New Cee'd SW 116 CRDI

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Locked
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by quelloo »

:p sorry acum am vazut ca a schimbat doar fata

oricum f tare ca a ajus la peste 130K...

fac si io acum 80000 si tre sa fac revizia: sper sa nu ma coste nici 650 de ron :P (nu mai zic de euro)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by zaboss »

Eu am schimbat la IMG, 550, faţă-spate. Cele "originale" erau 850. Toată revizia IVa a fost 1150 lei (au mai schimbat şi bujiile).
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Vad ca am starnit controverse...pretul placutelor e aprox 110€ (cele ne-originale ar fi cam 60-80 in functie de calitate).Am ales originale ca am facut cu cele trecute 64k km. E mai ieftin sa pun originale odata decat "ieftine" de 2 ori, mersul rapid le uzeaza repede. Am cumparat un set si le am montat si alor mei in ro tot originale la atentie: 88k km!8(in aprilie). Cele vechi mai aveau intre 2-4 mm. Problema nu sunt piesele ci manopera: aici Kia incaseaza cam 90€ pe ora de munca. Deci schimbat + aerisit a fost cam 250€. Furtunu a fost 135€+35 schimbatu. Restu revizie+ulei+consumabile. Cred ca L de ulei (shell 5W30) e cam 21€ (nu am facura la indemana ca tocmai m-am mutat).
@all Multumesc de urari si va doresc si voua drumuri libere si multi km!
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

eugenflorinmanea wrote:Felicitari!
Intrebare- ti-au verificat ceva pe la lantul de distributie?

Doamne da ce scoruri sunt in Germania!!
De ce nu iti faci reviziile cand vii in Romania ? Cred ca te-ar costa cam 25% din cat dai in Germanica.
Salutare,
nu mi au verificat lantul de distributie, iar in Romania vin cam o singura data pe an si stau cateva zile. Am facut revizie la sb la radimo trading (care numai e autorizat acum) si m-a costat vreo 220€(in 2009).Diferenta e f mica vb strict de rivizie 220/250. Anul asta am fost de 2 ori si de fiecare data cu avionu'...e mai ieftin, rapid si putin obositor :).
drumuri bune
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Salutare,
timpul trece, km se aduna(~137000), asa ca a venit momentul ca uzura sa si faca simtita prezenta. Am fost anuntat la revizia trecuta ca ambreiajul nu o sa mai tina mult, ei bine abia mai intra in marsarier si cateodata intra greu si in alte viteze. Timpul ptr un nou ambreiaj: prima oferta 830€ cu tot cu schimbat :shock: :shock: , din care piesele~480. M-am intersat si un un amic care a venit din Ro mi le a luat de la Kia din Arad pt 250€ :D :D (kit: placa, disc si rulment). Schimbatu ma costa 350 la Kia deci un total de 600. Binisor zic eu. Joi sunt programat :). Astept sa vad rezultatul.
drumuri bune
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

A trecut si vara asta...nu am mai scris de cand cu ambreiajul. ei bine s-a schimbat dar cu 420€ in loc de 350 cat era pe deviz-din diferenta mi au bagat si ulei nou in cutie si au mai schimbat bateria din telecomanda. Ieri am fost sa fac inspectia periodica (TÜV ul) pe care am trecut o fara probleme. A fost pentru mine prima data cand am in afara serviceului Kia. Odo actual: aproape 144k km. A reaparut problema pe ramele usilor din spate: mici pete de rugina...Nu stiu inca cum sa rezolv problema asta, deja mi au schimbat odata usile din spate, parerea mea e ca treaba a fost fusarita.
numai bine, drumuri bune si libere
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by quelloo »

mergi repede acum cat mai e in garantie... sa rezolve si cu rugina..

felicitari pentru numarul de km. si la mult mai multi fara probleme...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by alc2 »

@mitzux , la cat timp dupa schimbarea usilor spate ( chiar s-au schimbat ambele usi pe acest motiv ?) a reaparut rugina , si interesant ar fi de stiut si cand a aparut pe usile "din fabrica , la cat timp mai exact ? Daca poti pune cateva poze , am inteles ca e vorba de zona sperioara, imediat "sub plafon "?
Posibil posesor de Cee'd

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

quelloo wrote:mergi repede acum cat mai e in garantie... sa rezolve si cu rugina..

felicitari pentru numarul de km. si la mult mai multi fara probleme...
Saptamana viitoare o sa merg sa vad...din cate imi aduc aminte la caroserie garantia antirugina e 10 ani. multumesc de urari si tie iti doresc la fel :).
alc2 wrote:@mitzux , la cat timp dupa schimbarea usilor spate ( chiar s-au schimbat ambele usi pe acest motiv ?) a reaparut rugina , si interesant ar fi de stiut si cand a aparut pe usile "din fabrica , la cat timp mai exact ? Daca poti pune cateva poze , am inteles ca e vorba de zona sperioara, imediat "sub plafon "?
Da, usile s-au schimbat , le am vazut insumi noi montate pe masina. Petele la usile originale au aparut dupa 2 ani jumatate, iar la cele schimbate tot cam asa (acum masina are 5 ani).
Parerea mea e ca grunduirea anti rugina nu e facuta corect.
O sa va tin la curent, aici in jurnalul meu de bord. In rest km dupa km la un consum mediu de 5,5.
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Ho,Ho,ho,..."Merry Christmas".
Pentru noi mosu a venit mai repede anu asta, si anume cu un nou membru cu 4 roti. Din pacate nu Kia, nici Hyundai ci VW, clasicul Golf. In versiunea 6, 4 usi, rosu tornado, cu motor 1,6 TDI de 105 cp si echipare Style: jenti aluminiu(16), geamuri electrice(4X), lumini si stergatoare automate, volan piele si multifunctional, computer de bord cu afisaj central, tempomat, tapiterie alcantara, aeratoare spate, climatronic, scaune incalzite, rcd 310 cu aux,bluetooth,led pentru numar in spate, lumini de zi...etc. Masina de reprezentanta cu 15000km la 10 luni, deci inca de anul asta(ianuarie 2012).Am negociat si primit in pret inca 2 ani garantie VW(peste garantia de 2 ani)+4 anvelope de iarna (Dunlop Wintersport 3D ca la Ceed). Decizia a fost oarecum emotionala: ceedul nou nu mi place si e prea nou (nu mai vreau masina cu boli ale copilariei gen rugina la rama usilor) plus ca preturile actuale ma cam sperie, cel putin aici in Germania.
Pot sa fac singur in mom de fata comparatia golf/ceed si sunt multe lucruri de spus. In primul rand suspensia vechiului SW, cum avem noi, e aproape ca la un kart in comparatie cu cea de golf. Confortul scaunelor cam la fel dar cu sustinere laterala mai buna la golf. Materialele interioare sunt la vechiul ceed (chiar si FL) mult sub golf la fel ca si calitatea asamblarii in interior. Insa surpriza placuta vine de la motor, 1,6 tdi vag e economic trimat (5,2 vs 5,8-bine e si dif. de greutate) si mi se pare mai lenes decat cel de pe ceed. In schimb cel de pe ceed urca placut sus in ture si permite un condus de a dreptul sportiv, ajutat poate si de o cutie putin mai strans etajata. Cuplul (LET-Low End Torque) e mai bun la golf, poti merge linistit la 1200 de ture fara ca motorul sa tremure.
In rest o sa le vedem in actiune. Momentam ODO 147000. Vine revizia de 150000 la kia, pe care o sa o fac in regie proprie avand garaj cu groapa. O sa vad ce ulei, piesele o sa le comand unde le gasesc mai ieftin(sunt si pe ebay kituri de revizie cu piese originale kia).
drumuri bune,
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Am revenit cu ocazia reviziei de 160000 km pe care am efectuat o la 150000 km in regie proprie. Detalii complete aici: viewtopic.php?f=6&t=22005.
Masina se comporta ca si pana acum bine. Am revazut problema ramelor de la usile din spate, si nu din fericire nu e rugina! Era doar o solutie antirugina de culoare ruginie... Consum undeva la 5,8% pe ruta combinata, mai mult cu sosea nationala, dar cu pneuri de iarna(Dunlop WS-3D).Am circulat in ultima vreme si cu Golful pentru ca sotia fiind insarcinata nu poate sa stea asa bine pe scaunele sport din Golf (aviz amatorilor :wink: ). Cutia si motorul de Kia mi se par mult mai bine trimate ptr performance (daca poti sa zici asa ceva la 1,6l Diesel) decat cele de pe Golf, masina chiar si in versiune combi fiind mult mai sprintena. Cum spuneam si alta data, Gloful consuma in schimb pe acelasi traseu si acelasi sofer, aceleasi pneuri 5,2-5,3%(pneurile sunt chiar 205 fata de 195 la Kia). Mie, si si sotiei ne face placere mai mare sa dam talpa Cedului chiar si la cei aproape 6 ani pe care i are.
In rest drumuri bune, si libere,
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Ieri am schimbat filtrul de motorina la reprezentanta KIA din paropiere, cost 40€ cu tot cu verificat computerul de bord(citit erori etc). Am fost acolo pentru campania de schimbare a elementelor de fixare ale rezervorului ce are loc pentru modelele 2007 (si 2008?). Senzorul de temp exterior imi facea figuri (arata -32°) si drept urmare l am comandat (60€ cu tot cu montaj) insa de azi de dimineata merge din nou corect...In rest fara probleme ODO 150700.
salutari si drumuri bune.
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by MeGeNe »

@mitzux, vezi ca problema cu termometrul exterior care nu afiseaza corect s-ar putea sa fie de la cablaj (o imbinare defectuoasa in zona farului stanga). Vezi in topicul cu buletine service ca am postat TSB-ul acolo mai demult.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

MeGeNe wrote:@mitzux, vezi ca problema cu termometrul exterior care nu afiseaza corect s-ar putea sa fie de la cablaj (o imbinare defectuoasa in zona farului stanga). Vezi in topicul cu buletine service ca am postat TSB-ul acolo mai demult.
@MeGeNe multumesc mult pentru sfat! Am cautat senzorul care se afla in fata radiatorului, undeva la mijlocul latimii in partea de jos. Este accesibil prin grila de aer din partea de jos a barii de protectie. Stecherul senzorului nu mai era "infipt" bine in mufa. Am scos stecherul apoi l-am infipt la el cat mai corect cu putinta(prima poza).Poza 2 cu stecherul cuplat la senzor.
Apoi am desfacut borna de la baterie sa resetez sistemul si surpriza!!! temepratura a fost din nou afisata in mod corect pe computerul de bord. Am sunat si anulat comanda, si drept urmare am economisit 60€, numaipunand la socoteala ca pe viitor stiu ce e de facut. MeGeNe raman dator o bere unde vrei tu si de care vrei tu :D .

numai bine
m
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Astazi, pardon ieri am atins un nou punct la intretinerea masinii: am schimbat discurile si placutele in fata(placutele mai aveau cam 5[mm]). Problema s-a manifestat in felul urmator: vibratii in puntea fata la orice viteza cand franam. Discuri+placute originale (Product Line 2) si manopera inclusiv lichid de frana: 382€. Consider pretul corect avand in vedere ca fac asta dupa 155000 km :D . Mi au spus la service ca in mod "normal" discurile ar trebui masurate ca sa nu se ajunga la un grad asa mare de uzura cum am avut eu (23,5 [mm] fata de 24[mm] minim). Am schimbat service-ul cu un altul dintr un oras alaturat si se pare ca acolo oamenii sunt mai aproape de cum imi doresc eu. In rest toate ok mai putin temp exterioara...trebuie sa l desfac cand am vreme sa refac contactul.

drumuri libere si bune,

m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

Locked

Return to “Jurnal de bord”