[Jurnal de bord] Pro_Ceed Classic 1.6

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

nu, era > :)
asta era si ideea, masina nu era standard, ci avea f multe optiuni pe ea, deci se gasesc (rar) si masini personalizate ..de altcineva:).
Cit priveste masinile 'folosite' ..asta era parerea mea..dar nu obligatoriu si cea corecta:). Cit e maxim de discount dupa negocieri..de curiozitate?
O masina de showroom e altceva, e ok daca o verifici si vezi ca nu a fost afectata tapiteria, eu ma gindeam cacea de drive test e stresata exact in perioada de rodaj, si ar putea avea efecte in timp
By the way, eu nu am facut drive test, doar m-am invirtit in jurul ei si m-a convins. Vreau sa fie o surpriza cand ma asez in scaun :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

Haha...eu am facut test drive pe un pro_cee'd de 1.4 si mi-a placut. In plus, alegand motorul putin mai mare(1,6) cred ca o sa fie chiar ok iar referitor la aspectul cu usile m-a convins ca mie imi trebuie modelul standard (cu 4 usi).
Mai bine sa fie noua ;) - macar stii o treaba.
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

I have it!!!
Expeditiv. Marti am vb cu dealer..joi am semnat contract+virat bani; azi la 4:30 semnam de primire.
Imagini:
Image

Image

Image
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Ok, am rezolvat cu imaginile (nu ma pre pasioneaza, o sa imi rog prietena sa se ocupe de acest aspect, oricum erau facute cu telefonul), acum observatii:
- il salut pe colegul cu wagon negru cu care ne'am salutat si pe strada.
- un zgomot ciudat cand am intors pe loc...un fel de pocnituri. Nu cred ca e defect, parca am mai auzit si la alte masini
- un greieras la mers pe piatra cubica undeva in usa dreapta
- la frinare pe piatra cubica se produce un zgomot f ciudat, presupun ca intra abs si in combinatie cu zgomotul de rulare era ca o vibratie ciudata.
Manualul mi l-au dat in romana, cel in engleza era in torpedou..am 2 acum. Din pacate, e de ceed, nu scrie nimic de pro :D
Am oprit mototrul de 2 ori..ambreiajul tine cam ciudat..trebuie sa ma obsinuiesc.
Suspensiile mi se par excelente, deloc tari ci f potrivite. Ma rog..nu am stat in spate:D
Deschiderea celor 2 usi mari poate fi o problema in Bucuresti...
Anumite chestii cam neintuitive, tinind cont ca nu am mai condus nimic decat o vechitura de renault si niste dacii - la semafor am remarcat beculetul cu centurile aprins (aveam o plasa in spate, nu cred ca sesizat-o - daca da e enervant pt ca deseori arunc chestii pe bancheta din spate), uneori clipea ala de usi blocate/deblocate, desfacerea rezervorului cam ciudata pozitionata, nu am reusit sa scot cheia din contact pina nu am citit in manual ca trebuie sa imping:)), consumul instantaneu nu mi-l arata, a trebuie sa dau reset, sa opresc motorul si abia apoi a afisat(dupa ce am citit in manual)
Nu am avut timp sa ma joc cu clima si cu radioul, momentan vreau sa simt masina
Nu am protejat-o excesiv, am incerc at sa merg in ritmul meu, oricum asa voi merge mereu cu ea, macar sa se invete. Oricum..3500 de ture nu e mult zic eu, tinint cont ca zona rosie e la 6500 si motorul clar cere talpa..pot eu sa nu il ascult? Sigur, nu am plecat cu scirtiit si alte alea, da mai vioi asa ..ca suntem tineri
Locurile din spate, la prima vedere, mi s-au parut inghesuite la picioare, daca vreau ca eu sa stau f comod in scaun. Oricum, asa si vreau, sa nu se urce des in spate ca trage masina mai greu apoi :)
Schimbatorul de viteze e fantastic, scurt, precis, intra perfect in orice viteza.
Scaunul reglabil pe inaltime face toti banii, mai ales cind ai masina noua si nu o simti. La drum lung e altceva,il reglez jos pentru comoditate, dar aici e important. Si nu sunt mic (1.77). Ma gindesc cu groaza cand ii vine masina mamei, ea fiind mai micutza si a comandat best. Reglajul luminii de bord e util, am simiti imediat ce s-a intunecat nevoia sa dau mai slab.
Ma enerveaz ca turometrul e mic si vitezometrul e mare, eu merg cum pot nu dupa vitez legala, deci nu prea am nevoie de vitezometru, dar in schimb acum sunt curios ca raport zgomot / turati.
Mai zic, da ma duc sa beau ceva de bucurie :))
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Post by cRbL »

felicitari pentru achizitie, mii de km fara probleme si te mai asteptam cu poze.

alexbogdan
Posts: 10
Joined: 07 Oct 2007, 09:53
Auto:
Location: Galati

Post by alexbogdan »

Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme.
As vrea si eu fisierul excel. adresa mea de mai este cristea.bogdan.alexandru@gmail.com
Ms si sa ai parte de ea:)
As vrea si eu o KIA CEE'D!!!

alexbogdan
Posts: 10
Joined: 07 Oct 2007, 09:53
Auto:
Location: Galati

Post by alexbogdan »

Felicitari pentru achizitie si multi km fara probleme.
As vrea si eu fisierul excel. adresa mea de mail este cristea.bogdan.alexandru@gmail.com
Ms si sa ai parte de ea:)
As vrea si eu o KIA CEE'D!!!

cash
Posts: 137
Joined: 01 May 2008, 19:49
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by cash »

pfhiiii...sa-ti traiasca... eu mai am de asteptat pana prin iulie :(((((


frumoasa ;)

...o intrebare: are volan de piele din fabrica varianta pro_ceed classic ?
CEE'D 1,6 GSL BASE Piston Grey + 2-3 optionale;
poze: http://picasaweb.google.com/adrianstefa ... bilicaCeeD
jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=2692
ODO 18000km

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

multumesc
am trimis fisierul la toti cei ce au dorit..ma rog..nu stiu daca ii ajuta
am mai mers azi..dar pina in weekend cand plec din bucuresti nu prea am noutati.
E f frumoasa..inca nu imi vine sa cred ca masin aia frumoasa din parcare e a mea :)
Azi eram in parcre la cora si sub efectul unor lumini si umbre de pe acolo parea sa fie in 2 culori. minunat, pacat ca aparatele foto sunt prea proaste sa surprinda momentul (sau eu prea netalentat sa le setez)
Va sfatuiesc sa cititi manualul de mai multe ori, cei ce asteptati masina. Eu am facut-o , dar tot am surprize in mers. Azi mi s-a aprins ledul ce imi arata ca am portbagajul deschis. am aflat acasa ce e:)
Cu radioul o nimeresc, oricum nu am eu treaba cu setari de bass, chestii..am dat un autoscan, si acum am posturile intr-o ordine oarecare, e suficient cat sa le schimb de la volan. Legat de asta, eu am (aveam) un stil mai straniu de a tine volanul, mai exact de 'spite'. As fi putut sa fac asta si acum, desi sunt cam mici, insa apas pe butoanele de radio din greseala :D E enervant.
Nu e bine sa ai prea multe spatii de stocare, m cautat o chestie 5 minute azi, nu mai stiam in care o pusesem.
Luminile din plafon sunt f puternice, poate invat si eu sa le folosesc. Acum apas pe toate in ordine aleatore pina ajung la rezultatul dorit :)
Exista bec in portbagaj? Daca da, inseamna ca trebuie sa mai apas pe butoane :) ..sau sa mai caut in manual :)
Gata..azi
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Pro Ceed

Post by nowebrand »

Salutare tuturor. Mi-a sosit si mei masina (Pro Ceed`d 1.4 Machine silver) de vineri 9 mai , iar povestea este urmatoarea:

Inainte de Florii cu o saptamana am fost la Mit Baneasa, iar in urma discutiilor purtate cu delerul , am optat pentru una folosita la drive test. In mintea mea am zis ca cele folosite la drive au fost mai bine pregatite...Mi s-a intocmit foaie de rezervare cu serie sasiu pentru 10 zile. Pe 5 mai am semnat actele de leasing, a doua zi am depus avansul , iar pe 9 mai am chemat sa ridic masina. Cand ajung dealerul i-mi spune ca a avut un soc cand a venit masina ...eu galben , negru, rosu la fata .... si-mi spune ca in loc de 350 de km la bord a venit cu 27 si ca are rezervorul plin. Eu am castigat reducerea de 3 %, masina noua, un plin ,inmatricularea , venita repede....

Impresii? O masina minunata, toate par a fi la locul lor, la drum lung se comporta foarte bine , suspensii numai bune. Probleme am avut cu vizibilitatea in spate , dar cu timpul m-am obisnuit .

La Multi KM
Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

nowebrand
Posts: 45
Joined: 06 May 2008, 22:44
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Post by nowebrand »

Pro-cee`d 1,4 GSL Mt

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Felicitari, sa o stapinesti sanatos fara probleme. :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

MrDjBthu

Re: Pro Ceed

Post by MrDjBthu »

nowebrand wrote:Salutare tuturor. Mi-a sosit si mei masina (Pro Ceed`d 1.4 Machine silver) de vineri 9 mai , iar povestea este urmatoarea:

Inainte de Florii cu o saptamana am fost la Mit Baneasa, iar in urma discutiilor purtate cu delerul , am optat pentru una folosita la drive test. In mintea mea am zis ca cele folosite la drive au fost mai bine pregatite...Mi s-a intocmit foaie de rezervare cu serie sasiu pentru 10 zile. Pe 5 mai am semnat actele de leasing, a doua zi am depus avansul , iar pe 9 mai am chemat sa ridic masina. Cand ajung dealerul i-mi spune ca a avut un soc cand a venit masina ...eu galben , negru, rosu la fata .... si-mi spune ca in loc de 350 de km la bord a venit cu 27 si ca are rezervorul plin. Eu am castigat reducerea de 3 %, masina noua, un plin ,inmatricularea , venita repede....

Impresii? O masina minunata, toate par a fi la locul lor, la drum lung se comporta foarte bine , suspensii numai bune. Probleme am avut cu vizibilitatea in spate , dar cu timpul m-am obisnuit .

La Multi KM

nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!! aia era comanda mea!!!!!!!!!!!!!!!!!!
glumesc desigur :D
si eu tot proceed machine silver mi-am luat si trebuie sa vine.
ai avut mare noroc, nu stiu cum de au comis-o baietii in favoarea ta, ca de obicei se cam in a lor ;)
se o stapanesti sanatos si sa nu ai parte de probleme :)

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Bravo nowebrand! Felicitari si sa ai parte de ea. Asa bafta de-am avea toti:D...

P.S. - Deschide-ti si tu un jurnal, ca si-asa la treaba asta sectiunea ProCee'd sta mai slab. Si cu ocazia asta mai aflam si noi astia in asteptare detalii despre masina
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Post by bprodan »

Felicitari pt masina. Si bine ai venit pe jurnalul meu :) gluemeam, desigur, poti scrie si aici.
Eu am reusit sa o ating. Am stat prea aproape de un tramvai care venea din sens opus, a facut stanga, si in dreapta fata am facut schimb de culori :)
Orice minune tine..2 zile :))
Nu e problem, pun un autocolant si gata :)
Daca stiti unde gasesc unul..de preferat pe albastru..va ramin dator
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”