Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by Akbhar »

Sau benzina proasta, sa se balbaie la relanti.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by scubli »

Te mai poate ajuta si un final nou la sistemul de esapare ;)

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Am renuntat la biletel, prea inestetic si am pus 2 fasii portocalii langa turometru si si sub ceasul ce indica temperatura motorului! Sper sa-mi atraga privirea cand se va intampla data viitoare!
Multumesc foarte mult de ajutor dar nu vreau sa-mi transform masina intr-o ragalie zgomotoasa! Imi place foarte mult asa cum este! foarte bine ar fi fost sa nu pot face asa ceva din fabrica!
Am ajuns sa nu mai dorm din aceasta cauza! IUBESC MASINUTA ASTA!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Uffa, am fost atat de aproape sa raman in pana de benzina...becul de alarma era aprins si pe CB apareau doar "----" la kilometri ce mai puteam parcurge! HAHAHHA Pana prostului! noroc ca am ajuns la PECO! Am 4.1K acum..

Caut sa-mi schimb gumele pe fata, iarna apropiindu-se cu pasi repezi si zapada se cam depune aici in zona!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Oky Doky am achizitionat 2 cauciuce de iarna Firestone WinterHawk 185/R15H88 179 Ron/buc.. si le-am montat pe puntea fata!! Aviz aici amatorilor de dat cu saniuta -> viewtopic.php?f=6&t=3354

Ca sa fac schimbarea am fost nevoit sa merg intr-o comuna ca in oras nu era nici o sansa, doar cu programare si asta cam peste 3 zile!!! Ce a fost interesant ca pe dreapta a fost nevoie de foarte putin plumb insa pe stanga 50/55 parca... Oricum cauciucurile se echilibreaza abia dupa ce acestea ce "aseaza" cam 200-300 Km asa ca trag sperante ca nu am nici janta/cauciucul indoit/stramb!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Revin cu un update dupaaa muuult timp de inactivitate...

Am reusit sa trec de 6500K, stiu ca e putin in 8 luni de zile dar eu fac drumuri scurte si dese numai in oras, zilnic, asa ca asta e, ce e bine e ca in ritmul asta garantia de 150.000 KM ma va ajunge 15-20 ani!!! DE CE AU PUS LIMITA LA 7 ANI?
Ca impresie generala masina si-a dat drumul, consumul scazand de la 12 litri urban (de fapt cu 5% extraurban) pana spre 10-11, (in acest moment 9.7 dar am mers cam 200 Km extraurban) lucru ce mi se pare extraordinar avand in vedere cum exploatez masina!

Mi-am montat si bandouri laterale tip sageata cumparate de la Mircea de pe forum, apropo sunt montate perfect drept dar cand le privesti de undeva din fata itzi dau impresia ca sunt curbate spre sus!

Masina se comporta in continuare excelent, doar benzina si lichid de stergatoare!
In una din zilele trecute m-am enervat cand am deschis capota si am spalat motorul cu o carpa, stratul de jeg devenise deja deranjant, nu stiu daca un scut ar rezolva cat de cat aceasta problema?! (este o problema? bine ca merge!).

In continuare drum intins tururor!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Dupa cum am promis in topicul:
viewtopic.php?f=6&t=4741&p=111471#p111471
am revenit cu niste tips&tricks pentru corectarea micilor greseli/zgarieturi (repet, mici):

Intai cu niste teorie, vopseaua este structurata astfel:
grund/primer xxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

culoare yyyyyyyyyyy
lac/intaritor zzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz


Dupa cum observati, stratul de primer este relativ gros, asemeni stratului de lac. Datorita acestei structuri, este posibil sa polisam "vopseaua" practic stratul de lac, atat timp cat stratul de culoare nu este atins!

Unde intervine problema la corectarea manuala a culorii (metalizate): Practic cel mai mare inamic al nostru este gravitatia - adica: Vopseaua metalizata fiind alcatuita din fulgi de aluminiu, acestia fiind mai grei chiar si la aplicarea unei picaturi minuscule se lasa la fundul picaturii, astfel, la finalul operatiei, intotdeaua picatura va avea o culoare mai inchisa decat cea dorita!

Ce am facut eu ca sa evit acest neajuns (pe cat posibil - din unele unghiuri vopseaua va fi aceeasi culoare, din unele nu - tot datorita asezarii fulgilor de aluminiu).

Aplicarea straturilor incercati sa o faceti cu o pensula foarte mica sau cu o scobitoare ascutita (careia i-ati rupt putin varful astfel incat punctul de aplicare sa aiba in jur de 1 mm2)

PAS1: NEAPARAT se aplica stratul de grund/primer, preferabil gri/alb chiar si pe bucatile de plastic daca acest strat a fost deteriorat! Acest lucru duce la o uniformizare a culorii (stratul de baza va fi alb/gri) si deasemenea uniformizarea zgarieturii/adanciturii! Lasati sa se usuce minim 24 ore! (este esential pentru pasul urmator)!. Corectati daca pata de primer depaseste zgarietura in maxim 2 ore!

PAS2: AMESTECATI FOARTE BINE VOPSEAUA! Se aplica pata de culoare, se lasa la uscat maxim 2 ore (observati ca culoarea va fi mult mai inchisa oricat v-ati chinui). Stergeti foarte fin (intr-un singur sens) cu o bucatica de hartie igienica (nu vata) inmuiata in diluant slab (incercati acetona), pana cand se uniformizeaza culoarea (sau macar se apropie fata de culoarea invecinata)! Daca stratul de grund devine vizibil reaplicati culoarea si reincercati!

NOTA: Daca vopseaua nu este metalizata nu este nevoie sa "stergeti" vopseaua, ea trebuind sa aiba aceeasi nuanta!

PAS3: 3 se aplica lacul corector! Atentie! (NU SLEFUITI stergeti acest strat!!!). in cel ma rau caz dupa 5 ZILE merge un polish dar atat!

NOTE: PAS 1 - 2: Puteti corecta pata de culoare/primer cu o scobitoare, vata cu acetona, atat timp cat vopseaua este relativ uscata (intre 1 - 2 ore timp ideal). Se mai poate incerca corectarea cu un abrasiv de 1500 minim (gasiti in orice AUTO shop) atat timp cat nu atingeti zonele invecinate!
Incercati ca forma corecturii sa fie adancita inspre panoul masinii pentru ca urmeaza stratul de lac/culoare! Ce vreau sa spun: Dupa pasul 1-2 sa nu ramana un guguloi pe masina pentru ca va fi inestetic insasi prin textura! Idealul ar fi ca dupa aplicarea lacului corectura sa fie la nivel cu vopseaua invecinata!

Cam asta ar fi pasii! Acum totul devine de voi si de maiestria voastra!
Eu am reusit sa-mi corectez cu succes:
1. 2 benghiuri pe bara fata (se vedea si plasticul) cu 90% succes (se vede doar de la <1 m chiar daca masina e spalata)
P.S.: Multumesc vecinului cu mercedes rosu!
2. O urma de piatra pe capota 1,5x 3mm cu succes 70% (oricat m-am chinuit nu am putut sa aduc culoarea la aceeasi nuanta) deoarece mi-am pierdut rabdarea (se vede de la 1,5m doar daca esti atent atent!)
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mikey_VS »

Desi nu este titlul acestui topic, tinand cont ca e vorba despre masina ta, cred ca sunt, oarecum, on topic. Cum te mai lauzi cu cheia tip briceag? O folosesti fara probleme in continuare?
Te intreb deoarece avem un coleg caruia ii pare rau de schimbare, "denuntand" proasta calitata a materialelor din cheie (cred ca se refera la butoane, contacte, s.am.d.)
Ne poti spune de daca ti-ai comandat de pe auto100.ro? Te rog sa vezi putin link-ul asta http://www.auto100.ro/products.php?id=1594, si sa-mi spui daca merita, asa, la prima vedere (stiu ca nu poti da un diagnostic de la distanta si nici nu-ti cer asa ceva).
Salutari si sanatate!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Stiu ca la un moment dat am facut un mic tutorial (am aratat cum se poate adapta o alarma MAAT 679 pentru o cheie tip briceag), insa eu, odata ce am vazut din ce materiale sunt facute cheile (aftermarket) am zis NO THANKS!

Nichelul se vedea ca e calitate proasta, butoanele la fel, practic orice tipa a chinezarie... asa ca am renuntat, cheia normala pentru mine nefiind un impediment, ba din contra e mai mica (chiar si considerand alarma ce se balangane pe langa ca un breloc - sic).
Chiar si mosul la care m-am dus sa-mi fac cheia mi-a zis (Ma baiete ce-ai in cap gargauni?!). Stiu ca genul asta de gandire suna a old-timer dar crede-ma cheia normala, odata ce te-ai obisnuit cu ea chiar nu mai este un impediment!

In ceea ce priveste link-ul tau, pare a fi ceva mai de calitate, mai ales ca nu ai nevoie sa adaptezi butoane (eu aveam alarma deja si are 4 butoane) ci trebuie sa tai doar cheia (sa scoti chip-ul) si sa faci lama!

Again: prea multa munca pentru prea putin...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mikey_VS »

In primul rand, multumesc pentru raspuns! Nu am nimic impotriva cheii simple... nu o consider urata, grotesca, banala sau mai stiu eu cum. Doar ca nu e tocmai practica. M-am obisnuit - de aproape un an de cand mi-am luat kiamia, cu cheia simpla, si pot sa spun ca nu mi-e rusine sa deschid masina cu ea. Cateodata simt nevoia unei telecomenzi, insa (nu mai insist, spun doar din ratiuni practice, in nici un caz sa imi etalez telecomanda ca pe un totem aspirator de femei). In plus, buzunarele mele sparte stau marturie ca o forma mai putin proeminenta mi-ar scuti consoarta de activitati casnice de genul cusaturilor de ranforsare! :lol: Cam astea ar fi motivele mele. Multumesc inca o data! :wink:
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Mama, mama de cand nu am mai postat ceva la jurnalul de bord, nici nu am avut motive, masinuta comportandu-se foarte bine.

Revenind, am iesit din iarna cu o bataie in fata (am fost la un service pentru o inspectie) ce s-a dovedit a fi bieleta antiruliu fata dreapta, o piesa de 90 Ron, cu tot cu manopera m-ar fi ajuns la 150 Ron cred. La cum sunt drumurile la noi in oras in ultimul timp sincer sunt mirat ca am scapat doar cu atata, ma asteptam sa mai fie probleme la amortizoare, alte bucse etc etc..., ce-i drept am putini km la bord pana-n 15.000 in aproape 2 ani, insa totzi sunt realizati exclusiv urban, in niste drumuri... vai de mine si de mine stie primarul Lungu la ce ma refer!!!

Saptamana asta sau viitoare o sa fac revizia de 2 ani probabil Klado sau Rodav, ca service mai aproape de Suceava nu stiu altul!

Mai am o colectie frumusica de ciobituri invizibile in parbriz care s-au astupat imediat cu praf, insa putin deranjanta una din ele mai maricica care atunci cand ploua si merg stergatoarele parca infloreste apa pe langa ea..

In rest mi-a mai sarit o piatra in capota si mi-a sarit vopseaua cam 3x5mm, dar o rezolv repede din stocul de vopsea de anul trecut. In rest nu simt greieri, alte nazbatai sau probleme... aaa ba da cand trec print-o groapa mai serioasa cu puntea spate, incet sa nu sara rotile si se inclina masina la 30 grade parca se aude un scartait...o fi normal??? (sper sa fi recunoscut sarcasmul).
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

Doamne 3 ani de cand n-am mai postat pe acest forum...

Am descoperit si veleitati de OFF ROAD pt KIA CEED 1.4 GSL, deoarece un idiot ordinar pus DN17A ca stare buna circulabil, asfalt... va asigur ca nu este in nici un caz asa, chiar si prietenii cu 4x4 Range Rover cred ca s-ar fi dat inapoi de la un astfel de drum...

Evitati drumul prin BILBOR - VATRA DORNEI ca e doar pe harta.. atat am avut de zis!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by eugeniuz2005 »

DN17A de la Radauti la Campulung prin Sucevita Pasul Palma Moldovita e distrus?
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by mihaiolimpiu »

http://www.youtube.com/watch?v=g3_8_xbdXeU Uite aici un film cum este spre portiunea Glodu - Bilbor.

Nu stiu, nu cred, eu vb de acea portiune Glodu Dragoiasa - Bilbor spre Borsec...
Oricum daca vei dori pe viitor sa mergi bazandu-te pe GPS recomand IGO in detrimentul Google Maps oricand... sistemul inca nu e nici macar 20% gata ... poate asa distante scurte dar pentru navigare in vreo 3-4 ani poate...
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

User avatar
eugeniuz2005
Posts: 207
Joined: 23 Mar 2008, 19:56
Auto: Kia Ceed SW (2, PE)
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 BEST - MIHAI - SUCEAVA

Post by eugeniuz2005 »

conform cu Google Maps cred eu ca e vorba din/in descrierea ta de DJ174+cateva din variantele sale si nu despre DN17A (pe care ultima data cand am mers eu erau cateva zone cu probleme dar nu drum forestier)
ia spune confirmi asta sau nu?
Kia Cee'd SW (2, PE) 1.6GDI BEST (+more)
http://ungureanueugen.wordpress.com

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”