Joco's Cee'd

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Re:

Post by eugenflorinmanea »

Joco wrote:
vali40 wrote: . Am mers cu ea pînă în 200km/h unde aveam 5400 de ture. Mai sus nu
am avut curajul, că vroiam să ajung la destinaţie -:)))) Nu am avut sentiment de nesiguranţă sau de instabilitate însă eu personal cam aici am avut limitele mele....cînd nu am mai avut sentimentul de a stăpîni evenimentele ce veneau.....
Joco
A mea la 200 la ora are 6000 de ture si un consum de ...cam 21 % :):)
SAAB 9-5

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Joco's Cee'd

Post by spdblue »

La multi ani!
Este onorant sa vezi ca aceasta masinuta "da clasa" la masini de traditie. Si eu sunt multumit chiar daca nu am avut prilejul sa conduc masini mai sofisticate. Legat de confortul termic sunt extrem de multumit. Pentru o perioada am fost oarecum nemultumit de sitemul de "degivrare", dezghetare, dar la aceleasi temperaturi, la alte modele de masini am vazut ca merg mai rau ca la noi. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

Daca cei de la KIA pun la punct cateva "boli de copilarie", masina chiar ca va fi excelenta. In aceasta categorie, la dotari si performante masina sta foarte bine. "Bagurile" care exista nu sunt cu nimica mai suparatoare sau mai mari decat la alte marci!
Sunt cateva suparatoare, cum ar fi amortizoarele din spate, cuplajul pe coloana de directie, insa in ansamblul ei masina este OK.
Asa cum am mai scris, daca cei de la KIA sunt destepti, organizeaza o rechemare in masa si rezolva aceste probleme relativ usor, ieftin(ca nu sunt costuri mari la nivel de fabricant) si rapid si cu ocazia acesta beneficiaza de o reclama foarte buna!
Metoda a fost folosita de firmele mari de foarte multe ori(MB,BMW, VW...etc) si a dat rezultate bune pe termen lung.

Drum intins :)

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Joco's Cee'd

Post by ida01ro »

Joco wrote:...Metoda a fost folosita de firmele mari de foarte multe ori(MB,BMW, VW...etc) si a dat rezultate bune pe termen lung....
mda, este foarte corect! cam asta este diferenta intre firmele MARI si celelalte...adica atunci cand clientul cumpara un produs - care evident, nu poate fi perfect, chiar daca e MG :wink: BMW, VW, samd - stie ca are "spatele" asigurat,si chiar daca apare o problema nu va fi stresat ce se face daca apare o defectiune !

cred ca am mai spus...eu cred ca "after sales/market support" e mai important decat produsul in sine si rezultatul este.. "satisfactia clientului"!

la noi "clientul" este pe ultimul loc, evident, dupa ce a cumparat! important este ca sa cumpere! daca a luat-o ..restul e problema lui, sa se descurce, si mai vedem noi !!!...

un an mai bun va doresc!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

Azi se implineste un an de la intocmirea certificatului provizoriu: 13 martie 2008 dupa care am mai asteptat pana in
20 martie 2008 pana ce mi-a fost livrata masina! Insa dupa cum se vede si in semnatura masina sosise in tara inca din 5 martie 2008!
Pareri?

Acum are 23000km.
Voi reveni cu probelele masinii in ziua in care implieste un an de la preluare.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

Azi la orele 16:15 masina a implinit un an ( nu stiu ce smilie sa pun aici: :) sau :( )

Are acum 23555km.
Problemele masinii in ordinea cronologica:

1* tetiera scaun sofer fara zimti de fixare- o ridicai si cadea singura- rezolvata in garantie dupa 2 luni cu scandal....
2* cloncanit coloana de directie- existent si acum. Cunoscand cauza nu ma deranjeaza.
3* masina sta inclinata pe stanga cu 17mm- exista si acum - in garantie s-au inlocuit arcurile, s-au interschimbat dar fara rezultat. Masina in parcare arata ca si cum mereu ar avea un ocupant "piedone".
4* motorul stergatorului de parbriz se oprea cand vroia- rezolvata de mine, ca la servis au spus ca nu au ce sa-i faca pana ce nu se opreste de tot. Am demontat tot sistemul si am gasit pinul de alimentare montat gresit din mufa de cuplare.
5* bataie la amortizoarele din spate dupa un rulaj doar de 10.000km- exista si acum
6* zgomot metalic din motor in sarcina la turatiile intre 2500-3000 rot/min - exista si acum - a aparut dupa frigurile din ianuarie.
7* capatul clapei de distributie aer este rupt- vine aer in mod constant pe duzele de pe bord- exista si acum.
8* alte mici probleme, care nu tin de fabricant- de aceea nu le trec aici.

Modificari aduse:

1* izolare fonica cavitate stalp A
2* scut motor -original KIA
3* spoiler spate -original KIA
4* izolare capota motor- original KIA
5* jante Takana/AEZ- 15'
6* alte mici dar multe imbunatatiri de izolatie fonica


In rest masina merge.......

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Joco's Cee'd

Post by Akbhar »

Sa o stapanesti sanatos in continuare si sa ii rezolvi cat mai repede problemele.

Cateva comentarii, daca imi permiti:
Probleme:
3* - arcurile au acceasi dimensiune cand nu sunt in sarcina? Dar amortizoarele? Se comprima la fel?Cumva parchezi pe o bordura cu o roata jos (am auzit de un nene cu Passat care parca asa si i se torsionase caroseria)? Elementele suspensiei sunt ok? Sfatul meu e sa sari pe ei sa o rezolve. Banuiesc ca e vizibila diferenta de nivel. In acest caz ar trebui sa inlocuiasca toata puntea spate si elementele suspensiei cu una de la o masina de drive-test sa vada daca deformarea ramane. In felul asta s-ar vedea exact care e problema. In 3 ore fac transplantarea fara probleme.
5* - welcome to the club. Poate rezolvam ceva cu petitia aia.
7* - garantie?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

@Akbhar: arcurile sunt noi, schimbate. Nici nu este vreo problema cu ele. Ar fi o poveste lunga sa descriu intreaga investigatie care am facut-o pentru depistarea cauzei. Pe scurt insa pot sa spun ca s-au inlocuit arcurile, le-am schimbat din stanga pe dreapta, deci se exclude cauza arcurilor. Insa am masurat ( cu metoda primitiva- parghie) greutatea ce cade pe fiecare roata in parete si am constatat ca pe dreapta am greutate in plus cu vreo 35kg! Valoarea este estimativa pentru ca metoda de masurare a fost foarte rudimentara, insa diferenta era evidenta.

Problema este centrul de greutate al ansamblului motor<->cutie automata, care nu cade pe axa de simetrie longitudinala, cutia automata fiind mai grea cu aprox. 40kg fata de ceea manuala!
Se pare ca toate masinile cu transmisie automata(KIA Ceed) au acest defect.......

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Joco's Cee'd

Post by Akbhar »

Deci 'asa face toate'. :shock: In cazul asta nu trebuia folosit un arc mai tare pe stanga?

Editare ulterioara:
Mi-am adus aminte ca am facut testul de frane si am greutatile pe fiecare roata (1/2 rezervor, sofer la volan):
Fata: stanga 4050N, dreapta 3670N
Spate: stanga 2810N, dreapta 2500N

Soferul sigur avea peste 70kg. Cred ca poti vedea exact ce si cum la o statie ITP.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Joco's Cee'd

Post by BAU »

@Akbhar: In nici un caz nu se pot pune arcuri diferite pe aceeasi punte .Se schimba periculos tinuta de drum si reactia la frinare.
@Joco :Asa cum am mai spus in alt post pct .6 este identic si la mine. Si doar nu a fost o iarna prea rece sa zici ca motorul a mers fara ungere . Cum rezolvam asta , doar nu ne schimba nimeni setul pina nu cade de tot ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Joco's Cee'd

Post by ida01ro »

Joco wrote:Azi la orele 16:15 masina a implinit un an ( nu stiu ce smilie sa pun aici: :) sau :( )
Are acum 23555km.
Joco
felicitari, la mai multi si sa ne vedem/auzim cu bine! :D

si...drumuri line!

PS: si la mine ODO este tot pe acolo..iar problemele le stii ! aa..am uitat de una noua! pt ca am mers un pik fara radio am auzit un zgomot - clantanit, nu stiu cum sa ii zic - clar, in spate dreapta.. m-am dus la service: oamenii stiau de problema si au constatat-o imediat...bieleta fata stanga :mrgreen: !

chestia este ca nu mai aveau pe stoc datorita inlocuirilor frecvente se pare..a ramas ca ma vor chema cand se vor aproviziona cu respectivul PN. Pana atunci, dau radio mai tare! :) Ca si observatie...zgomotele se propaga/percep inselator in caroserie!!
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

Am avut o surpriza foarte placuta: au venit de ziua mea :D

http://picasaweb.google.ro/MolnarJozsef ... _uZ8LmApwE#


Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

@BAU: Zgomotul metalic se aude de la comanda supapelor. Le-am depistat prin stetoscop auto. Jocul supapelor la motoarele acestea nu este reglat prin tacheti hidraulici. Solutia este buna pentru scaderea consumului si pentru o comanda ferma ale supapelor, insa reglarea ulterioara este foarte greoaie: se demonteaza axele cu came :(

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Joco's Cee'd

Post by BAU »

@joco : vrei sa spui ca noi nu avem reglaj hidraulic la culbutori ?
Nu-mi vine sa cred la un motor 2006 vvt .
Sa inteleg ca trebuie sa insist la urmatoarea garantie sa-mi regleze culbutorii ?
Nu stiu daca in Bucuresti au demontat vre-un motor pina acum.
Tu cum ai rezolvat ? La tine s-a linistit ?
La mine pina si sotia care nu le are cu motoarele a observat ca motorul se aude de la 10 m si inainte punea mina pe capota si nu-si dadea seama ca functioneaza motorul .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Joco's Cee'd

Post by Joco »

@BAU: asa este. Nu are reglaj hidrauluic. Dar asta nu este un dezavantaj. Este doar incomod reglarea ulterioara.
Voi incarca imediat un filmulet pe adresa noastra comuna ftp. si acolo vei vedea cum este construit motorul.

Cam in 15 minute e sus.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”