grabit sa jung la servici) si am "reusit" sa frec putin bara spate, deasupra rotii. Ghinionul meu a fost ca masina s-a frecat de bandoul de cauciuc al celeilalte care era acoperit de mizerie asa ca a lasat niste urme destul de urate. Din ce am vazut vopseaua nu a fost afectata, doar lacul. Acum nu stiu ce sa fac: sa incerc un polish la un service specializat sau sa fac eu procedura asta?

In rest, pana acum nicio problema de ordin tehnic. :)
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

Am mai adaugat ceva km, 1800 in total. Mi-am permis de cateva ori sa testez la maxim performantele motorului si pot spune ca sunt placut impresionat. Daca pana in 3000 rpm motorul merge linistit dupa 3000, pana in 6000rpm e o mica bestie.

Probleme nu sunt, poate doar cateva mici "neplaceri", in sensul ca de cand a venit frigul mai trosneste cate un plastic din bord, in special in zona volanului. Oricum dispar dupa ce se incalzeste putin in masina.

In rest ma bucur in fiecare zi de ea si pot spune ca sunt tot mai incantat de alegerea facuta.

PS: Sarbatori Fericite!
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

N-am mai scris cam demult pe-aici. Ce sa fac, mi-am gasit un nou hobby (chitara) si nu prea mai am timp de altceva. :smt035

Deci, ce mai face Pro_ceed-ul meu? Face bine in continuare, a strabatut pana acum aproape 3000 km si ma convinge pe zi ce trece ca nu am facut o alegere rea.
Ar fi cateva mici neplaceri aparute intre timp, dar le pot trece cu vederea:
- o data cu trecerea gerului am scapat de zgomotele de la suspensia spate, dar m-am pricopsit cu un greieras discret in zona bordului care nu vrea sa dispara, dar zilele lui sunt numarate pt. ca i-am gasit culcusul :axe:
- cateva zgarieturi dobandite in urma ultimei vizite la spalatorie :x
- alte cateva mici zgarieturi provenite de la faptul ca un pisoi a confundat capota masinii cu un tobogan :smt102
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Piston Grey Pro_Cee'd

Post by frantic »

frantic wrote:...m-am pricopsit cu un greieras discret in zona bordului care nu vrea sa dispara, dar zilele lui sunt numarate pt. ca i-am gasit culcusul :axe:
M-am bucurat degeaba. Se pare ca nu am gasit locul de provenienta al "necuvantatorului". :(
Asta e. Voi continua cercetarile.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”