My Kia

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

My Kia

Post by mpi_cs09 »

Salutare la toata lumea!

Sunt proaspat posesor al unei Kia Cee'd 1.4 fabricat in 10.2007. Echiparea este cea de baza, culoarea maro, 58.150 km. O sa pun niste poze saptamana viitoare.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: My Kia

Post by quelloo »

Bine ai venit!

sa o stapanesti sanatos :)

cu cat ai cumparat-o?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by BAU »

Felicitari, sa ne spui de unde esti si care sunt primele impresii despre masinuta.
S-o stapinesti sanatos !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

@quelloo: Merci! 5.350 Euro
@BAU: Eu sunt din Bucuresti. Am cautat sa cumpar masina de pe forum, dar nu am primit nicio oferta convenabila. Prima mea impresie a fost ca e foarte silentioasa. E foarte spatioasa, muzica se aude foarte ok, manevrabila, usor de condus. Inca nu m-am obisnuit cu ea( motorul silentios care imi da impresia ca motorul este oprit, frana). La ~100km/h mi se pare ca ar fi prea turata. Imi place foarte mult din toate punctele de vedere, un minus ar fi ca se simt gropile prea mult:).

p.s. Urmeaza sa ii fac revizia si sa termin cu inmatricularea.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: My Kia

Post by Brill »

@mpi_cs09: felicitari!
Referitor la suspensii intr-adevar sint un pic mai dure.
Te asteptam sa ti-o admiram si la intilnirile noaastre. Saptamina viitoare avem Intalnirea Lunara la Sala Polivalenta mai exact duminca (27-04-2014). Te asteptam.
Detalii despre alte activitati ale clubului gasesti in semnatura mea :)
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

@Brill: Merci!
Stiu de intalnirile lunare. Eu as vrea sa vin, timpul este o problema pentru mine:). Mai vedem pana atunci. Daca nu acum, cu alta ocazie am sa vin.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

Cateva poze cu masina...Nu stiu cat se observa din poze, dar in partea din fata(partea dreapta) capota este mai ridicata din cauza unui mic accident pe care l-a avut fostul propietar. Pana acum am parcurs aproximativ 1.200 Km si pot sa spun ca sunt multumit de ea. Consumul este unul foarte bun.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: My Kia

Post by Razica »

ridici capota si te uiti dupa tamponele negre de cauciuc care regleaza distanta intr capota si masca.
mai insurubeaza-l pe ala sin stanga cum te uiti la motor. cam o jumatate de tura ar fi ok.
inchizi capota si verifici daca e egala distanta.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

Am facut asta, dar tot nu este de ajuns. Cand am fost la service mi s-a spus ca suportul din bara ar fi rupt. Din acest motiv ar fi luftul acolo...Eu nu cred ca asta ar fi toata problema pt ca oricat as ridica bara, tot ramane un luft destul de important intre capota si bara. Din cauza ca sunt din Bucuresti, masina a capatat mai multe zgarieturi( nu din cauza mea) unele mai evidente, altele nu. Ma intereseaza sa fac un "tratament". A mai facut cineva sau ma poate ajuta cu mai multe informatii?
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

Se apropie iarna incet, incet. Urmeaza sa schimb placutele+discurile pe spate. Am optat pentru FERODO. Am mai schimbat 3 becuri, unul pe pozitie, la numar si faza scurta. Trebuie sa imi caut anvelope de iarna.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

Am ajuns la 80.500km si am schimbat ambreiajul complet(Valeo), bieletele antiruliu si discurile+placutele pe fata(FERODO). Rulmentul de presiune de la ambreiaj era praf si isi facea simtita "prezenta" in conditii intense de utilizare mai ales in marsarier. Cand am apasat pentru prima data pedala de la noul ambreiaj am crezut ca se duce piciorul prin podea:))

P.S. Pana in acest moment singura problema avuta la masina a fost cea cu martorul check engine aprins. Totul s-a rezolvat la service Kia Jilava problema fiind garnitura de la pompa de benzina care nu mai era la locul ei. S-a inlocuit si totul este ok acum.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Re: My Kia

Post by house-max »

mpi_cs09 wrote:Am ajuns la 80.500km si am schimbat ambreiajul complet(Valeo), bieletele antiruliu si discurile+placutele pe fata(FERODO). Rulmentul de presiune de la ambreiaj era praf si isi facea simtita "prezenta" in conditii intense de utilizare mai ales in marsarier. Cand am apasat pentru prima data pedala de la noul ambreiaj am crezut ca se duce piciorul prin podea:))

P.S. Pana in acest moment singura problema avuta la masina a fost cea cu martorul check engine aprins. Totul s-a rezolvat la service Kia Jilava problema fiind garnitura de la pompa de benzina care nu mai era la locul ei. S-a inlocuit si totul este ok acum.
asa e cu ambreiaj nou.
si al meu e destul de tare, dar inca prinde treptat, asa ca il mai tin.
probabil cand o sa schimb ambreiajul o sa bag si o distributie noua... asa... preventiv
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

house-max
asa e cu ambreiaj nou.
si al meu e destul de tare, dar inca prinde treptat, asa ca il mai tin.
probabil cand o sa schimb ambreiajul o sa bag si o distributie noua... asa... preventiv

Legat de distributie, spune-mi te rog daca stii cam cat m-ar duce manopera+piesele.
Merci!
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by Caralumba »

Citeste pe aici : viewtopic.php?f=4&t=10410&hilit=PRET+DI ... &start=765 poate te lamuresti cat de cat. \:D/
Fair day, be well !
Image

User avatar
mpi_cs09
Posts: 38
Joined: 31 Mar 2014, 10:15
Auto: kia cee'd
Location: Bucuresti

Re: My Kia

Post by mpi_cs09 »

Am ajuns la 103.000 km.
De anul trecut si pana acum am avut o singura "problema", eroare la EPS, care a fost rezolvata la IMG cu o resoftare. Undeva pe la 95k am verificat si distributia si mi-au spus ca se prezinta bine [erau convinsi ca a fost schimbata, asa asa de bine arata:))].
Am mai schimbat racordul flexibil.
Din cauza drumurilor au inceput sa se auda greierasi:)).
Daca o voi mai tine pana atunci, o sa schimb distributia pe la 110-115k.
B-***-WTF
cee'd 1.4 ODO 127.000 km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”