Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Pe „stoc” undeva, cumpărată din TimiÈ™oara, de la Asia Motors, rezervare + contract în 17 septembrie 2008, livrare în 30 de zile (sic!) de la data asta, credit auto, avans 0, aÈ™tept seria È™asiului. :-({|=

Dacă are cineva din TimiÈ™oara experienÈ›e cu Asia Motors, îi rog să se descarce aici pînă aÈ™tept.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

cmg_george

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by cmg_george »

Felicitari pentru masina si sa te bucuri de ea.

Vezi aici: viewtopic.php?f=42&t=2451

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by singlecrys »

felicitari pt alegere si asteptare usoara =D>
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Încă aÈ™tept seria, la întrebarea „pînă la ce perioadă se poate întinde aÈ™teptarea seriei” vînzătorul a spus sigur săptămîna viitoare (a spus sigur de trei ori). N-am menÈ›ionat că iniÈ›ial spusese că seria ajunge într-o săptămînă. A trecut săptămîna. Dar atunci n-a spus sigur de trei ori. AÈ™tept eu, aÈ™teaptă È™i banca. Sper să se mai fi îmbunătăÈ›it perioada de aÈ™teptare că am văzut pe forum È™i cîteva luni de aÈ™teptat după serie. Ce-i drept, numai maÈ™ini la comandă, adică cu opÈ›ionale.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Azi s-a născut maÈ™ina mea, adică mi-a venit seria de È™asiu.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Azi am achitat suma integral, plătit casco; dealerul a anunÈ›at optimist că pe la sfîrÈ™itul acestei săptămîni maÈ™ina va fi în Arad. Se pare că Kia din Arad e mai importantă decît asta din TimiÈ™oara; chiar am citit pe forum că unii se plîngeau de service-ul din TimiÈ™oara È™i că îl preferă pe cel din Arad.

Între timp mai am două mistere de elucidat:
- are mașina preșuri?
- primesc cardul ăla de asistenÈ›ă rutieră de la KIA ?
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by florin-adrian »

Cardul il primesti dupa 1-2 luni de cand ridici masina. Vine de la KIA ROMANIA. Legat de presuri, trebuie sa-l intrebi pe dealerl. De la dealer la altul, unii cer bani, altii le ofera gratuit. Majoritatea cer bani, ca este foame de bani in Tara Romaneasca. Asteptare usoara.
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Azi s-a livrat maÈ™ina ( 9 octombrie 2008 ). Adică în 22 de zile. CIV vine în 4-5 zile. Cardul de asistenÈ›ă rutieră KIA într-o lună. (vorbele dealer-ului).
Pînă acum sunt mulÈ›umit de reprezentanÈ›a din TimiÈ™oara, n-am avut nicio problemă cu ei.
Să vedem cum e service-ul dacă ajung la el să montez ceva.

Din ce mi-au spus alarma auto È™i alte echipamente le pot monta Car Systems ( http://www.carsystems.ro ) fără a fi nevoie de mers la service, deci sunt autorizaÈ›i de KIA.

Tot azi m-a sunat cineva de la Car Systems cum că a auzit că sunt interesat de o alarmă auto. Nici eu nu È™tiam că eram interesat, dar omul È™tia È™i că n-am telecomandă pentru închidere centralizată È™i ăsta ar fi un avantaj. Ce repede circulă vestea :)
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by Teddy »

Felicitari,s`o stapanesti sanatos si multi,multi km fara incidente =D> :smt023
Da,da vestile bune circula repede :)
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Prima poză:

Image
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

florin-adrian
Posts: 305
Joined: 16 Jul 2008, 16:04
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by florin-adrian »

Felicitari pentru achizitie. Ai cam inghesuit-o asa de prima data. Iti doresc sa nu stii ce este aia service, decat daca ii pui ceva aftermarket. S-o stapanesti sanatos
Kia Ceed varianta BEST, 1.4 109cp, Black Pearl -

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by singlecrys »

@alexxed sa stapanesti sanatos masina, ti-am mai zis odata cand erai inca in faza de asteptare, dar acum iti zic iar pt ca a venit! si mai fai poze ca merita :D
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Primele accesorii au fost preÈ™urile È™i o tăviÈ›ă pentru portbagaj de aici cu 130 de lei (fără transport). Materialul e subÈ›ire È™i uÈ™or maleabil dar pare totuÈ™i rezistent. Marginile sunt destul de înalte să permită vărsarea a cîtorva litri de lapte accidental ;) PreÈ›ul pare cam mare, dar eu zic că e indispensabil ca È™i preÈ™ul. Noroc că există.

Iată niÈ™te poze:

Image Image Image Image Image

La preÈ™uri am luat ceva de cauciuc, mai ieftin că nu mă interesa aÈ™a de mult.
Ar fi ceva dacă ar fi un sistem de fixare pentru preÈ™uri. În faÈ›ă am văzut cîte un „țumburuș” exact unde aveam eu gaura la preÈ™, aÈ™a că l-am folosit pe fiecare parte.
În spate sunt cam înguste, È™i prin magazine am văzut că aÈ™a sunt toate, mă întreb dacă nu există mai late.

Consumul mediu, numai în oraÈ™, este pe la 10l, dar e încă devreme sunt doar la cîteva zeci de km doar în oraÈ™.

Am experimentat cu mufa usb, a acceptat È™i un card cu cititor de 8GB, dar cu un hard extern n-am reuÈ™it să-l păcălesc; ar fi fost interesant.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Ieri mi-a venit cartea de identitate a vehiculului. De săptămîna viitoare începe procedura de înmatriculare definitivă.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: Cee’d 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige

Post by alexxed »

Aplicat folie de securizare, se aplică doar pe zona unde e scrisă seria caroseriei (număr de identificare), anul de producÈ›ie È™i modelul, deci să nu-È™i închipuie nimeni că È›i se bagă toată în folie ca mine ;)

Mi-a trebuit o copie după cartea de identitate È™i o copie faÈ›ă/verso după cartea de identitate a vehiculului. Nu mi s-a cerut buletinul în original, deci presupun că poate merge oricine. De plătit am plătit 5 lei deoarece ca să ajungi la clădirea RAR trebuie să treci printr-o parcare privată :evil:

Dacă te întrebi unde e RAR-ul ăsta, uite-l: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 09656&z=17.

Dacă tot nu-È›i dai seama unde e de pe hartă, mergi pe calea Lugojului pînă ieÈ™i din TimiÈ™oara, apoi ia-o încet pînă se termină pădurea de pe partea dreaptă. După asta, pe stînga opreÈ™te unde vezi o intrare într-o parcare cu barieră È™i pe stînga multe maÈ™ini parcate pe lîngă semne cu „Oprirea interzisă”.

GhiÈ™eul la care trebuie să mergi e nr. 1. Timp necesar: sub 5 minute, coada era de 5 unităÈ›i.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”