Cee'd 1.4 B117TZG

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

De vreo saptamana sunt proprietarul unui Cee'd. L-am luat cu 28k km, am facut deja vreo 500 (multumita numarului penibil de drumuri care trebuie facute pentru acte). Initial m-am uitat la Ford Fiesta, Skoda Fabia, Mitsubishi Colt si Opel Corsa, dar dupa ce am vazut-o si-am dat o tura am stiut ca p-asta o vreau (in ciuda dimensiunilor care pareau monstruoase fata de matizul de care ma bucur sa scap).
Sfaturi pentru proaspeti posesori? La ce sa ma astept cand o bag la revizie pt 30K?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

(A se intelege ca vreau eu s-o bag "in revizie", ca sa fiu sigur ca am totul in ordine)
P.S.: unde e butonul de editare pe forumul asta? #-o

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by MeGeNe »

@tzighy, s-o stapanesti sanatos si sa ai drumuri bune cu ea.
Ca sfaturi, baga-i benzina si bucura-te de ea.
Daca masina nu a fost lovita si a fost exploatata corect, la revizia de 30K trebuie sa te astepti sa-ti schimbe uleiul, filtrele si sa scoti din buzunar aproape 500 lei. N-are ce probleme sa aiba la numarul asta de kilometri.
Te asteptam la intalniri, sa ne prezinti masinuta.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by quelloo »

bun venit...
s-o stapanesti sanatos.
cum a zis si colegu mai sus.. nu prea are ce sa aibe la km aia...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Don Corleone
Pustiu' Raceru'
Posts: 225
Joined: 25 Nov 2007, 12:07
Auto: KIA Cee'd SW
Location: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by Don Corleone »

La 30000 verifica temeinic bieletele. Sunt primele care pica. Mie ca si altora, cam pe la 30000 au picat. Eu am mai avut probleme si cu un simering de la pompa de ulei. Toate schimbate pe garantie. Revizia, cam pe la 380 RON cu filtrul tau de polen la IMG.

Bine ai venit, drumuri fara incidente si te asteptam la intalniri.
Ceed 1.6 CRDI Spirit, Matrix Brown
B 77 XIA
Image

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by _devilson_ »

bine ai venit. poti sa iesi si mai ieftin daca cumperi tu piesele pt revizie. gasesti piese originale cu logo MOBIS la preturi de bun simt pe forum.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by alimos »

Bine ai venit pe forum si sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
Sfaturi...nu prea sunt la modul general.Masina e una corecta tinand cont de ce stie ea sa faca versus calitatea proasta a drumurilor,praful din atmosfera,service-ul discutabil si caracteristicile specific romanesti ale mecanicilor din service.(cu exceptii )
Peste toate,iti sugerez sa utilizezi orice consumabil doresti din reteaua de magazine online si nu numai,cu doua exceptii:uleiul si filtrul de ulei.Vei constata ca daca te duci cu uleiul tau la revizie,majoritatea service-urilor vor nota in cartea de mentenanta a masinii provenienta client a uleiului.Si nu merita sa risti pentru cativa ron sa ai vreun defect la motor si sa stai prin tribunale cu ei de pomana.
In rest,apa,paie si bataie.Repet,masina e una corecta,nu te lasa la greu daca esti si tu corect cu ea.Eu personal nu am facut rabat de la nimic atunci cand a fost vorba de revizii.Am schimbat absolut tot ca la carte si nu am avut surprize.Si aici vorbesc de ulei(numai de la ei),filtre de aer,polen,benzina,canistra aer rezervor,bujii,lichid de frana si racire,verificare ulei cutie,etc.Toate cand le-a venit timpul.Am mers pe mana producatorului,care de foarte multe ori exagereaza cu "grija" pentru masina produsa,insa nu mi-am permis riscul de a-l contrazice,pentru ca sunt banii mei in joc.Vorbesc de banii pe care i-as baga la o eventuala avarie produsa din neglijenta sau ocolirea intentionata a vreunei etape de mentenanta.
Cel putin eu asa gandesc.
Sunt multi care au un alt mod de gandire,care au renuntat la garantie sau au mentinut-o pe muchie de cutit,argumentat serios cu diferenta de preturi intre produse.Le respect decizia si le admir curajul.Daca ma gandesc la faptul ca orice piesa esentiala este de ordinul sutelor de lei after market,chiar le admir curajul.Si poate una peste alta ei vor iesi in castig. E o chestiune de noroc,stil de condus,km parcursi anual,etc.

Bafta multa,decizii intelepte,viata lunga masinii,fara probleme serioase si sa te bucuri de ea cat mai mult.Un lucru e sigur:daca ii dai ce-i trebuie,nu te lasa la greu. Cel putin la mine asa a fost pana acum...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

Well, am reusit sa imi rup tocul pt ochelari (nu intrebati). Are cineva idee daca am de unde sa imi iau unul? Si cam la ce bani? :D

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

filtre + ulei + placute de frana + manopera = 560 de RON . E un atelier pe Ion Ionescu de la Brad. M-a trimis o cunostinta acolo si sunt ft multumit. Garantie nu mai aveam de la fostul proprietar =(

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by RaiMaN »

De ce zici ca nu mai aveai garantie ? :?: :-k
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

Si-a facut reviziile unde stia el :)) in fine.

Question : Martorul de centura de langa vitezometru este doar pt sofer sau si pt pasager? La mine sta aprins doar daca nu am centura pusa la sofer. Pentru pasager am vazut ca am in alta parte(in consola centrala) dar mi se pare un pic aiurea. Asa e la toate, sau doar la mine? :D

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by kTL »

asa e la toate :).. de ce ar fi aiurea ? :P ai oricum avertizare sonora :)
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by tzighy »

Mi se parea ca ar trebui sa stea aprins indiferent de care dintre centuri nu e pusa. Dar daca asa e, ma conformez

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by quelloo »

pai ti s-ar parea corect ca ala sa stea aprins cand mergi singur in masina (ca centura pasagerului nu e pusa)
io zic ca e cel mai bine asa. pe bord la sofer si la restul pasagerilor pe consola. oricum, pentru sofer si pasagerul fata piuie daca nu e centura pusa.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Cee'd 1.4 B117TZG

Post by RaiMaN »

tzighy wrote:Si-a facut reviziile unde stia el :)) in fine.
Nu are nici o treaba ce zici tu cu garantia... Atata timp cat nu a trecut perioada de garantie si reviziile sunt facute la timp, conform planului, nu ai nici o problema... Si eu am facut revizia 2 unde am stiut eu si nu am pierdut garantia... in fine... NU VA LASATI CALCATI IN PICIOARE DE ASTIA!!!!
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”