21 PUI

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

21 PUI

Post by mihai_is »

:arrow:
salut la toate lumea! m-am gandit sa scriu si eu despre istoricul ceed-ului meu asa ca :
- achizitie: comanda data in iunie 2007 iar masina sosita in octombrie; dealer Klado Iasi ; la ridicarea masini s-a impus reglarea sistemului de inchidere a portbagajului
-ulterior achizitiei am ''purces'' la montarea alarmei maat 7500 luata la 400 de lei de pe net si montata la Klado Iasi; manopera 130 lei; mentionez ca pe langa alarma pachet standard am mai luat si un senzor de perimetru pentru 80 de lei parca; dupa montarea dispozitivului de avertizare contra ''romanilor'' de buna credinta a trebuit sa se intervina la alarma fiindca firele nu au fost conectate corect iar maat-ul dadea alarme FALSE care tineau pana se trezeau si cei de pe lumea cealalta
-prin vara i-am pus folie autorizata RAR ( pret 460 lei pentru fata-spate) la o firma din iasi ( in spatele Mitropoliei )pe care nu o recomand; motive: *au uitat sa stranga doua suruburi in portierea stanga spate care au faceau zgomot cand inchideam portiera
*a inceput sa se auda un greieras ca de arculet in masca boxei de inalte din stanga
-huse am luat de bumbac doar pentru fata cu deschizatura pentru airbag-uri
-prima revizie a fost facuta la 12 mii si ceva de km la Rodav Vaslui ( dupa experienta cu alarma nu-mi mai trebuie Klado
Iasi ); de la Vaslui am plecat cu o impresie placuta despre cei de acolo; au o sala de asteptare comfortabila, directorul tehnic a fost foarte amabil, am facut impreuna o tura cu masina pentru descoperirea eventualelor greieri si a venit cu laptop-ul pe care are softul cu care se verifica parametrii de functionare a masinii; nu mai zic ca a inceput sa-mi explice chestii tehnice si tot felul de cifre de ma uitat la el ca la ozn-uri
-odo 13 mii si ceva ; fara alte probleme
-anvelope de iarna luate in iarna 2007/2008 firestone pret 700 si ceva de lei din metro; foarte bune pentru drumurile noastre tinand cont ca din cand in cand imi vizitez batranii care stau la sat
atat pentru astazi si
SA ZUMZAIA TARA DE CEED-URI
21-PUI

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: 21 PUI

Post by singlecrys »

sa o stapanesti in continuare sanatos! =D> ...stai linistit ca tara zumzaie de cee`d - uletze!te atept sa iti inscrii masina aici: viewtopic.php?f=3&t=3194
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: 21 PUI

Post by mihai_is »

21-PUI

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: 21 PUI

Post by singlecrys »

:lol: super tare...icoana lui nicu gutza :lol:
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: 21 PUI

Post by hambros2001 »

"*a inceput sa se auda un greieras ca de arculet in masca boxei de inalte din stanga"
Am si eu aceeasi specie de greieras. Ai reusit sa-i afli cauza si sa-l extermi?
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: 21 PUI

Post by mihai_is »

referitor la greieras cred ca e de cand a fost desfacuta portiera pentru montat folie pe geamuri; cand voi avea timp voi desface masca aia de plastic ca sa verific; probabil or fi uitat aia sa stranga ceva dupa ce au terminat de foliat
21-PUI

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: 21 PUI

Post by mihai_is »

greierele era (erau) doua suruburi ce nu au fost stranse cum trebuie cand s-a aplicat folia pe geamuri, lucru remediat cand am fost la revizie, evident la RODAV
21-PUI

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: 21 PUI

Post by mihai_is »

ODO 20k
se pare ca masinile din primele loturi au probleme comune si ma refer la zgomotul produs de coloana de directie la trecerea peste denivelari si mica instabilitate a partii din spate a masinii in curbe. luni trag o fuga pana la Vaslui sa vad ce constata cei de la service. initial am zis ca mai astept pana la revizie in octombrie da' zgomotele au devenit prea suparatoare pentru o masina luata de noua si cu care am avut grija sa evit gropile si celelalte obstacole de pe drumurile patriei.
21-PUI

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”