Za car!

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rayman »

Eu am venit! ce-i drept, la un singur gratar.. dar am fost prea ocupat cu fotbal, mici,etc :) pentru comparatii.. + ca atunci nici nu cred ca observasem.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

S-a mai linistit si Fiona ...acum merge si ea mai regulamentar.
Aveti idee daca este vorba de suspendat carnetul pentru radare ...vin mai repede plicurile prin posta sau ma uit in fiecare zi in cutia postala sa vad daca am corespondenta...stiam ca pt amenzi vin cam in 2 luni ...poate la suspendare vin mai rapid...
Aseara spre parcul Cismigiu m-a enervat iarasi unul cu un motor care tot o ambala la semafor ...normal ca nu l-am putut lasa in pace :) de la semafor mai in fata era un scuar pe mijloc in forma asta () eu am luat-o prin dreapta el prin stanga ...poate de asta am fost primul la urmatorul semafor ...se cam uita la masina pana s-a facut verde ...nu a mai ambalat-o , probabil si-a zis : "prietene esti idiot!" ...deh asta sunt eu ...normal ca iar a plecat in tromba ...eu linistit si multumit :P
Masinuta mai are si ea putin si face 2000km 90% in Bucuresti ...consumul si el a ramas stabil la 9,5 l/100km o mai turez cand vin spre casa sa nu se invete lenesa.
Problema primordiala sunt spalatoriile care sunt de toata jena ...inca nu am gasit o spalatorie pe gustul meu ...si sunt dispus sa merg cu ea chiar si undeva la munte sau la mare doar pentru a o spala ca la carte ...altfel mai trebuie sa pierd eu o ora cel putin dupa spalare sa o finisez calumea.
Ultima spalatorie testata ...domne va dam noi cu o solutie de cauciucuri gratis acum si sa va spuneti parerea data viitoare cand veniti cu ea....
Va pun 2-3 poze sa imi spuneti voi diferenta dintre solutia lor si a mea.
Ca sa nu mai zis ca langa mine se spala un mercedes sport ...ghiciti cu ce se stergeau geamurile ...cu Libertatea. Poate doar la geamurile de la mamica se mai sterg cu ziare geamurile ....
Diferente (in prima poza e curatata de mine)

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Probabil ca tu ai spalat rotile cu periuta. :lool:

Si eu am aceasi problema cu spalatoriile. Intr-un final am sa-mi cumpar eu un aparat de spalat, sampon si am sa fac treaba cum trebuie, numai timp sa am.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

revin cu o problema rezolvata...acum o ora m-am intors dintr-un test de detectoare de radar de la diferiti prieteni ...merg eu ce merg ii dau putin in goarna ...ma apropii de o benzinarie (cea care este pana in pod la Baneasa) incepe ala sa tiuie, incetinesc pana la 60 , simt ca incepe sa imi trepideze masina ...ce sa fie ce sa fie ....o fi pana ...o simteam putin cocosata....pe dreapta....intru la astia in benzinarie sa ma uit la ea si eventual sa ii bag aer daca e prea putin ...cand colo era frana de mana ridicata putin ...cum?!? nu stiu. in fine am plecat fara alte simptome ...

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Numai fenomene paranormale ai la masina, o fi din cauza faptului ca in loc de 109 Cp ai pierdut unu pe drum si ai ajuns la 108 sau pt ca mergi in 3 copite? :lol:

Oricum bine ca ai rezolvat si nu ai mers cu frina de mina trasa.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
thor29b
proceeds
Posts: 203
Joined: 19 Apr 2008, 21:35
Auto:
Location: Mioveni Arges

Post by thor29b »

Ogy cred ca are dreptate Harnold ... pune si tu de-o investitie, ia o potcoava si potcoveste-o pe FIONA la al 109-ulea cal sau mai bine zis la a 436-a copita ca no fi bai si scapi de probleme PDT_Armataz_02_12 .
BEST PRO Cee'd MACHINE Silver 1.4 GSL comanda 17.06.2008, 15.07.2008 primit serie, 30.07.2008 sosit acasa.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

radeti voi radeti dar treaba s-a intamplat din nou ...faza cu trepidatul ....a trebuit sa franez si sa o iau de la treapta intai din nou ....o fi ceva legat de esp? :)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

De cite ori ai fost la service pina acum?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Doar o data pentru julitura de pe bara spate sa constate baietii daca o fac cu banu' jos sau pe casco.
Am peste 2500 km credeti ca ar trebui sa merg la o inspectie tehnica ceva ca la colegii pe care i-au chemat la 1500km?
Masina are si ea o luna de zile nu e cam devreme?
Cu trepidatie sau nu eu unul sunt super extra multumit de ea!
Inca ma plang de defectul masinilor ...ala major....are o usita in spate si trebuie sa-i bagi mereu ceva pe acolo...
Am constatat ca la afisarea consumului instant in demaraj pana la 6200 rpm a scazut consumul de la 40.xx la 29,xx orice as face..... probabil ca incepe sa se mai lase si motorul -doar la consum -la demaraj si viteza e la fel de sprintena ca in prima zi :)
Oricum astept prima revizie ...

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Daca ai probleme sau crezi ca ai probleme cu masina nu trebuie sa astepti prima revizie, cel mai bine iti faci o programare la service si o rezolvi.

Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Dap o alta problema in seara asta ...am mers mai mult timp cu geamul de la sofer deschis ...am trecut si prin pasajul de la Unirea cu viteza si nu numai acolo ...in fine, ajuns acasa dau sa inchid geamurile, cel din dreapta s-a ridicat fara probleme cel de la sofer noroc ca am pus mana ca am considerat ca se ridicase ...de fapt nu functiona deloc!
-scoate contactu'...pune contactu' ....am scos mapa cu capsa maronie sa scot manualul, sa citesc in el, ce s-a intamplat si ce pot face...sau nu.
Ideea este ca am rezolvat-o mult mai usor ...scos cheia ...bagat cheia ...functioneaza perfect din nou :)
A si alta problema cand incerc sa dau volumul mai mic din butonul de la mp3 player se duce cand o cifra in sus cand una in jos ...dupa care in mers isi revine ...asta s-a intamplat de 3 ori pana acum.
In rest am trecut si noi cu bine de 3000km ...parca e din ce in ce mai furioasa pe sosele si celelalte masini.
O intrebare : Daca am deschis dosar de dauna pentru o problema ...exista cumva un termen de reparatie? ...ca am luat autorizatia de raparatie pe 5 luna trecuta ..scria doar data eliberarii (stiu ca la asta valabilitatea este de 30 zile) ...si la casco sa zicem ca au trecut 2 saptamani de cand am deschis dosar de dauna ...fiind plecat mai tot timpul normal ca nu am avut timp de ei ...cine mai statea la gratare?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Ca de obicei multumesc pentru raspunsurile prompte! :)
O seara buna in continuare.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Cu placere.

Din cate stiu eu, dar s-ar putea sa scriu prostii, esti obligat sa anunti asiguratorul in maxim 48h de la producerea incidentului ca sa se deschida dosarul de dauna. Remedierea problemelor se poate face apoi fara limita de timp. Nu e mai bine sa citesti in contracul de asigurare ca sa fii sigur? Sau sa suni la ei?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Akhbar, lenea este cocoana mare la mine.
De cand s-a inventat internetul incerc sa rezolv cat mai multe prin el. :) (sau prin telefon)
Alta smecherie...mergeam cu a IIa la relanti (nu mi-a cazut in baie) si logic fara centuri (eu si prietena) cautam un loc unde sa ne oprim mai aproape de apa (daca era mica ne bagam in ea) si tot bipaia senzorul de avertizare centuri ...prietena enervata in final si-a pus centura (eu nu) , ca prin minune nu a mai bipait nimic prin ea (prin masina nebunilor) :P , si toate semnalele de avertizare s-au oprit, ca si cum mi-as fi pus si eu centura ....poate s-a gandit masina ca desi am aproape 100kg este o greutate insesizabila pentru nesimtirea ei si a presupus ca ocupantul din dreapta conduce . Mie unul mi-a convenit treaba asta si nu o consider o problema :)

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

CIteste manualul!

Cel mai destept cedeaza primul :P, si dupa 100s tiuitoarea tace.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”