Kia Ceed

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Va salut....
Sunt proaspat detinator de Kia,mai exact un Ceed.Masina e din 2008,are 51.500km (i-am verificat istoricul la KIA Jilava),motor 1.4i cu 109CP, iar ca dotari ce se vede prin poze...Pretul a fost de 4800e.In momentul cumpararii nu avea folie pe geamuri,fiind pusa de mine ulterior.
Pana acum (adica in doua saptamani de cand o am) masina se comporta foarte bine.Avea niste "floricele" de rugina in partea de sus a usilor,sub chedere,dar le-am rezolvat rapid!
Totusi am trei probleme care nu stiu daca sunt de la masina sau sunt specifice modelului...
1) cand e cald motorul,in treapta 1 sau in marsarier la plecarea de pe loc,cand incerc sa plec usor tinand masina din ambreiaj se aude ca un vuiet.Dar asta doar cand e cald motorul....
2) scartaie pedala de ambreiaj cand o apas.Am inteles ca asta se rezolva cu niste vaselina...O sa caut pe net rezolvarea exacta!
3) huruie la franare.Discurile sunt impecabile si placutele noi,asa ca nu imi pot explica fenomenul.Totusi o sa ma uit sa nu fi intrat vreo pietricica intre placute si disc...
In rest ce sa zic....?!Foarte multumit de ea.Pe Bucuresti am un consum de aproape 10%,mers mai sportiv si cu AC cam 20% din timp.Asta dupa metoda plin-plin!
Ca idee,urmeaza jantele de aliaj,un carlig (care o sa fie mai mult pentru "bizonii" din spate ca in rest nu am ce agata de el) si senzori de parcare.
Si ca sa nu mai deschid alt topic spuneti-mi ce as mai putea imbunatati pe la ea sau ce as mai putea dauga ca optiuni,ca am de gand sa o tin cativa ani....
Cam asta e masinuta.....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Ceed

Post by Nesta3 »

Punctele de mai sus sunt binecunoscute.
Huruitul la franare e posibil sa fie de la frana de mana/tamburi.Curatare,degresare,gresare si cam asta e rezolvarea.
Vuietul ala poti trai cu el.Si eu am.avut la a mea si a trecut de la sine,dar si altii au avut si fie au inlocuit kitul ambreiaj,fie la fel,nu s-a mai auzit.
Scartaitul pedalei de ambreiaj e de la.furca.Ori o gresezi o data pe an,ori schimbi furca.Cel mai ok ar fi sa o gresezi.
In rest,benzina buna,ulei bun, consumabile de calitate si o sa te tina foarte mult timp.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Kia Ceed

Post by george_eu25 »

De primit o sa primeasca doar ce e mai bun....
Multam de informatii!Toate cele bune!

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Kia Ceed

Post by alex79 »

In ceea ce priveste scartaitul, arunca o privire si la suportul pedalei de ambreiaj.
Eu l-am avut fisurat si e posibil sa fi fost una din sursele de scartait. La mine flamba suportul si nici vitezele nu se schimbau corect, aparea si un zgomot. Dupa intarirea suportului, inocuirea ambreiajului, inlocuirea pompei de ambreiaj, vitezele se schimba foarte bine si nu mai exista scartait sau alt zgomot.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Kia Ceed

Post by george_eu25 »

O sa ma uit si la suport!Multam

Legat de imbunatatiri....ceva idei??

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed

Post by Caralumba »

Cu niste paravanturi cred ca "i-ar sta" foarte bine.
P.S. si cu un sticker clubkia.ro pe luneta :shock:
Fair day, be well !
Image

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Am dat deja comanda de paravanturi...Uitasem de ele!Am gasit la targ la vitan HEKO la 130lei fata-spate!

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”