Gerula's

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ajunge cu OT'ul ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

mersi dragos. chiar eram curios. intradevar in poza aia zici ca a venit holloween. :D

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

La 1700 km, consum mediu pt. Bucuresti 8.3% DN1 ne mananca nervii, ce cretinie de trafic dom-le, faci jumate de ora de la scoala de politie pana la aeroportul Baneasa.
Maine purced la drum luuung, Buc.-Arad, un miniconcediu. Revin peste o saptamana cu impresii.
Cred ca se va mai popula jurnalul de bord pana atunci cu alte mult dorite Cee'duri.
Drum bun si Drumuri mai bune.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Si dupa cum am promis am revenit.
Inafara de luftul de la capota care inca ma streseaza a mai aparut un alt motiv de enervare:
Scartaitul de la plansa bordului care m-am dumirit tarziu de unde vine dar l-a rezolvat nevasta-mea cu un pachetel de servetele. Inrest e OK. Consum mediu la dus, 6.8% cu reprize ceva mai sprintene, 160 pe Buc. Pitesti si 120 pe unde se putea si 6.1 la intoarcere, ceva mai cuminte adica cu 30 minute mai lent.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Sa ne spui si noua de unde vine scartaitul ala ... ca nu se stie cand avem nevoie ... :(
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Pai, a fost cam greu de depistat locul exact. Initial am crezut ca e de la consola centrala. Scartaia enervant si am inceput sa pipai sa vad cand inceteaza. Parca la imbinarea consolei cu plansa bordului in partea dreapta sus. Dupa ce am rugat-o pe nevasta-mea sa identifice locul, se pare ca vine dinspre imbinarea intre parbriz si bord zece cm. de la coltul dreapta jos, unde acum am un pachet de servetele indesat intre bord si geam, o solutie de moment bineinteles.
Daca nu aveti servetele puteti incerca cu "Libresse-Invisible" :D
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Post by GabiA »

te-ai invartit azi prin stefan cel mare in jur de ora 18? am vazut un cee'd ca al tau :lol:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Nope, urasc zona, mai ales la ora 18H 8) Zulu
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Revin cu impresii si nu numai:

Km. = 7000
Prins la sfarsitul lui noiembrie de superninsoare, noroc ca i s-a facut mila de unul ca mine care uitasem ca numai la vara sa nu ma astept in perioada asta.
5 cm. de zapada in numai cateva zeci de minute prin dealurile de la ?ebea m-au convins ca iarna nu-i de trai cu Michelin Energy si uite asa volens-nolens bagai adanc mana in buzunar si incaltai masina cu gume de iarna.
Nu stiu cat de corect/bine este sa spun unde am schimbat caucioacele si cu ce,...se considera reclama si ma mustra cineva?
Sau se considera ca ajutor cu informatie pt. cine ar putea fi interesat?
Cu toate ca nu ar fi lipsit de interes un colt cu subiectul :"Recomand..." asta stiut fiind cat de greu este sa gasesti servicii/produse de un raport optim pret/calitate si in principal fara prea multe batai de cap.
Stiu ca se discuta deja la un topic dedicat iernii dar ca operatiune cred ca e mai potrivit la jurnal.
205/55/16 GT (www.giti.com) AX Champiro. am ales personal profilul considerand ca este cel mai potrivit pe conditii de drum alunecos, inzapezit, namolos, umed.
Aparenta de tractoras este evidenta.
Comportament pe zapada/gheata/drum umed dupa ninsoarea de deunazi din Bucurestiu: EXCELENTA. Nicio reactie a ABS-ului. Aderenta +10% comparativ cu Michelin Energy.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Alo, tarabostele, pune dom'le toata treaba acolo, ca stim p'acilea cine e vanzator de meserie si cine nu. :D
Baga distribuitor, preturi, site (eventual corect), tot ce crezi de cuviinta ca ar fi de folos cuiva. Spun asta, fiindca stiu cat am cautat eu dupa caucioace pana am gasit ceva convenabil ...

Bahtalo!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

OK.
M-am referit la aderenta pe drum uscat.
Ma pregatesc sa iau in piept Buc-Arad si retur asa ca am sa va spun si cum stau cu consumul dupa schimbarea anvelopelor.
Pt. cei interesati de service anvelope bun:
Pneurom, importator Pirelli si GT.
Locatie :Soseaua de centura intre autostrada si bariera Domnesti langa Lukoil.
www.pneurom.ro
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Revin dupa ceva vreme si cu informatii noi despre masina.
Pe partea dreapta am descoperit, dupa ce am indepartat la spalatorie stratul de jeg si namol, urme usoare de harjaiala ca de ceva carucior de supermarket, noroc ca nu prea e vizibil decat pt. cei avizati. Ptiu! :evil:

Intrebare pentru cei care se uita mai atent la masina: Ce sunt chestiile alea dinaintea rotilor din spate, imediat cum se termina pragul? La mine au ramas doar niste chestii din plastic pe care pana acum nu le-am observat. Spun au ramas deoarece s-au cam "consumat" din acauza zapezii acumulate, poate,..!?

Altfel,.. trebuie neaparat sa le vin de hac greierasilor care suna acum si dinspre torpedou.

In rest e OK. Consum mediu: 8% . Nu am mai resetat CB cam de 2500 Km. din care 1300 i-am facut Buc-Arad si retur.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

P.S. Inca nu miroase nimic rau.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Salve...greierasul dinspre torpedou ma dispera si pe mine.... :cry: inca nu am cautat o solutie...dar cica o radiera (o bucatica mica) intre parbriz si bord si e rezolvata problema.....ar fi tare daca asta ar fi o solutie.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”