Za car!

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Nu pot sa nu iti dau dreptate si merg pe varianta ta ...dar totusi nu trecusera cele 100s ...manualul ...l-am citit din scoarta in scoarta si in romana si in engleza (ca il inteleg mai bine) si cel in format pdf....altfel nu mai postam treaba aici ...in fine merg pe parerea ta si cred si eu in faptul ca atunci cand a introdus prietena "mufa" in "priza" au trecut instantaneu cele 100s fapt ce a realizat terminarea avertizarilor. :)
Multumesc pentru raspunsul prompt ...dar o sa mai incerc treaba....:) sa vedem daca e coincidenta sau nu.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Ieri am parcurs drumul Pajura-Carrefour Baneasa prin spate pe la bioterra-jandarmeriei-metro-carrefour...in spatele meu un opel caravan cred argintiu .....o sa va intrebati asa si ce este cu asta? pei eu schimbam de zor in 6200rpm si ala era asa de aproape ca nici nr de la masina nu i se vedea....ce depaseam eu depasea si el ....culmea pe mine nu a vrut sa ma depaseasca ....poate ca isi batea joc de mine ....incetineam sa ma depaseasca el nimic parca era remorcat de mine ...in fine faza mi s-a parut ciudata. Ajuns in capatul jandarmeriei am dat semnal dreapta si am luat-o in ultimul moment drept inainte (pe sub pasarelele de pe dn1) am luat-o pe la metro am parcat la carrefour si in timp ce fumam o tigara la intrare in acesta ....il vad cum trece mirat pe langa mine ...cred ca nu isi dadea seama pe unde am luat-o de am ajuns asa repede si mai eram si la tigare....om trecut de 40 ani ....in fine gradina Domnului este foarte mare ....ce a vrut sa demonstreze nu stiu!
Oricum nu va recomand senzatia sa ai la 160km/h pe unu in spate caruia nici nu i se vede numarul din cauza ca este foarte aproape....ma si gandeam sa ii arat si franele :)......

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Ogy wrote:..ma si gandeam sa ii arat si franele :)......
In clipa urmatoare disparea din peisaj :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Revin cu o mica nedumerire ...admirand zilele acestea un alt ceed aceiasi culoare dar varianta best am constatat ca cel putin ca si forma si design al tetierelor le are la fel ca ale mele ...cu un plastic in spate care este acoperit de perna tetierei ...am ramas bulversat ....cum arata cele cu tetiere active si cum arata cele fara? ...pe best sunt tetiere active?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Ori e unul din modelele editie limitata la care se puteau pune optionale, ori e un Start cu alte accesorii sau are alt motor decat cel de 1.4 si atunci iarasi putea pune accesorii suplimentare.
Last edited by Akbhar on 21 Jul 2008, 13:16, edited 1 time in total.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Cele cu plastic in spate sunt tetiere active.Pe best sunt tetiere normale.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Multumesc de raspunsuri ...atunci confirm faptul ca se pot pune ca optionale pe varianta best (cand o comandati) pana acum :jante chiar si de 17" si tetiere active.

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Pe Best nu se pot pune optionale. S-a putut pune optionale pe acesta varianta doar o perioada limitata de timp care s-a incheiat in data de 31.05.2007, adica acum mai bine de 1 an.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Nu are rost sa dezinformez ...cel care a pus jante de 17" a dat comanda de best cu cateva zile inainte de mine ...am si poze ...PS:la dealerul de la Aviatorilor

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Sigur nu are alt motor?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Post by moonwalk »

motor de atv :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Za car!

Post by Ogy »

Sa continuam ...are si Fiona 5400km parcursi.
Dar azi de dimineata cineva a sifonat-o frumos astfel incat am de schimbat ambele usi si aripa fata dreapta.
Reparatia o fac pe rca-ul vinovatului care este la asirom.
Sun la tinichigerie la Domnul Ninel -ne pare rau veniti cu banu' si dupa ii recuperati de la asirom...
Am sunat la dealer sa-mi zica un service care are decontare cu asiromul ...mi-a dat un nr de telefon sa vedem.
Primul lucru pe care l-am facut vroiam sa-l fac pe casco si am vorbit cu cel care mi-a facut polita ....nu domnule mergi pe rca-ul lui ca te rupe anul viitor polita....ma rupe nu ma rupe treaba este ca am casco am si rca-ul lu ala ...Dar mie cine ....imi repara masina?
Va rog daca stiti o modalitate cum sa procedez cu treaba asta.
Eventual vreau sa o fac pe casco ...dar am fost deja la asirom si mi-au dat aia dovada sau cum se cheama de reparatii.
Oare mai merge sa merg la casco acum ? Astept un raspuns aici.
Casco am la BT asigurari -decontare directa garantat.
Multumesc anticipat.
PS: am sunat acum si la mecanica (domnul Florea este in concediu)nu a stiut ce sa imi raspunda persoana care a raspuns...m-a indrumat tot la domnul Ninel.
La mit motors aviatorilor -cred ca sunt toti in CO ca nu raspunde nimeni la nici un telefon.
La numarul primit de la dealer am sunat de 3 ori, ultima data apelul meu a fost respins -probabil si asta in CO....asta este revenim in toamna cand revine lumea din concediu.
PS1:am trecut si pe la mit baneasa....dau eu avans, ma costa cam 61 mil aproximativ tot la ea...urmand sa-mi recuperez masina cand platesc eu tot sau asirom-ul.
Sau alta varianta (daca este posibil) sa-mi retrag dosarul de la asirom si sa o fac pe casco (asa cum trebuia de prima data) urmand ca acestia sa-si recupereze banii de la asirom?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Za car!

Post by Ogy »

Ca de obicei multumesc pentru raspunsurile rapide.
Deaorece nu dispun de suma respectiva de bani am sa incerc doua variante:
una sa imi faca un service IMG sau MIT un deviz de plata in care sa treaca tot (manopera, piese etc) dupa care sa astept confirmarea platii de catre asirom si sa o bag in service.
Sau sa o fac pe casco si isi recupereaza ei banii (nu stiu daca platesc fransiza) de la rca si imi creste anul viitor polita cu 30% (cam asa a zis cel care se ocupa de ea)

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Za car!

Post by Malte »

Asta a fost unul dintre motivele pt care nu am facut casco la BT,nu recupereaza ei paguba de la RCA-ul vinovatului,te lasa pe tine sa te zbati.Nu stiu daca te duci la alta soc. de asigurari,cat pierzi,pesemne doar reducerea de 15%.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Za car!

Post by Ogy »

Iti multumesc pentru raspuns, nu vreau sa par rautacios dar cu ce ma ajuta pe mine raspunsul tau? In fine. Mai am doua variante: 1. platesc eu si astept banii dupa. 2. merg la un alt service unde lucreaza si cu kia, dar imi opresc talonul si imi dau o copie dupa acesta si merg cu masina asa pana vireaza asiromul banii. Pot sa circul cu masina doar cu copia de pe talon?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”