Shpid3r`s Cee`d

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

On: Cee`d 1.4 BEST - Kompass Blue
Dealer: IMG Cantemir (Bucuresti) - prima impresie: excelenta (timp de feedback la cerere de informatii, atitudine, acuratetea informatiilor).

Am dat comanda pe 23 iulie.
Mi s-a promis comunicarea seriei pana in 10 august. Comunicarea a venit, cu scuzele de rigoare si explicatia bazata pe luna de concedii, pe 19 august, fara sa interfereze cu termenul de livrare al masinii.

Cruda ironie: pe 17 august (de ziua mea), Politia Romana a considerat de cuviinta sa-mi faca un cadou magnific: Pe returul unei deplasari Bucuresti - Budapesta, "pe raza satului ZAM, judetul Deva", dupa 10 minute la deal in spatele unui autobuz bashinos de sat (a.k.a RATA) si de inhalare de motorina la greu, am efectuat o depasire "deosebit de pericolasa" (cf. procesului verbal) pe singura palma de asfalt (ca de 10 km eram pe drum in lucru), in jurul vitezei de 30 km/h, calcand o trecere de pietoni.
Gogosarul (organul de Politie) m-a "surprins" in mijlocul manevrei, in timp ce amenda nu mai putin de 8 masini (toate de bucuresti) intr-o parcare - singura pe o raza de vreo 100 km - si m-a oprit. Am cerut sa vad inregistrarea (am plecat pe trecerea de pietoni) amabil, moment in care gogosarul a explodat si-a dictat: "o luna permis suspendat". Dovada valabila 15 zile => suspendarea 1 sept - 1 octombrie (perioada in care ma astept sa am masina).

Asadar, ma asteapta o luna de visat la cum se conduce - ca de bagat in poligon n-o bag - si de umplut de bucurie neamurile, stra-neamurile si 10 generatii de acum incolo a agentului Sena Decebal, ag. pr. Politia DNE (drumuri nationale si europene) de pe raza adunaturii de 4 corturi (pardon, sat) ZAM, jud. Deva.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by moonwalk »

Urata intamplare.....si pana la urma ti-a aratat inregistrarea? :)
Poti contesta daca ai martori si faci o plangere cand iti vine procesul verbal acasa...asta daca ai refuzat sa il semnezi atunci
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

De aratat mi-a aratat, si cand a dat stop cadru se vede foarte putin din farul stanga-fata (filma din fata, de pe partea autobuzului pe care-l depaseam), insa eram iesit de pe banda mea cu 1-2 m inainte de trecerea de pietoni - cand ma asiguram. In fine, am semnat, ca pentru contestatii ma adresam judecatoriei DEVA si cu lucrul numai de asta n-aveam timp.

Cand a dat stop cadru a avut un zambet larg si-o exclamatie "aha, nici eu nu eram sigur" care m-a amuzat (umor negru).
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

Azi, 20 august, am fost sa platesc masina, la un curs destul de avantajos (dupa un avans de 5000 ron la un curs aiurea).
Mi s-a promis masina la sfarshitul (extrem) al lunii, 28-30 august. Asteptam :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by unciu »

Felicitari pt mashinutza! Sa aveti grija unul de altul citi mai multi ani si kilometrii!
Atentie pe Arad-Deva, "gogosharii" stau acolo, pe la Zam, zilnic. Inclusiv si eu (aradean fiind), stiind de ei, am muscat-o acum vreo 2 ani. Am scapt ieftin, era doar pt. speeding, iar cind le-am zis ca e prima zi de concediu, au fost cumsecade si m-au lasat.
Drive safe!
Unciu
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by Teddy »

shpid3r wrote: ..."pe raza satului ZAM, judetul Deva"... (pardon, sat) ZAM, jud. Deva...
Asa scrie pe procesul verbal ???
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

doar ce e intre ghilimele din ce ai scris tu
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by Teddy »

Eu am dat quote la postarea ta si am scos numai esesntialul ...nu am adaugat nimic...este o regula a forumului sa nu postezi tot topicul...
Eu daca eram in locul tau nu semnam procesul verbal...jud.Deva... NU EXISTA...dar daca scrie jud.HD ... e alta poveste... #-o :(
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

adimot
Posts: 233
Joined: 18 May 2007, 13:47
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by adimot »

Nu este cumva o greseala de fond? Din cate stiu eu nu exista judetul DEVA. Intereseaza-te daca asta nu atrage nulitatea procesului verbal.
Cee'd 1.4 GSL Kompass Blue SM-28-MOT
ODO -->34.000
Image

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

De scris, asa scrie, de semnat, l-am semnat... nu m-am uitat la prostia asta si stiam ca daca as contesta si se demonstreaza ca n-am dreptate, suspendarea sare la 3 luni... si pana la iarna vreau sa ma obisnuiesc cu Shpid3r-caru` :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

alcatraz

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by alcatraz »

greselile de intocmire ale pv-ului atrag dupa sine anularea acestuia, fara nici un drept de apel. mai ai timp sa-l contesti
bafta!

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

Am platit masina integral, dupa un numar obscen de drumuri banca - dealer (diferente de curs, greseli intocmire proforma, greseli intocmire factura / chitanta) ... recunosc partea mea de vina ca nu am verificat ce imi dadea dealerul. Dar ma simt in locatia din cantemir ca la mine acasa, asa de des am fost p`acolo.

Best(k)iutza vine saptamana viitoare (spre sfarsitul ei chiar).

Intentionez sa le cer si eu factura pentru presurile originale, cum zicea cineva printr-un post :)
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by dbajan123 »

Intentionez sa le cer si eu factura pentru presurile originale, cum zicea cineva printr-un post :)[/quote]


eu ziceam si asa sa faci...eu unu sunt sigur ca asa o sa fac + pentru montaj alarma .... NU CRED CA LA KIA NU EXISTA AVANTJ CLIENT
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

marius007
Posts: 15
Joined: 05 Sep 2008, 13:02
Auto:
Location: Rm.Valcea
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by marius007 »

shpid3r wrote:Am platit masina integral, .......

Cam in aceeasi situatie sunt si eu.
Am platit avans 20.000 lei - avans pt KIA Cee'd 1.4 GSL Best, am participat la programul RABLA si am depus dosarul cu cateva zile inainte de termenul limita.
Astazi am achitat diferenta de bani pt modelul comandat.

Agentul mi-a promis ca voi primi masina in termen de 7 zile... mai exact ca masina ar putea fi livrata marti (09.09.2008).
L-am sunat inainte de a plati avansul si mi-a zis ca e posibil ca masina sa se afle in trailerul care ajunge in aceasta seara.
Sper din tot sufletul sa primesc un telefon maine si sa ma anunte ca masina trebuie ridicata.
Ar insemna profesionalism din partea lui/lor ceea ce m-ar surprinde total. Sper sa ma surprinda si totul sa fie ok ca ard de nerabdare sa sofez masina mult asteptata.
KIA Cee'd 1.4 GSL BEST - Machine Silver.

Achitat avansul pe 04.09.2008, achitat diferenta in 08.09.2008 iar livrarea in 11.09.2008. Dealer PLANET MOTORS - Rm. Valcea - niste hoti
http://picasaweb.google.com/marius.gheb ... W7-NfHJwA#

ODO - 40490KM

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Shpid3r`s Cee`d

Post by shpid3r »

Azi ar fi putut sa fie o zi perfecta...

M-a sunat dealerul ca mi-a sosit masinuta.
Astazi o sa ma duc s-o ridic. Mi-a cerut sa ii dau un fax/mail cu RCA-ul ca sa poata sa-mi faca numerele rosii.
Numere 100 ron
RCA aprox 150 ron
covorase 250 ron
casco R1 900 ron
alarma 500 ron

2000 ron sa o aduc in fata blocului si sa ma joc cu instalatia electrica a ei :)
In fine, prostia se plateste.. au trecut 50 de zile de asteptare, mai trec inca 21...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”