tipitip's

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Tu te refereai la faza lunga de fapt (ca atunci sunt aprinse ambele becuri). Numai ca nu intelegeam eu exprimarea :)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

hm...am ratat discutia cu capacele! sa ne intelegem bine : rotile & capacele ceed is prinse cu PREZOANE sau SURUBURI ? :shock:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

ida01ro wrote:hm...am ratat discutia cu capacele! sa ne intelegem bine : rotile & capacele ceed is prinse cu PREZOANE sau SURUBURI ? :shock:
sunt prinse cu prezoane, sau cel putin eu asa am inteles
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..pai asa spun baietii acolo! :? numa ca ar fi cam naspa! nu imi place montarea rotii cand sunt prezoane ! :P cand se folosesc suruburi roata are un guler de centrare ...o pui acolo si dupa aia potrivesti suruburile! la prezoane trebuie sa le nimeresti pe toate ... :roll: io am vazut ca prezoanele nu se mai poarta cam de multishor....
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Probabil sunt suruburi totusi. Prezoane avea Dacia berlina, insa de la Nova parca deja schimbasera si ei sistemul. Oricum ... doar nu faci pana toata ziua sa fie asta problema :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

hm! am zis ca nu imi place si atat ...e "obsolete"! :? acu'...statistic vorbind, daca 2 ani nu fac nici o pana...recuperez repede in 2 saptamani ! :D e posibil sa fie si o chestie de terminologie...poate nu toti stiu diferenta intre un surub si un prezon ! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da ... si de obicei in concediu ... cand ai si portbagajul plin (optional ... soseaua uda :D)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

cred ca gresiti! capacele sunt prinse "in prezoane". in aceleasi prezoane in care e prinza si roata, nu "cu prezoane"

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Sa lamurim putin treaba:
prezon = surub fara cap infiletat in butucul masinii(rotii)
prinderea se face cu o piulita separata
Ma indoiesc sa fie asa???
Cu toate ca sunt si avantaje la prinderea cu prezon-piulita, riscul minim de a strica filetul din butucul rotii.(ceea ce se poate intampla atunci cind pui in graba surubul de prindere cu surubelnita electrica - service, vulcanizari)
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Post by kokolino »

PAI ASA ZICEAM SI EU. CAPACELE SUNT PRINSE "IN" ACELE SURUBURI FARA CAP CARE SUNT INFILETATE IN BUTUCUL MASINII...NU "CU"...

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Deci sunt prezoane! Verificat!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

...da, verificat si eu...5 PREZOANE...doar ca piulitele sunt "infundate" si cand te uiti la roata au aspectul de suruburi!! :?
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

nu inteleg de ce ne (va) certam atata ?? nu e mai usor cine are masina sa faca 2-3 poze cu acele suruburi / prezoane si cu sistemul de prindere al capacelor .. eu zic ca asa e CEL MAI SIMPLU. Hai, cine se ofera sa inainteze cateva poze cu aceasta chestiune ?

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”