Alba ca Zapada si ... piticii mei

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Alba ca Zapada si ... piticii mei

Post by akm »

Fratilor dupa o saptamana de sunat si asteptat telefoane de la toti dealerii Kia din tara am gasit pe stoc in Brasov masina pe care pe o cautam.
Marti 11 martie am vorbit cu dealerul la telefon rugandu-l sa imi retina masina (fara sa fi dat vreun avans) zis si facut.
Astea fiind spuse pe 13 martie eram la Brasov sa imi ridic jucaria.Deci se poate si livrare pe loc, ma rog 2 zile nu doua saptamani din stoc si nici 45 de zile lucratoare din data de 25 a lunii in curs si bla bla bla povestea obisnuita a dealerilor.
Jos palaria pentru dealerul din Brasov este singurul dealer care m-a contactat dupa ce l-am sunat restul a trebuit sa revin eu cu cate 2-3 telefoane la fiecare in parte ca nu au avut bunul simt sa sune asa cum au promis.Mai mult decat atat a avut amabilitatea sa vina sa ma ridice si de la gara cu masina pentru a nu ma "deranja" sa iau un taxi pana la showroom.
Acum sa trec la impresii despre masinuta :
Mie mi se pare ca este o masina corecta din punct de vedere al raportului calitate-optiuni-pret.
Masina este foarte usor de imblanzit pe sosea dispunand de o directie ascultatoare un motor si o cutie foarte elastica.
Nivelul zgomotului din interior sau mai bine zis linistea dinauntru este un mare plus (cel putin pe plaja de turatii 1000 3500 ca de e in rodaj)
Dar ajunge ca deja incepe sa sune a review.
Imediat ce am ridicat masinua am fost sa o alimentez cu benzina , avand in vedere ca au intrat 52 de litri probabil in rezervor mai erau 2-3 litri.
Toate bune si frumoase am purces la drum pe o vreme cainoasa cu ploaie si vant catre Bucuresti.In apropiere de Ploiesti am fost trezit brusc din reveria in care intrasem, vis a vis de masina, de aprinderea inopinata a martorului ABS. :shock:
Panica, am tras pe dreapta si am luat la "lins" manualul masinii, bineinteles ca nu am gasit decat semnificatia indicatorului si in rest mai nimic.
Deja imi facusem cateva scenarii cu mersul la service chiar in ziua in care am luat masina de la dealer. [-o<
Am pus mana pe telefon si am contactat dealerul de la care am luat masina, omul mi-a0 zis sa incerc sa pun o frana brusca (dupa ce ma asigur ca nu am pe nimeni in spate :D ) si sa vad daca intra ABS ul .
Am facut acest lucru si surpriza imediat dupa ce am franat brusc si a intrat ABS ul s-a stins si martorul respectiv. \:D/
Nu am mai avut surprize pana acasa unde la o inspectie mai atenta am constatat ca imi lipseste un dop de la piulita de prindere a stergatorului stanga.Bineinteles ca am contactat dealerul care m-a asigurat ca imi va trimite capacul prin posta( va anunt cand si daca va veni)
Numai bine!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by webdevst »

Welcome to the club!

Sa o stapinesti cu placere, fara evenimente rutiere neplacute si sa te bucuri de ea!
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

felicitari pentru masina ! sa te bucure, sa ai grija de ea si de...pitici! :D

bafta

PS: interesanta povestea cu ABS-ul !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Felicitari multi Km fara probleme.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

bv.bv...norocosule!
sa o stapanesti sanatos, fara evenimente neplacute, ci doar placute!
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by vlady_b »

Sa mai fi avut cineva problema cu ABS-ul de ti-a recomandata dealerul o solutie care a functionat instant??? Oricum interesanta rezolvare a problemei.

In rest sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
Kia RIO 1.4
Image

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Va multumesc tuturor de urari si va doresc aceleasi lucruri, sa va bucurati de masinute fara evenimente neplacute.
Acuma revenind la piticii mei ABS ul mi s-a aprins iar de dimineata de data asta s-a stins fara sa mai pun vreo frana , pus si simplu s-a aprins si in cateva zeci de minute s-a stins.
Evenimentul pare a se produce aleator avnd in vedere ca eram pe un drum fara gropi si mergeam cu aprox 40km /h fara sa bruschez comenzile in vreun fel.
Cred ca va trebui sa fac o vizita la service daca se mai intampla ....
PS Dealeru' mi-a spus la telefon cand ma indreptam spre Bucuresti ca nu au mai avut cazuri de martor ABS aprins dar ca unul dintre mecanici i-a zis din "experienta" personala sa imi zica sa incerc ABS ul ca poate se stinge.
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

akm wrote:pus si simplu s-a aprins si in cateva zeci de minute s-a stins.
oops... nu e bine! fara a intra in panica, cred ca este bine sa mergi la service...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Ma consolez cu ideea ca poate nu s-au asezat inca placutele avand in vedere ca am abia 750km (desi in sinea mea stiu ca nu are legatura su.a cu prefectura, ca sa parafrazez un Presedinte de Federatie)
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Johnny27

Post by Johnny27 »

Man, masina este testata...Nu trebuie sa se aseze placutele.

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Permite-mi sa te contrazic , placutele trebuie sa se aseze doar motorul e testat pe banc si electronica inainte de livrare in rest in afara de turul de pista nimic mai mult.( a se citi ca sunt testate mai amanuntit componentele de mai sus ca practic toata masina e inspectata)
Acum faptul ca placutele trebuie sa se aseze nu are nicio legatura cu martorul ABS este o alta discutie...
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

multi km fara probleme,sa te bucuri de ea si sa sa nu-ti mai apara nici un martor pervers in bord :D
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

bine ti-ai capatat masina, felicitari si drumuri bune!
du-te urgent cu ea in service.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

shustrik
Posts: 159
Joined: 28 Feb 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by shustrik »

Frmoasa culoare! Felicitari, s-o stapanesti sanatos!
KIA CEE'D 1.4 GSL BEST BLACK PEARL
ODO: 134.500KM

akm
Posts: 152
Joined: 04 Mar 2008, 10:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by akm »

Multumesc mult de urari!
Mare e gradina Domnului, dar multi i-au sarit gardul!
B-14-PVB Ceed 1.4 Best "Alba ca Zapada" comandat pe 12.03.2008 ridicat pe 13.03.2008 volan, 4+1/2 roti (cauciucuri incluse),becuri cu "gaze rare" si troncaneli rebele
Jurnal de bord:viewtopic.php?f=5&t=1825

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”