[Jurnal de bord] Pro_Ceed Best 1.4 109 CP

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Jurnal de bord] Pro_Ceed Best 1.4 109 CP

Post by tzaphoo »

Salutare dragi posesori/viitor posesori de Ceed ,

Astazi dupa lungi asteptari am ridicat in sfarsit masinuta.

Comanda am dat-o pe 17.04 , plata a fost facuta tot pe 17.04 si masina am ridicat-o astazi 06.05...Mentionez ca masina a fost pe stoc in momentul comenzii.Probabil ca daca nu erau zilele de Pasti si 1 Mai o luam mai repede , dar acum nu mai conteaza :)

Modelul este Best de 1,4 benzina , culoare Kompas Blue.31 Km avea masinuta cand am luat-o din Baneasa.

Consum CB la dealer 99.9% iar dupa un reset si un drum din Baneasa si pana in drumul taberei parcurs in 1.5 ore a iesit pe la 12%...:shock:

Impresii :

Look: Masina arata super bine :) Nu exagerez cand spun ca la semafoare si in traffic intorcea lumea capul dupa ea.
Toate sunt la locul lor si se simt asa cum trebuie , design-ul interior , modul in care sunt aranjate consola centrala , butoanele..totul pare firesc si placut la atins.

Comfort:Pe o scara de la 1 la 10 i-as da nota 9.Singurul lucru care m-a deranjat este faptul ca scaunul soferului mi se pare prea...nustiu..tare?
E destul de suparator in zona spatelui dar probabil ca ma voi obijnui.
Masina este foarte spatioasa atat in fata cat si in spate , in ciuda accesului putin mai delicat pentru locurile din spate.

Sistemul audio este mult mai bun decat m-as fi asteptat.Sincer chiar ma gandeam sa cumpar de pe sono.ro un chit amplif + subwoofer dar dupa ce am testat sistemul audio standart m-am razgandit.Este mai mult decat suficient pentru mine.

Suspensiile sunt asa cum trebuie sa fie la o masina ca Pro_Ceed.Nici foarte moi dar nici foarte rigide.Masina sta bine pe sosea .Am incercat-o intr-o curba in treapta a 2-a cand am accelerat puternic pana pe la 5500 ture (in carte nu scrie sa nu depasesti 3000 de ture sau ceva de genul , ba din contra..trebuie sa ii arati ca are o plaja mare de turatii si sa o plimbi si sus si jos)

Motor:La prima impresie pare destul de lesinat..Asta pana la 4000 de ture , dupa care se schimba situatia.Dupa 4000 de ture motorul se comporta cu totul altfel.Trage bine,se simte bine si se aude bine :) .Sper cu timpul sa se mai lase si consumul

Siguranta: Sper sa nu fie vre-odata cazul sa aflu daca este pe masura celor 5 stele EuroNcap :)

Din pacate nu am parcurs decat 50 de Km cu ea dar au fost suficienti pentru a imi da seama in mare de ce poate masina asta.

Sper sa revin maine cu niste poze

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

sa o stapanesti sanatos si fara probleme.
d-abia astept sa-mi vina si mie :D

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Felicitari si sa ai parte de ea cat mai multi kilometri!

Na, vad ca ai fost la vreo 2 zile dupa mine la comanda si ai luat-o cu vreo luna si ceva inaintea mea... bafta mare!

Mi-a placut tare mult culoarea cum sta pe Pro, dar mai mult mi-a placut So Red-ul. Daca puteam avea 2 masini, una albastra si una rosie.... :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Felicitari ptr. masinuta!!! Da frumoasa culoare ti-ai ales!!!
Drum bun si milioane de km fara incidente!!! :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Felicitari, sa o stapinesti sanatos fara probleme. :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Felicitari pt. masina!
Daca tot ai zis de scaun, da-mi voie sa intreb: Cate kile ai? Pentru ca daca ai o constitutie mai robusta, spatarul + reglajul lombar sunt nemaipomenite la drum lung unde-ti asigura un suport ferm. Personal, in comparatie cu scaunul de la Corsa D cela al Cee'dului mi s-a parut superOK.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

Multumes pentru urari si la fel va doresc si voua :)

@Gerula sunt micutz :P am cam 65 kg si 1.70.probabil am eu o pozitie mai ciudata de stat la volan :)

Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Clabuc »

Felicitari si sa-ti traiasca. Sa bagi cateva poze, sunt curios cum arata pe albastru.
Kia Pro Cee'd So Red 1.4 109CP echipare Best

Zen
Posts: 41
Joined: 13 Apr 2008, 00:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Zen »

S-o conduci cu atentie si sa-ti meaga fara probleme! Asteptam poze!
Deci sa-nteleg ca noi astia mai grasi ne mulam mai bine in pro-ceeduri?
KIA Pro_CEE'D 1.4 GSL BEST So_Red + alarma Maat :D

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

Salutare , am reusit sa fac cateva poze
le puteti vedea aici http://www.flickr.com/photos/26143552@N02/?saved=1

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

vine bine albastrul ! felicitari pt achizitie ;)

ce reprezinta stickerul de sub sigla "cee'd" ? si inca ceva, acum mi-am adus aminte, tu ai primit acel card de service sau cum ii spune ? thx.
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

Pe sticker-ul de sub inscriptia cee'd scrie masina anului 2008 in romania.Asa a venit de la dealer dar intentionez sa il dau jos.

Nu am primit nici un card , din pacate am uitat sa intreb si eu agentul de vinzari despre el.

Ma vad din nou saptamana viitoare cu ei pentru acte si atunci o sa i-l cer :)

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Imi cer scuze ca intervin, dar despre ce card este vorba?
Eu am luat mashina vinerea trecuta dar am primit doar un manual in romana plus unul in engleza care era deja in masina si o asha numita carte de service care e destul de confuza, in care mi s-a spus ca gasesc si service'uri autorizate de ei sa monteze alarme si altele, lucru care nu l-am gasit...
Daca ma poate lamuri si pe mine cineva as fi recunoscator!
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

tzaphoo
Posts: 49
Joined: 14 Apr 2008, 19:51
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by tzaphoo »

De la 1 aprilie Kia Romania a inaugurat serviciul de service mobil / tractari.
Cumparatorilor kia , incepand cu data de 1 aprilie , li se ofera un card care ofera gratuitate timp de 3 ani pentru serviciile de tractari si service mobil.

Asta teoretic pentru ca ag de vanzari nu mi-a spus nimic despre , iar eu am uitat sa il intreb :|

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

sta bine culoarea aia pe masina, d-abia astept sa-mi vina si mie argintiul :D
si e bine de stiut despre card dar sper sa nu avem ocazia sa-l folosim.

edit: da chiar ti-au dat trusa, triunghiuri si stingator ? sau a trebuit sa le iei tu ?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”