Pro Cee'd 1.6

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
Vladdzs
Posts: 6
Joined: 14 Mar 2021, 20:50
Auto: Kia Pro Ceed 2008
Location: Burundy

Pro Cee'd 1.6

Post by Vladdzs »

Salutare, vin si eu cu noua achizitie - un Pro Cee'd de 1.6 benzina cu aprox. 150k km pe ceas. A fost cumparata cu 2500 de EURO, cu 2 randuri de jante iarna-vara, acum fiind echipata cu cele de iarna, trebuie schimbate zilele urmatoare, si cu o mica "durere" pe dreapta fata, un cap de planetara. Zilele trecute a venit de la doctor, inlocuindu-i acel cap de planetara, fiind putin mai greu de gasit(poate pentru mecanicul meu obisnuit cu nemtoaice) 520 RON cu manopera, respectiv uleiul si filtrele. Pe langa astea, prezinta vesnica problema cu bordul dezlipit, faruri putin matuite, uzura pronuntata asupra volanului si rugina superficiala ce se va vedea in poze. Toate aceste imperfectiuni se vor rezolva in viitorul apropiat.

Imi place mult felul in care se conduce, mai ales dupa 3000 rpm, accelereaza liniar fara probleme, devine poate putin galagioasa dupa 4-5000rpm, in schimb in stationare nici nu o aud. Consumul aratat de BC dupa un drum mai "alert" Cluj-Sb era putin peste 7.

O curiozitate, in spate dreapta e bec de ceata sau de design? Sunt obisnuit doar cu bec pe stanga.

Las pozele sa vorbeasca mai mult.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by quelloo »

s-o stapanesti sanatos.
da, din ce-mi amintes pe proceed e bec de ceata doar pe stanga dar de dat inapoi sunt pe ambele parti
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Vladdzs
Posts: 6
Joined: 14 Mar 2021, 20:50
Auto: Kia Pro Ceed 2008
Location: Burundy

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by Vladdzs »

Vineri am facut ITP, toate bune.
Am montat rotile de vara, cele de fabrica pe 17 si mi se pare acum ca masina trage putin stanga in franare mai hotarata, aproape insesizabil, chiar azi mi-a sarit un caine in drum la 50 km/h si nu am ajuns pe sensul celalalt insa nici nu imi doresc sa fie probleme in acest sens. Nu sunt vibratii, batai in volan si nici nu trage in mers, de asta banuiesc ca trebuie verificat etrierul pe dreapta. A mai intampinat cineva probleme de genul?

Zilele urmatoare intra la tinichigerie, sa scapam de rugina.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by BAU »

Destul de multi intampinam probleme de acest fel . Dupa un numar suficient de mare de Km , se mai poate bloca un pistonas de frana , se mai pot bloca placutele , se mai ovalizeaza discurile .

Astea sunt nimicuri , se rezolva usor .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Vladdzs
Posts: 6
Joined: 14 Mar 2021, 20:50
Auto: Kia Pro Ceed 2008
Location: Burundy

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by Vladdzs »

Salutare, am salvat masina de rugina. Sper sa nu mai fie probleme, cel putin in urmatorii 5 ani. Am lucrat personal la ea, fara scule speciale, cineva mi-a sudat metal nou, in zona unde patrundea rugina. Intr-o luna, voi face un polish general, si voi aplica ceara. Pana atunci trebuie sa imi dau seama de problemele de mai sus, pana la urma "bag vina" anvelopelor deoarece nu am simtit cu rotile de iarna acea problema. Verificam acest weekend. Pana atunci sunt multumit ca am rezolvat problema cu rugina.
P.S. Din lipsa de timp a fost curatat doar in preajma revopsirilor, restul zonelor au fost acoperite, pentru a nu contamina noua vopsea.

Image

Image

Image

Vladdzs
Posts: 6
Joined: 14 Mar 2021, 20:50
Auto: Kia Pro Ceed 2008
Location: Burundy

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by Vladdzs »

Update dupa 1 an si aproximativ 4000 km.

Pe langa cele mentionate mai sus,
Ianuarie 2022: am schimbat setul de saboti de frana de mana,a ramas infranata si am resimtit la consum, si la putere. Le-am schimbat indata, si totodata cu acea ocazie am schimbat discurile spate si placutele. ~850 lei (cu manopera)
Martie 2022: S-au schimbat cele 4 busci, cele pe dreapta erau varza (astfel am descoperit motivul pt care tragea stanga pe franare, cred eu, ramane de vazut) 440 lei(cu manopera, avand deja 2 bucsi prin portbagaj)

Ce ma supara ar fi aparitia ruginii, puncte ce au reaparut chiar si dupa reparatie, din cauza sarii si a solutiilor adunate de pe drumurile noastre pe iarna, m-am impacat intr-un fel cu ideea, e o masina veche si tabla nu e punctul ei forte.

Per total, foarte multumit de masina, avand in vedere ca o folosesc in mediul urban 90% pe distante relativ scurte, 6km dus intors drumul la job.
Consumul se resimte daca o calci si conduci neeconomic, fara scop etc, cum am procedat si eu de altfel :)) ajungand si la valori de 11-12 pentru acele distante scurte cu motorul rece. Conducand putin mai inteligent, se invarte in jurul valorii 9, acceptabil pentru perioada rece a anului parerea mea.

PS: Ce pareri aveti de sumele platite pentru piesa-manopera? Mi se par usor mari, nu am primit niciodata o factura fiind un prieten de familie dar nu am asteptat insa niciodata mai mult de 24h pentru masina.

As dori sa schimb si gumele, inca ma gandesc daca optez pe All Season sau dedicate vara/iarna. Daca aveti ceva recomandari sunt bine primite.

Drumuri bune!

gaming
Posts: 1
Joined: 17 Apr 2019, 12:06
Auto: Venga
Location: Bucuresti

Re: Pro Cee'd 1.6

Post by gaming »

Probabil n ai facut reparatia cum trebuie. Iti recomand sa ti cumperi ceara de cavitati si sa bagi in praguri ,usi,portbagaj,capota. Eu am dat si pe buza de la aripa,in aripi, pe exteriorul pragurilor de sub masina.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”