Bisisica

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
Troyager
Posts: 29
Joined: 13 Nov 2008, 10:05
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Bisisica

Post by Troyager »

Si cam cat te-a dus la bani excursia asta? Adica macar benzina si cazarea cam la ce scoruri se situeaza? M-ar incanta si pe mine la vara o mica escapada prin Austria sau Elvetia. Nici eu n-am iesit pana acum si sunt tare curios sa vad cum e sa iesi din jungla de pe la noi!
Sanatate maxima, si sa nu bei toata berea de pe acolo! :mrgreen:
natural choice, no preservatives!
Kia Cee'd Hatcback 1.6 GLS MT City Mars Red
http://picasaweb.google.com/sporis.miha ... 0273419186

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Bisisica

Post by Razvan_G »

Frumos prin Elvetia. Eu era sa ma "ard" acolo. Anul trecut in Martie am facut un tur al Evetiei intr-un week (eram in Italia). Eram cu un Golf 5 cu numere de leasing (de Buc.). Am intrat prin nordul Italiei. Am mers Lausanne-Geneva-Berna-Basel-Zurich-Vaduz. Nu stiam ca au camere in tuneluri (dooh), pana seara cand am vazut mai bine "blitz-ul" rosu (smile!) - limita 80 km/h, eu aveam 120 km/h. Am inceput sa ne facem pe cruci fiindca luasem cel putin vreo 6 tuneluri cu viteza de 120 km/h. Nici vignietta n-aveam, am "uitat" de ea, se putea lua doar pe un an! Ca sa nu mai zic ca la Basel (era noapte) am zis ca hai sa intram pana la nemti la "o cafa". Ne-am ales cu o vamuire ca la carte. (25 de minute am stat la ei in vama). La intoarcere ne-au puricat elvetienii (copie dupa Pasaport etc.). Poate ca paream suspecti, 2 gagici romance, un roman si doi portughezi in masina. :lol: In fine, am innoptat in Zurich, iar a doua zi, seara, la vama am inceput sa tremuram (am reintrat in Italia), ne gandeam ca poate aparem acolo cu vreo amenda si suntem buni de plata. Bineinteles, toate masinile cu nr. de Italia aratau din mers CI, noi opriti. Ciudat, poate n-au parteneriat cu Romania, ca stiu sigur ca in Italia iti vine amenda acasa chiar daca ai primit-o in Elvetia. Dar ce sa se mai complice cu romanii, imi venea 2000 de euro ii plateam la Anul si La multi ani. :lol:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

@Troyager: e mare diferenta... De fiecare data cand ma intorc in tara ma cuprinde oftica.... din toate punctele de vedere. Cum pana mea astia fac tunele de 14 km prin alpi si noi nu suntem in stare sa facem o amarata de autostrada in plina campie... Offf...

E mult mai usor de condus in tarile astea civilizate (Austria, Germania, Elvetia) decat la noi.

Exemple:

-Trebuie sa schimbi banda in oras. Pui semnal si cine e in spate TE LASA. Nu ca la noi unde daca te-ai incadrat prost trebuie apoi sa stai sa te milogesti poate s-o indura unul de tine sa te lase sa mergi acasa.

-La intrarea pe autostrada, daca au loc cei de pe banda 1 se dau la o parte pentru a-i lasa pe cei de pe banda de accelerare sa intre. M-am obisnuit rapid cu miscarea si am facut si eu la fel.

-Printre localitati nu se depaseste asa ca la noi in mare disperare. De multe ori s-a intamplat sa merg mai incet decat cel din spatele meu care statea cuminte acolo. Fara flash-uri, fara fortari, depasea cand vedea 1km de sosea in fata sau nu depasea deloc. La fel si pe autostrada, daca avea 2 benzi si eu treceam pe a 2-a de niste tiruri, cel care venea din spate statea cuminte pana imi terminam manevra. Pe de alta parte, cei ce initiaza depasirile cam taie fata. Adica daca mergi pe a 2-a trebuie mare atentie pentru ca in majoritatea cazurilor ala de pe 1, cand da semnal se si baga, chiar daca la noi asta ar fi situatie de flasuri, claxoane, bagat diverse in diverse.

In afara de autostrada unde de multe ori se depaseste limitarea, in localitati lumea respecta legea. Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc sa nu-i "DAU" ca la noi cand drumul e liber.

Mi-am luat si o amenda, am parcat pe albastru pentru ca eu credeam ca aia e free. 21 iepuroi, o sa-i trimit din tara cand mi-oi aduce aminte.

Cazarea pe 5 nopti a fost 375E intr-o pensiune faina, +40E/noapte in Budapesta la dus/intors.Ungurilor le-am spart si o cana, nu m-au pus sa platesc.
Benzina era cam 1.1E, ceva mai scumpa pe autostrazi decat in localitati. Am pus si V-Power Racing de la Shell, s-a simtit diferenta dar a fost mai scumpa.

In total pentru 2 pers ne-a dus pe la 1800 iepuroi insa am cam aruncat cu banii. 408 E pe 2 ski-pass-uri de 3 zile doar ca sa ma fac de ras pe partie : :D , ne-au bagat astia pe gat echipament premium, 65 E/zi... + tot felul de tampenii pe care le-am luat de acolo si de la Parndorf...

Ideea e ca daca esti skior nu papagal pe partie merita... cu 204 E ai acces la 9 domenii, cate telescaune & telecabine vrei, cica vreo 280 KM de partie.

Benzina nustiu de cat am pus, consum total cam 7.3% pe CB, la vreo 4000 KM mi-e lene sa fac calculul :)
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

In afara de RO/HU, nu m-a oprit nimeni la nicio granita. Intre Germania si austria abia e un panou, la un moment dat nici nu stiam clar in ce tara sunt :)
Nici intre Lichtenstein si Elvetia nu am fost oprit, desi acolo sunt benzi mai multe si borcanase de vamesi. Era pustiu, ca si intre Ungaria si Austria.

Si eu am mers vreo 150 KM in Elvetia fara vigneta, am luat abia apoi ca sa stau linistit. Oricum ieseam in evidenta ca masina era Extrem de Jegoasa, cu sarea de pe ea adunata din Romanica. + numerele....

Mi-a placut in Zurich, am bagat la castane coapte de mi s-a aplecat.

Vreau la vara sa ma duc cu cortul... 3 saptamani, 2-3 zile intr-un loc, terminand cu 5 zile la plaja in Grecia. Abia astept :)
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
radoy
green piranha
Posts: 187
Joined: 23 Nov 2008, 23:24
Auto:
Location: Oradea
Contact:

Re: Bisisica

Post by radoy »

ehhhh..civilizatie..vor dura sute de ani sa ajungem si noi la nivelul de acum al celor din vest...
romanul are o mentalitate care pur si simplu nu se poate schimba..
VW Golf IV variant 1.9 dizăl din 2004. Tot verde :D BH 62 RBY
poze > http://picasaweb.google.com/robert1987.10/Golf4#

1) Esti pe net
2) Esti pe clubkia.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi :D

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Ooookay... Hai si cu niste poze. S-ar putea sa fie prea multe... asta e :)

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Bisisica

Post by scubli »

Niciodata nu pot fi prea multe poze ;)
Frumoase pozele, imi place in special cea cu pasarea, frumoasa "captura".

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Bisisica

Post by Malte »

Asa cum ne-ai obisnuit,pozele (si peisajele) sunt superbe =D>
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Bisisica

Post by LeCCa »

ce fain :D frumoasa calatorie! 8)
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Phoaa... ce-am ratat momentul... Implinisi si io un an de forumeala pe aici si nici nu mi-am dat seama :) Aproape 10 luni cu masinuta, 32000 KM, siiiii.... atentie maaare... cred ca tre' sa fac prima vizita de nevoie in service. :(

Nu-i baiul mare, doar ca portiera din dreapta se descuie dinauntru cand vrea ea, si nu cand vrea EA :-({|= .
O nimica toata, si-i multumesc celui de sus ca m-a pazit pana acum de belelele adevarate.

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Mai dau si io p'aci pana nu ma trezesc cu panze de paianjen prin JB

34 di mii di km, toate's ... relativ bune.

Gagica a reusit sa amestece vopseaua cu un Cielo parca. Deh, meteahna clasica a fetelor, care nu'si dau seama ca fundul vireaza mai scurt ca.. botul.
Partea buna e ca n-a reusit sa indoaie tabla, partea proasta e ca a zgariat-o de la portiera din fata pana la aripa spate inclusiv. Pe dreapta bineinteles. :)

Prin urmare o s-o duc pe Bisisica la un make-up session cu impachetari si uleiuri aromate, insa abia dupa vreo 3 saptamani ca iar ma trimit astia de la servici dupa cai verzi pe pereti prin strainatate.

Acu' e murdara RRRAU, nici numerele nu se mai vad, si cred ca o s'o las asa.

Am cumparat niste buretei plasticosi sa-i pun sub numerul din spate, aaa si mare veste mare, acum o tin in parcare acoperita! Am facut abonament la parcarea de la City Mall, si e MULT mai bine decat pe strada, cum o tineam inainte.

Peste inca fo' 2 mii ma duc la reviziunea 3. N-astept sa se faca 15k (asa cum n-am asteptat nici pt nr. 2), prin praful asta din Bucuresti.

Abia astept sa vina primavara, luam jante, luam grila, eheheee....

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Fusai azi la servis, la img pentru buba de la descuietoare + verificari la frane ca prea fashaiau.

Au nesfacut nenicii usa, mesterit pe acolo, gresat, facut 3-4 matanii si cruci si iaca merge. Cica sa nu mai abuzez de desfacatoare ca nu-i place. Ma voi conforma si voi da mai departe la cei ce folosesc scaunul ala.

Franele sunt ok, la fel si amortizoarele, ca le-au testat baietii si p'alea si totul e in parpametri.

+10pcte pt felul in care isi trateaza clientii, n-am aflat numele celui care m-a preluat. Drept e ca nici n-am intrebat.
Pare rau pentru nenea care s-a julit la deget cand desfacea usa, dar asta-i viata, riscurile meseriei :) sper sa-i treaca repede si sa nu mai puna la suflet.

Asteptam cu interes intoarcerea povestitorului din tari straine, ca sa vedem mai departe cum sta treaba cu:
usile & aripa,
vopsit,indreptat?,
casco, drumuri, timp pierdut,
miloaga la scarbici ca "ma duc si io pana'n servis azi, se puaateee?"

Oooo fericire. Abia astept.

A, sal'tari la biatu cu CRDI-ul si revizia, ne-am conversat oleaca in timp ce dumnealor isi faceau treaba. Numa bine!


Am ajuns cu 2.5 h intarziere la workplace, da' screw it, ma duc la o tigara. Paaa!!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by shpid3r »

Super JB, l-am citit de la inceput cu placere :)
Ce profesie ai ? Poti sa scrii o carte.. si ilustratele sa ti le faci singur :)
Sanatate!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

@shpid3r: :) multzam fain de aprecieri :P

Revin pe JB fara niciun update. Tare, nu? Adica pierd si eu vremea p'aci.

Iar m-au trimis astia pan Germania. :( 3 saptamani de chin, bine ca una s'a dus... gajica de la Hertz ne-a lovit si mai tare de data asta.. fata de A4-ul de 140cp de data trecuta, acum ne-a dat pe mana un A6 de vreo 250cp, V6 3l, cu tiptronic. Ce pot sa zic, doar: Paaana meaaaaa.... De maine creca o sa o conduc in fiecare zi :D da' mie tot de aia mica si zgariata pe griul piston imi place mai tare.

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Bisisica

Post by misuspita »

Uffff... cum o fi cand treci de pe 260 pe 100 de CP? :? Si cutie automata...
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”