IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by quelloo »

poate gasesti una SH cam ca cea din 2011 si le pui pe fata....
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by Stefan47 »

Salut, in cazul tau ai putea sa masori grosimea carnii si sa ai macar 2 la fel pe fata, pe spate nu conteaza la fel de mult. Vezi totusi sa te uiti sa nu fi ajuns la martorul de uzura ( cele din 2008 ). Anvelopele de iarna nu mai sunt considerate de iarna daca au scazut sub 4 mm, cam pe acolo e martorul de uzura
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Stefan47 wrote:Salut, in cazul tau ai putea sa masori grosimea carnii si sa ai macar 2 la fel pe fata, pe spate nu conteaza la fel de mult. Vezi totusi sa te uiti sa nu fi ajuns la martorul de uzura ( cele din 2008 ). Anvelopele de iarna nu mai sunt considerate de iarna daca au scazut sub 4 mm, cam pe acolo e martorul de uzura

Un vecin mi-a spus ca mai merg si iarna asta :D
La primavara ma caut prin buzunare pentru jante aliaj 16 + anvelope
Sincer sunt putin confuz, pana acum s-au uitat 4 persoane la anvelopele vara/iarna si toti au zis ca arata bine si ca au destula carne pe ele , singura problema e ca sunt putin /superficial crapate pe exterior in rest cele de iarna nu prea au fost folosite, fostul proprietar nu prea a mers cu masina iarna , acum sincer il cred pentru ca masina si asa are foarte putini km si din cartea cu reviziile reiese acelasi lucru, mai multi km vara si foarte putini iarna, de la job si inapoi altfel nu imi explic.

O sa iau anvelopele sa le masor azi sa vad cati mm mai au pana la martorul de uzura.

O zi usoara,
IonutZz
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Am adaugat o poza de azi dimineata , se mai observa vreo diferenta de culoare?

http://www.freeimagehosting.net/m7wdx
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by Caralumba »

Diferente de coloare nu se observa dar......parca se aude cum striga o blonda din portbagaj :lol:
Hai ca ai facut-o brici, nu mai fi stresat.
Fair day, be well !
Image

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Caralumba wrote:Diferente de coloare nu se observa dar......parca se aude cum striga o blonda din portbagaj :lol:
Hai ca ai facut-o brici, nu mai fi stresat.
Multumesc :D

Mai trebuie sa o duc azi la service aviatorilor sa verifice antigelul si bateria, intrand in al5-lea an nu stiu cat mai tine .
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Va salut,

Incep cu ODO 61659 KM , fara probleme inafara de un mic incident cu o cucoana din Aviatiei intr-un renault care fie era adormita /beata/total in alt univers a trecut pe langa mine si mi-a sters oglinda , mai exact pe elena caragiani ( daca o cunoaste cineva sa imi spuna)

Am trecut la avenlopele de iarna, in mod curios le am tot de 185 Michelin Energy cu inca 3MM de carne pana la martorul de uzura, baietii de la auto zone aviatiei mi au zis ca sunt bune si ca nu merita sa iau altele iarna asta, poate la anul.

Trebuie sa o duc zilele astea la MIT Aviatorilor sa verific antigelul, in bidon este la jumatatea dintre minim si maxim iar temepratura motorului este reprezentata de indicator fix la jumatate 90 grade mai exact si acolo ramane chiar si dupa cateva ore de mers... ( presupun ca e normal ...)

Ce ma roade este bateria, a murit anul trecut la vechiul proprietar ..de atunci a zis ca nu a mai avut probleme, este bateria originala insa sper sa tina si iarna asta ! Anul de fabricatie 11.11.2008 !

Sa ne auzim cu bine !

IonutzZ
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by DDI »

Pentru baterie se poate face un test in service si vezi exact cum stai....Daca mergi zilnic cu masina (sau macar 1 data la 2 zile) teoretic nu vei avea probleme.
Referitor la cauciucuri, in teorie adancimea minima pentru cauciucurile de iarna este 4 mm, dar depinde si de comportamentul acestora. Presupun ca n-o sa faci liniute la prima zapada ? :mrgreen:

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by quelloo »

si eu stiu la fel... ca la 4 mm astea de iarna se cam schimba.
daca nu o sa mergi prea mult... o sa te tina iarna asta... sper ca n-ai dat prea mult pe ele.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Nu fac liniute, nu sunt genul , merg doar prin oras cu ea momentan, in primavara o sa fac cateva drumuri mai lungi .
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

Salutare tuturor,

ODO : 61800 cu gandul sa merg la Busteni de revelion, am zis sa verific masina sa vad ce si cum, prin urmare am mers la KIA Aviatorilor si ...
- schimbat bateria, era moarta
- verificat antigelul, rezista pana la -35 gr
- alte verificari la cerere


Total 320 lei

Din spusele mecanicului , masina e buna de drum!


Nelamurire totusi: avand garda joasa , daca ninge destul de intens, e riscant sa merg cu ea la munte? mai exact un Bucuresti- Brasov in perioada 30 dec - 05 ian 2014 ?
Nu prea am experienta cand vine vorba de condus pe timp de iarna/ zapada de vreo 10 cm ...



Toata cele bune,
Sa ne auzim cu bine!

IonutZz
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Don't worry no sugar!Daca ai caucioace bune de iarna n ai treaba!
Pacat ca nu ai si TCS ul- a mea e un mic tanculet pe zapada cu acest sistem TCS.

Overall cu cat ai dat pe ea + cat ai mai bagat + cat o sa mai bagi in anvelope + jante ti-ai facut un calcul la cat te-a adus masina cu totul?
Cred ca tot pe la un 6,800 EUR te cam duci- cam cu cat eram eu dispus sa ti-o dau pe a mea :). A mea are mai multi km, dar in schimb caucioace noi si de iarna si de vara+ jante de aluminiu ptr ambele seturi, baterie schimbata, e de 1.6 cu ESP si e perfecta din toate punctele de vedere, mai putin capota care va fi schimbata saptamana viitoare :)

Voi fi si eu in Bv de revelion de pe 28 pana pe 2. Daca ai probleme da un semn (iti dau pe privat nr de telefon)
SAAB 9-5

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by Razica »

Cand iti iei alte cauciuri de iarna pune pe ea 195/65 R15. o mai inalta cam cu 1 cm. cam asta e diferenta intre 185 si 195/65 r15. nu e mult, dar poate face diferenta intre a atinge sau a nu atinge.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by IonutZz »

eugenflorinmanea wrote:Don't worry no sugar!Daca ai caucioace bune de iarna n ai treaba!
Pacat ca nu ai si TCS ul- a mea e un mic tanculet pe zapada cu acest sistem TCS.

Overall cu cat ai dat pe ea + cat ai mai bagat + cat o sa mai bagi in anvelope + jante ti-ai facut un calcul la cat te-a adus masina cu totul?
Cred ca tot pe la un 6,800 EUR te cam duci- cam cu cat eram eu dispus sa ti-o dau pe a mea :). A mea are mai multi km, dar in schimb caucioace noi si de iarna si de vara+ jante de aluminiu ptr ambele seturi, baterie schimbata, e de 1.6 cu ESP si e perfecta din toate punctele de vedere, mai putin capota care va fi schimbata saptamana viitoare :)

Voi fi si eu in Bv de revelion de pe 28 pana pe 2. Daca ai probleme da un semn (iti dau pe privat nr de telefon)

5500 euro masina
Cauciucuri de iarna aproape noi - primite odata cu masina ( MIchelin Energy)
Bateria /antigel/verificare - 70 euro
RCA 6 luni 146 euro
Curatat interior/exterior/tapiserie + schimbat avenlope - 70 euro
Inmatriculare - 25 euro

Grand TOTAL : 5811 euro

:D plus ca masina din spusele mecanicului de la kia a fost tratata ca un bibelou .


Am zis ca daca mergem mai multi cu masina de revelion o iau si eu.

PS: Eu pe 30- 4 sunt in Busteni ! As merge pana in Brasov dar mi-e aiurea cu serpentinele alea sa nu fie polei :D


Toate cele bune!
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: IonutZz's Kia Pro Ceed SO RED 1.4

Post by eugenflorinmanea »

Stai linistit ca masina se comporta f bine! Sunt care merg cu Matiz Polo etc la munte si sunt ok!
Michelin Energy de iarna??!!!
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”