Cee'd SportWagon HLZ

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Cee'd SportWagon HLZ

Post by AdyAero »

20180723_132911.jpg
20180723_132853.jpg
Masina este pe numele sorei mele dar de cand si-a luat un Ford pe motorina mi-a dat-o spre folosinta sa nu rugineasca :mrgreen:
Este din 2009, are motor 1,6 benzina + instaltaie GPL Zenit Pro, injectoare Hanna, rezervor toroidal de 53 l. Este varianta Best (cred), este tinerica (75000 km), o folosesc pentru drumuri in weekend si concedii intrucat prefer sa merg 30 de minute cu metroul decat 1 ora in trafic prin Bucuresti.
Poarta in permanenta cocoasa dupa ea intrucat nu vad rostul sa o demontez si sa imi ocupe spatiul pe balcon.
Cand plecam in concediu (cu cortul la mare sau la munte sau la tara) este plina de bagaje asa ca ma bate gandul sa o inalt putin de spate. Sper ca in 2-3 ani sa cumpar o rulota si sa plec mai des in concediu.
Pozele sunt facute anuk acesta la camping la Corbu.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Cee'd SportWagon HLZ

Post by andrei1271984 »

frumoasa masina :)) si mai e si asigurata de mine :))
salutari dnei Monica ;)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Cee'd SportWagon HLZ

Post by AdyAero »

:lol: :lol: :lol:
Ha ha asta a fost tare neasteptata :mrgreen:

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Cee'd SportWagon HLZ

Post by AdyAero »

Update la masina.
Masina merge OK, instalatia de gaz nu a facut absolut nici problema pana acum, masina a sarit de 145.000 km pana acum.
A avut o bobina arsa si mergea tare prost, am dus-o de frica pe platforma pana la service, bine ca a fost doar atat.
Din pacat a suferit 2 accidente de atunci, unul usor pe fata cand era parcata si au avut de suferit farul stanga, bara si aripa fata. Farul l-am schimbat recent, mai am de montat doar motorasul de reglare pe farul nou.
La al 2-lea accident a fost pupata in fund, s-a lasat cu bara zgariata si hayon infundat, asigurare la Euroins... Hayon-ul l-am gasit la culoare la dezmembrari, acum sa vedem in cat timp vin banii de reparatii :evil:
Cam atat, din 22 decembrie sunt proprietar de Sportage 2022 echipare Urban :D

User avatar
AdyAero
Posts: 78
Joined: 16 May 2018, 18:44
Auto: Kia Sportage (NQ5) 1.6 TGDI MT
Location: Bucuresti

Re: Cee'd SportWagon HLZ

Post by AdyAero »

Update: Motorasul de far l-am schimbat, este o operatiune usoara dar din pacate fara instructiuni este greu sa te prinzi ce trebuie sa faci. Trebuie doar rasucit dupa ce se da peste cap surubul de reglaj.
S-au schimbat si ambreiajul (piese originale Kia/Hyundai) si placutele de frana pe fata, era nevoie. N-am ales eu modelul de placute ci cei de la service (King Auto) au pus Brembo :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”