Pygu lu max

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Pygu lu max

Post by house-max »

Salut ,

M-am gadint sa aduc la zi jurnalu lu pygu. :)

In data de luni 14/10/2013 am achizitionat un kia ceed 1.4@109hp de la tiriac auto bucuresti :) este un cee'd maro HB km: 66500.


Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Re: Pygu lu max

Post by house-max »

Asta iarna a primit sosoni noi. michelin alpin a4 185/65R15. :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Re: Pygu lu max

Post by house-max »

14 feb 2014
Salutare,

Am facut si revizia 7.
(prima inspectie a mea pe masina) Interventii: bec numar, saiba buson, filtru: ulei, benzina, aer, polen. disc frane fata, placute frane fata/spate, curatzat frane spate, ulei motor. gresare ambreiaj, revizie, test frane.

Cum a fost prima revizie si cum eu sunt un pic paranoic am optat numai pt piese originale, si am facut totul la ei. Nu au avut sa imi mai puna o garnitura pt esapament ca era done :). Pret: 2492 ron. Multicel... Dar sper sa merite. Cu ocazia asta i-am facut o baie pigului.
Va salut, pana data viitoare, numa durmuri bune.
(revizie facuta la img)

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Re: Pygu lu max

Post by house-max »

69530 de km. Si sfarsitul lui aprilie. Am trecut inapoi pe sosetele de vara.. trist ca inca pe cele vechi...:) pana acum nu am intampinat alte probleme... Masina merge si se comporta misto.

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Baieti, cam ce diferenta de consum ati sesizat la trecerea de pe 15'' pe 16'' la motoru de 1.4 ?

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pygu lu max

Post by BAU »

Eu trec de la 195x15" la 225x17"
Cu 195 merg iarna si cu 225 vara.
Nu mi-am dat seama de diferente dar am motor de 1.6
Consumul este destul de asemanator tinind cont ca iarna motorul merge mai mult timp rece , cind este zapada mai si patineaza iar vara anvelopele sint mai late , frecarea mai mare. Dar facind o medie , in oras am cam 10 si afara cam 6.8 indiferent de anotimp si anvelope.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Merci bau. Ce am gasit eu cu tot cu anvelope sunt ceva mai usoare decat stoc. Deci diferenta should be minimA. :) ms de raspuns... Si de faptul ca a fost mult mai promp ca al meu :)))

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Salut, azi la 70000. A inceput din nou sa faca fitze frana pe spate dreapta... A ramas blocata... Inca un rand de placute coapte in 3500 km... Simt ca turbez.. desteptii de la img mi-au zis ca e de la discuri ca sunt ruginite.... Ce au uitat ei, e ca eu in februarie am facut revizia la ei, in ianuarie am fost tot la ei cu aceeasi minunata poveste cu frana, cel de atunci cred ca bause mai putin ca ala de azi, ca nu ia trecut sa bage atatea strambe... El nu a considerat ca discurile spate necesita schimbate.
Inca o treaba, eu unu nu cred in basme dastea...so va intreb...aveti idee dece ar putea ramane alea blocate? Si dece random, ca azi de exemplu dupa curatzarea minune prestata,la img, in 35 km s inceput iar..dar a mai facut ass inca vreo40... Practic in ultima suta de km.a mers ok..
Intreb pt ca deja sunt in pic calcat pe coada... 2 randuri de placute in 3500 km e enorm...si la img pt frane nu mai calc...or stie ei una alta, dar la probleme de frane nu mai calc la ei.

In final... Dece, unde le pot face.. si o estimare de cost...

Multumesc


Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Revin cu update. 1600 km de la prima buba de frana implicit aprox 1500 de la revizie...

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Pygu lu max

Post by Stefan47 »

pana la urma cum ai rezolvat cu franele?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Inca nu am rezolvat, sau deblocat de la sine, dar ma astept sa se blocheze iar de tampite... So inca astept recomabdari, unde sa a duc...

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pygu lu max

Post by quelloo »

trebuie sa desfaci etrierii si sa verifici pistonasele alea si niste suruburi pe acolo care trebuie sa se miste sa nu fie blocate cumva. si le dai cu niste degresant + vaselina daca le prinzi blocate.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pygu lu max

Post by eugenflorinmanea »

Ti-l recomand cu caldura pe dl Liviu Trusca- a fost sef service in Aviatorilor, acum este sef service Mitsu la Baneasa.(Mitsu repara si Ceed).

La toata problemele pe care le-am avut iar celelalte service uri se uitau ca pisica in calendar sau dadeau solutii gen 'asa face toate n avem ce sa ii facem'- domnul Trusca mi le-a rezolvat.
Ia legatura cu el.
SAAB 9-5

flaviu
Posts: 177
Joined: 25 Nov 2008, 12:32
Auto: Kia pro_cee'd/hyundai i40
Location: Baia Mare/Târgu Mures

Re: Pygu lu max

Post by flaviu »

Si eu tot am probleme cu franele pe spate. La inceput s-a blocat etrierul de pe dreapta de mi s-a incalzit roata si discul pana s-a facut rosu incandescent. Am fost la mures la reprezentanta sa-mi rezolve problema, si mi-au pilit din placutele de frana ca cica de aia s-au blocat ca nu culisau calumea placutele. Dupa catava vreme cand franam la viteze de la 120 de km in sus simteam vibratii in pedala si in masina. M-am dus din nou la ei si cică discurile de frana's ovalizate. S-au pus ei sa le faca la strung nu stiu cum si cand le-am pus pe masina si am iesit cu ea in proba vibra mult mai tare decat inainte (practic ei mi-au ovalizat discurile de pe spate cu strungul lor). Am umblat asa o perioada pana mi-am cumparat un set de discuri noi pe spate. Le-am pus pe masina, si surpriza...vibratiile erau atenuate dar tot erau prezente. Cei de la servisul unde mi-am montat discurile mi-au zis ca s-ar putea sa fie ovalizate si cele de pe fata; in consecinta mi-am cumparat un set si pentru puntea fata. Le-am schimbat si din nou surpriza: masina tot vibreaza.
Intr-o zi am gasit pe net o chestie cu brake troubleshooting de pe kia hotline, si acolo am vazut ca vibratiile pot aparea si daca etrierul are problem. Asa ca intr-o alta zi m-am pus sa-mi desfac etrierii de pe spate, si am constatat ca etrierii nu culisau deloc. I-am desfacut si cand sa scot culisantele erau blocate la ambii etrieri(practice toate 4 culisantele). Pana la urma am reusit sa le desfac si le-am uns cu vaselina care rezista la temperature mari si de atunci masina nu mai vibreaza cand franez.
Stiu ca pentru culisante trebuie vaselina siliconica; am cautat prin o gramada de magazine si pe tot internetul, dar nu gasesc nicaieri in tara. Daca stiti voi unde as putea gasi vaselina siliconica as fi recunoscator!

P.S. discurile si placutele care le-am schimbat sunt ATE

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Trepidatiile in general sunt de la discuri ovaluzate, dar akea nu se repara la strung... Ba ce mor pe astia care fac ceva doar de dragubde a se afla in treaba... Si eu tot ka etrieri ma gandesc... Doar ca momentan ma refac dupa o interventie chirurgicala.. dar dupa o sa imi dedic ceva timp sa o fac calumea si voi revenii cu detalii, trebui sa mentionez ca momentan nu nai face asa... :))

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”