Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by RazvanO »

Salutari.

Unii dintre voi ma stiu din vedere de la ultima intalnire clubkia... faceam nota discordanta cu o 'negruta'. Trecand peste acest aspect am ajuns sa scriu aici pentru ca cea mai buna alegere pentru sora mea este ProCeed-ul in acest moment.
Dupa un timp destul de indelungat de cautari, procesari de informatii si comparatii am ajuns la concluzia ca cea mai buna alegere este un ProCeed 1.4 cu echipare City... bine-inteles SO_RED :D
Cum puterea motorului era undeva pe planul 3, 109cai este mai mult decat suficient si chiar nu am simtit nevoia sa ma orientez catre o motorizare mai puternica. Mai importante erau siguranta, confortul si evident pretul care pentru entry-level este excelent. In plus masina are un aspect cool :) ( na ca am inceput sa vorbesc englezo-romana ).

Singurele 3 optiuni care mi-ar fi placut sa le aiba in plus echiparea City sunt scaunele incalzite, senzorii de parcare si alarma. Daca cu senzorii si alarma mai rezolv prin service, la scaunele incalzite am spus deja papa. In rest acesta echipare este exact ce ii trebuia sorei mele.

Masina va ajunge probabil la inceputul lui decembrie... mai e putin ;)

Cineva imi spunea ca poate ar fii bine sa fac o introducere si pentru masina mea tot aici, insa nu cred ca voi face mai mult decat sa postez cateva poze cu ambele masini una langa cealalta. Pentru masinuta mea exista topic deschis pe 4tuning ( vezi semnatura ) destul de cuprinzator zic eu. In orice caz pentru intrebari referitoare la masina voi raspunde cu cea mai mare placere ( mai ales pe topicul 'versus' ). La fel si pentru intrebarile despre tuning in general, pentru ca sunt un pasionat.

Cum sora mea nu prea e fana a modificarilor probabil ca masina ei va scapa de mainile mele :D ... poate doar cateva elemente vizuale sau un filtru sport sa nu scape. Mai vedem.

Numai bine,
Razvan
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by misuspita »

Salutari Razvan si bine ai venit pe sectiunea Jurnal de bord. Sa inteleg ca desi Procee'd-ul e al surorii tale, tu vei avea grija de acest Jurnal?

Oricum, bestiala culoarea (da, stiu, sunt subiectiv :D ). Iar varianta City as fi ales-o si eu daca as fi existat in aprilie cand am comandat eu masina.

In rest... numai bine si multi km fara probleme.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by Orlando_LR »

Sa ne auzim cu bine si sper ca sora ta sa fie multumita de alegerea facuta.
Si eu am tanjit dupa echiparea City,dar eu mi-am facut-o si mai si :lol:
Abia asteptam sa vedem masinuta pe strazi si de ce nu sa le confruntam:D.
O sa vezi ca timpul trece repede...la mine a trecut foarte repede si inca nu am masina dar mai am maxim o saptamana si vine :D.
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by andrei0241 »

@RazvanO ... versiunea City, venind cu cheie cu telecomanda, are inclusa si o alarma mai simpla (se declanseaza la deschiderea fortata a usilor/portbagajului) Probabil un electrician bun ar putea adapta si niste senzori de miscare, pentru gram spart, de ex
Senzorii de parcare se pot monta chiar usor, daca vorbesti de la inceput o poti ridica de la dealer cu ei deja montati (unii ii ofereau ca bonus)

Scaune incalzite se pot adapta si ulterior daca e necesar ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by tibitu »

sper ca dupa venirea masinii,sa vad multe poze alaturi de gtc si mai ales comparatii pertinente,ca nimeni nu mi le da :(.Ma intereseaza pt ca am vrut gtc dar am ale proceed
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by RazvanO »

Sunt si eu la fel de entuziasmat ca si sora mea... sper sa nu fie asa de grea asteptarea.
Sor'mea nu prea se omoara cu forumuri deci probabil ca o sa intretin eu topicul asta ;)

P.S. Rosul asta visiniu SO_RED imi place foarte mult si da bine pe pro-ceed ;)

P.S.2 O sa mai scriu cand imi permite timpul in topicul cu versus. Dar comparatia directa intre masinuta sorei mele si a mea nu e relevanta pt ca una e complet sport si modificata bine de tot si alta nu.

@tibitu: Pe scurt la un buget de aprox 13000-15000euro pro-ceed mi se pare alegerea cea mai buna. Un GTC merita cumparat dupa parerea mea doar cu motoarele mai puternice si cu dotari mai multicele ceea ce te duce dupa 17000-18000 euro. La capitolul motorizari si dotari de inceput GTC nu ofera mare lucru mai ales ca in acest caz preturile sunt totusi maricele fata de ce primesti.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by RazvanO »

Ieri am primit o veste excelenta: ProCeed-ul sorei mele a fost comandat. Mai ramane asteptarea si apoi ziua cea mare :)
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by RazvanO »

andrei0241 wrote:@RazvanO ... versiunea City, venind cu cheie cu telecomanda, are inclusa si o alarma mai simpla (se declanseaza la deschiderea fortata a usilor/portbagajului) Probabil un electrician bun ar putea adapta si niste senzori de miscare, pentru gram spart, de ex
Senzorii de parcare se pot monta chiar usor, daca vorbesti de la inceput o poti ridica de la dealer cu ei deja montati (unii ii ofereau ca bonus)

Scaune incalzite se pot adapta si ulterior daca e necesar ...
Sunt foarte interesat de orice pont. Cum cine sa vorbesc pentru senzori si alarma si chiar incalzirea in scaune.
Multumesc!
Orlando_LR wrote:Sa ne auzim cu bine si sper ca sora ta sa fie multumita de alegerea facuta.
Nu numai sora mea o sa fie multumita. Eu m-am ocupat de partea tehnica a problemei si tot eu i-am propus pro-ceed-ul, ea doar a spus daca ii place sau nu ;)

Razvan
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by misuspita »

Pimp-uisi masina sorei tale pana acum Razvane? :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pimp my Sister's ProCeed, inceputul unei aventuri ;)

Post by RazvanO »

Deocamdata nu. O data pt ca nu ma lasa, dar hai sa zicem ca asta nu e un impediment peste care nu pot sa trec... si apoi nu stau foarte bine cu finantele pentru ca am multe cheltuieli inca de la incaputul anului.
Atunci cand ma voi apuca sa fac ceva o sa fac din capul locului mai multe de aceea inca topicul asta e lenes :)
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”