New Cee'd SW 116 CRDI

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Locked
mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

N-am mai scris de ceva vreme,
cateva noutati am de completat: am avut o infiltratie de apa (se pare de 4 ani de cand am schimbat parbrizul) care mi ducea apa sub mocheta in fata (in ambele parti). Am schimbat parbrizul (la KIA) in Ianuarie. Din pacate nu am avut si timpul (desi am garaj) sa desfac scaunele si sa ridic mocheta, nici nu am mai circulat cu masina pana ieri. In ocombrie cand am realizat prima data problema asta(geamurile se abureau desi am filtru interior nou-AC ul il flosesc prea putin) am "uscat" in doua weekenduri consecutive mocheta(dedesubt, evident). Din pacate la 1-2 luni problema a revenit (iarna fiind groaznic-imi ingheata apa pe interior) , atunci hotarand sa merg la service sa vad ce e: parbrizul pur si simplu nu era lipit in 3 locuri pe partea de jos :( . Prinde orbul scoate i ochii zice e veche vorba romaneasca,si ma refer aici la amicii din service ul KIA de la reprezentanta de unde am luat o si unde am schimbat prima data geamul...Calitate de tot r..tul la preturi de DE. Daca as mai fi fost acolo probabil nu as fi lasat o asa, dar acum sunt la 300km distanta, si nu am nici vreme si nici nervi de ei. In rest se apropie urmatorul schimb de ulei (Aprilie-Mai) care o sa l fac tot eu, plus ca pentru bebe trebuie sa pun folie pe geamurile din spate...Caut de asemenea o oglinda interioara automata, si un cd player original cu mufa usb (evident second). In rest ma bucur de masina, atat cat mai am vreme sa o conduc (cam1 data pe saptamana) in rest folosind golful care e mai economic si e si in garantie.
Concluzia mea: service urile Hyundai-Kia sunt mult mai proaste decat marfa vanduta. De altfel si testele de service din revistele germane de specialitate au aratat asta(nu mai tin minte care din ele da se poate gasi pe net). Ai mei au tot un Ceed din 2007 in Ro si au avut nenumarate probleme cu serviceul, anul trecut i-am sfatuit sa renunte la restul de garantie pe motor si transimisie(mai aveau cam 50k pana la terminare).
toate bune
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by Nesta3 »

Cred ca si eu am problema cu umezeala.De la zapada topita, de la apa scursa de pe incaltaminte.Cand da caldura,voi desface mocheta pentru a insonoriza podeaua,si daca tot fac asta, voi spala mocheta.(cred ca a prins si miros).
Treaba cu service-ul e cu dus si intors.Unii sunt multumiti,altii nu.Si eu am avut nemultumiri, dar si motive de lauda.
Daca vrei casetofonul original, il am eu.E impecabil atat estetic cat si functional.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Ai si cablul pana la mufa?Eventual si mufa?Cam la cat te ai gandit ca ai vrea?
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by Nesta3 »

Te pot ajuta doar cu playerul.
Nu ma bag sa desfac cablul,iar mufa nu pot sa o dau jos ca raman cu gaura:))
Pretul pentru cdplayer ar fi de 400lei,negociabil doar ca suntem colegi de forum:)
Stiu preturile de pe net si in conditiile in care se afla al meu,adica impecabil estetic si functional,zic ca e un pret ok.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

Dupa multa vreme mai adaug cate ceva in jurnalul meu de bord:
In sept schimbat ulei+filtru~regie proprie~40€ (Shell Helix Ultra 5W30), masina e in mom de fata in Romania unde am schimbat kitul de distributie + filtrul de aer. Am mai luat o baterie banner (68Ah), pt ca am anticipat ca m-ar fi lasat iarna asta :D. Uleiul l-am schimbat la aproximativ 14000km (16 luni).
ODO actual >167k. In rest fara probleme, am mers pana Romania cu un consum de 5.7, noaptea ce i drept dar fiind 3 persoane + bagaj full. Golful consuma mai putin dar si are loc mai putin :wink: .
@Nesta3 imi pare rau ca nu am mai raspuns, dar mi am schimbat cu timpu planul in a-mi lua un handsfree bluetooth pe care l pot folosi si ca player. Inca nu am cumparat, dar sper sa am timp catre sarbatori.

Drumuri bune,

m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

e vb de kitul de cureaua de anexe si nu distributia propriu zisa, in postul anterior.

m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: New Cee'd SW 116 CRDI

Post by mitzux »

A venit timpul sa ne luam ramas bun dragi colegi de forum, tocmai am vandut masina.
196200 a parcurs din care aproape 180000 in mana noastra. A fost o calatorie placuta fara incidente si fara probleme. Raman cu un gust superb si la vanzare: masina s-a vandut in mai putin de 24h dupa ce am pus anuntul online, va pleca in Bulgaria :). Am vandut-o la aproape 25% din cat am cumparat-o ceea ce inseamana ca si financiar a fost o afacere foarte buna. Anul trecut i am adaugat un carlig de remorcare, am mai facut doua schimburi de ulei si am inlocuit bieletele pe fata (cam la 185k).
Masina va fi inlocuita de saptamana viitoare cu o Mazda 6 2.2 skyaktiv AWD Exclusive. E singurul break de pe piata care mi place ca design si care are si tractiune integrala, in plus fiabiliatea mazdei e proverbiala.
Va salut si va doresc drumuri bune.

mihai
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

Locked

Return to “Jurnal de bord”