Florin's SID

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Tot in Iasi cred ca merge.

@manucu01 bine ca ai rezolvat pana la urma. Cum a fost?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

usor, s-a rezolvat in 10 minute. am schimbat si alarma, ca am avut probleme mari ieri cu ea. arunca un ochi la ultimele mesaje de la alarme
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

sa mai actualizez.

am fost la service (atunci pe 12 feb.) si nu am rezolvat mare lucru. mda ... o sa merg cred la vaslui zilele viitoare. am uitat si de strans frana de mana, cu toate ca e necesar. s-au uitat la masina, au verificat, au zis ca totul pare ok. dar sunetul il auzeau si nu stiau de unde. au mers in probe. initial au incercat sa zica ca asa lucreaza ca bla bla. si apoi am mers si eu cu ala in proba. si ... a tacut malc cand a inceput concertul. in fine. o sa o rezolv eu cumva.

am trecut de 3000 km :D. 1500 facuti de joi pana astazi (duminica) deci in doar in 4 zile.

am facut o mica excursie prin tara : iasi - tg frumos - roman - piatra neamt - gheorghieni - sovata - tg mures - turda - cluj napoca - turda - aiud - alba iulia - sebes - sibiu - balea lac - sibiu - medias - sighisoara - brasov - tg seciuesc - onesti - bacau - roman - tg frumos - iasi. Superbe zonele, dar timpul ff scurt pt asa traseu.

am resetat cb la plecare. la final am iesit cu consum de 5.7 (5.Cool. mers normal spre usor. viteza maxima 160 (f putin 170). in general mers cu 90-110.

deci 5.7 consum 90% extraurban (putin pers prin aglomeratia din cluj si din sibiu)

personal ma declar multumit de consum. in iasi papa in jur de 7% (din ce am remarcat inainte de plecare). asta doar urban

am scos si 5.5 consum pe botosani - iasi, dar mers destul de mosnegesc.

masina se comporta exemplar pe exterior, mai ales daca drumul e lin. alearga frumos. dar cand dau de mici denivelari ... de nu mi s-ar auzi clampanitul de la volan / roata stanga ar fi super.

am patit de 2 ori ... sa imi scape frana de mana. si asta cu toate ca atunci cand e trasa , nu pot pleca de pe loc cu 1-a. Nu stiu de la ce sa fie. si a scapat doar cate 20-30 cm masina. apoi statea, si nu mai scapa nici impinsa (in aceeasi panta). deci nu imi explic. sa fi fost umede discurile ... sau !?

o sa adaug si ceva poze de pe traseu plus cateva cu masina, care acum arata jalnic, mai ceva ca in primul ablum unde era murdara :))

i-am pus numerele definitive (BT - 05 - EKT). le-am pus cand eram in sibiu, masina fiind ffff murdara si prafuita. numerele erau albe albe. era o pata f ciudata de curatenie pe masina :))

to be continued
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

un update micutz :

3600 km, motorul trage ok, maisna merge ok, doar zdranganitul de pe fata. inca nu am mers la service sa fac ceva concret pt asta

o chestie ff naspa pt mine: azi am gasit masina putin atinsa in parcare. cat am avut dacia nu m-a atins nici un cretin, acu asta parca are magnet la prosti (pe exterior, ca-n interios stau eu :D ). mi-a ras aripa stanga fata, bara fata (in partea stanga) si o zgarietura pe farul stang fata. Asta e. CASCO NU AM, deci nush cum o sa ma descurc cu joaca. sper sa iasa cat de cat la un polish , ca nu ma apuc de vopsit intreaga bara, la aripa nu stiu cum o sa fac. Sper sa imi treaca repede dracii si sa donduc mai prudent.

inca o chestie naspa (n-are legatura cu masina): credca am impuscat un radar prin copou, cu vreo 80-90 la ora :D era de ala care face poze. Mergeam "bara la bara" cu unul cam cu 80-90. ala era in fata mea. si .. de pe stanga am vazut doar CIZ si blitzul care ne-a (l-a) pozat. Acu astept, sper sa nu imi vina acasa nici un ou kinder :D. Sper ...

consumul in oras este cam 6 si un pic.

mi-am luat pronto pamatuf pt sters bordul, si este super. il recomand :D. merg sterse bine si partile de plastic de pe langa cotiera / consola centrala.

Cam atat deocamdata. poate atasez maine cateva poze cu buba de pe stanga fata ... julitura. Sa va dati cu parerea daca-ar iesi la polish ... ca eu nu prea ma pricep.

Toate cele bune

Florin
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

legat de probleme in parcare o am de o luna si pot sa zic ca deja si-a luat niste zgarieturi dubioase, una care se vede este pe bara spate..posibil de la o minge care a sters bara, pe marginea aripii fata (circumferinta de la roata)..urme de cauciuc negru :shock: , si pe "nervura" de pe aripa spate cea care urmareste linia rotii putin infundata perpendicular...tot sa apara :?

scuze de offtopic
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

update:

4100 km, nici o problema (nou aparuta) ultimele sute facute in oras, consum 6.1-6.2 afisat mediu (cu tot cu exterior, nu am resetat de mult cb)

mi-am luat un detector radar cobra 9430 (309 lei - metro). deocamdata nu stiu cum merge ... ca nu am intalnit radar de cand l-am luat.

am mai achizitionat si muuult praf :) e jale prin iasi. daca mai si ploua, e clar ca fac masina gri :)

in continuare imi place mult cum trage masina, cum se infinge la pedale mai apasate :)
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

DeathLord
Posts: 71
Joined: 15 Jan 2008, 12:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by DeathLord »

helici_florin wrote:un update micutz :

3600 km, motorul trage ok, maisna merge ok, doar zdranganitul de pe fata. inca nu am mers la service sa fac ceva concret pt asta

o chestie ff naspa pt mine: azi am gasit masina putin atinsa in parcare. cat am avut dacia nu m-a atins nici un cretin, acu asta parca are magnet la prosti (pe exterior, ca-n interios stau eu :D ). mi-a ras aripa stanga fata, bara fata (in partea stanga) si o zgarietura pe farul stang fata. Asta e. CASCO NU AM, deci nush cum o sa ma descurc cu joaca. sper sa iasa cat de cat la un polish , ca nu ma apuc de vopsit intreaga bara, la aripa nu stiu cum o sa fac. Sper sa imi treaca repede dracii si sa donduc mai prudent.

inca o chestie naspa (n-are legatura cu masina): credca am impuscat un radar prin copou, cu vreo 80-90 la ora :D era de ala care face poze. Mergeam "bara la bara" cu unul cam cu 80-90. ala era in fata mea. si .. de pe stanga am vazut doar CIZ si blitzul care ne-a (l-a) pozat. Acu astept, sper sa nu imi vina acasa nici un ou kinder :D. Sper ...

consumul in oras este cam 6 si un pic.

mi-am luat pronto pamatuf pt sters bordul, si este super. il recomand :D. merg sterse bine si partile de plastic de pe langa cotiera / consola centrala.

Cam atat deocamdata. poate atasez maine cateva poze cu buba de pe stanga fata ... julitura. Sa va dati cu parerea daca-ar iesi la polish ... ca eu nu prea ma pricep.

Toate cele bune

Florin
Scuza-ma ca te intreb... dar de ce nu tzi-ai facut casco? Niciodata nu shtii cum se intampla (doamne fereshte) un accident shi nu ai pe ce repara (daca e din vina ta sa zic). Sau itzi sparge cineva mashina, sau tzi-o zgarie in parcare...

Parerea mea este ca ar trebui sa itzi faci un casco cat mai repede posibil.

Nu am citit shi prima pagina... poate acolo ai scris motivul pentru care nu ai facut casco... dar eu ash spune ca este vital.

Ca sa-tzi dau un exemplu: taica-miu mi-a distrus peugeot-ul 107 shi deshi nu a fost vina lui (el mergea pe banda a 2-a shi cand sa-l depasheasca pe unu de pe banda 1 ala s-a gandit sa faca stanga brusc shi asha a rezultat o dauna totala). Vinovatul: taica-miu pentru ca nu a pastrat distantza regulamentara. Itzi imaginezi cred ce se intampla daca nu avea casco... o mashina de 7000euro shi cu vechime de mai putzin de un an s-ar fi dus naibii de tot...
Kia Start 1.6 115 cp diesel + multe optzionale (comanda noiembrie) ridicata 06.02.2008. Culoare: Kompass Blue.
BV 10 YEL

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

da , cunosc, ca intr-o clipa de neatentie poti ramane cu un morman de fiare ... dar mi se pare mult aproape 30 mil pe an. de mers, merg destul de prudent, nu ma hazardez. in 6 ani nu am avut nici un incident major, doar mici zgarieturi. nu imi sta in fire sa merg cu viteze f mari, sau sa ma bag la risc. Cam de asta nu am facut casco. plus ca initial a fost si o mica constrangere finaciara, iar de-acu. nici nu cred ca mai fac. Prima zgarietura a durut mai tare, asta e. Va iesi, nu va iesi, masina va merge la fel de bine ca inainte.

Stiu ca e naspa, chiar daca nu e vina mea, ca am de umblat de gatul celor de la RCA-ul vinovatului. Asta e ... Sa zic ca julesc mai semnificativ o data la 3 ani. si o sa ma coste .. nush, dar in acei 3 ani pun deoparte de la casco 80-90 mil. Nu cred ca o portiera, o bara, un far ... sa coste peste suma asta :). Mai tare de atat n-am de gand s-o trantesc :D

Nici la masina parintilor nu este Casco, si nici nu a fost vreodata, si la fel, nici un incident cu ea :) (nici unul majar, iar care au fost au fost fin vina altora, deci s-a facut pe RCA)
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

incep cu "FANTASTIC !!!!!"

tocmai azi ce mi-a zis deathlord despre casco, si ghiciti ce. azi observ tripla stanga spate CRAPATA. nu e atinsa de o alta masina, adica nu pare, ca bara nu are nimic nici o zgarietura. o fi atins un cretin cu un ghidon de bicicleta, careva cu un bat / ranga. OOOfFFFF. E ca o floricica. Am sa fac poze (sper) sa postez.

Am fost la Klado Iasi : pret tripla stanga = 730 lei + 50 lei manopera . total spre 8 mil

Am sunat acu la Rodav Vaslui : tripla stanga = 563 lei + "cateva sute, maxim 5" manopera.

Cu aceasta ocazie m-am programat pt miercurea viitoare la service la Vaslui. Tripla inca nu sunt hotarat daca sa o schimb. Poate tousi gasesc o metoda de carpire cu un lipici , silicon ceva. O sa caut zilele urmatoare.

Inca o data ... diferenta intre Klado si alti dealeri. La o tripla este de 30% (adica 167 lei)

LE : Am auzit c-as putea pune putin silicon transparent, sa intind acolo sa nu intre apa / praf. Stiti ceva, oare poate fi luata in calcul o astfel de solutie definitiva ? (ca sa nu mai schimb tripla) ?
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

DeathLord
Posts: 71
Joined: 15 Jan 2008, 12:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Post by DeathLord »

helici_florin wrote:incep cu "FANTASTIC !!!!!"

tocmai azi ce mi-a zis deathlord despre casco, si ghiciti ce. azi observ tripla stanga spate CRAPATA. nu e atinsa de o alta masina, adica nu pare, ca bara nu are nimic nici o zgarietura. o fi atins un cretin cu un ghidon de bicicleta, careva cu un bat / ranga. OOOfFFFF. E ca o floricica. Am sa fac poze (sper) sa postez.

Am fost la Klado Iasi : pret tripla stanga = 730 lei + 50 lei manopera . total spre 8 mil

Am sunat acu la Rodav Vaslui : tripla stanga = 563 lei + "cateva sute, maxim 5" manopera.

Cu aceasta ocazie m-am programat pt miercurea viitoare la service la Vaslui. Tripla inca nu sunt hotarat daca sa o schimb. Poate tousi gasesc o metoda de carpire cu un lipici , silicon ceva. O sa caut zilele urmatoare.

Inca o data ... diferenta intre Klado si alti dealeri. La o tripla este de 30% (adica 167 lei)

LE : Am auzit c-as putea pune putin silicon transparent, sa intind acolo sa nu intre apa / praf. Stiti ceva, oare poate fi luata in calcul o astfel de solutie definitiva ? (ca sa nu mai schimb tripla) ?
Sper ca nu din cauza mea s-a intamplat asta :(

Eu sper sa nu ai niciodata probleme shi catzi mai multzi km fara incidente.
Kia Start 1.6 115 cp diesel + multe optzionale (comanda noiembrie) ridicata 06.02.2008. Culoare: Kompass Blue.
BV 10 YEL

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

merg maine (19 martie) la service RODAV vaslui. poate acolo rezolv mai multe decat in iasi

probleme :

1. troncanit in volan / directie (asa era de cand e noua masina)
2. strans frana mana ca nu prea mai tine
3. resoftat ECU (aceeasi problema ca petry_1776). problema : se ineaca motorul in mers, adica ... se smuceste de 3-4 ori usor. nu m-a deranjat pana acum, dar daca tot i s-a gasit rezolvarea, am sa o fac si pe asta

4. azi a aparut un mic zbarnait la geamul de la sofer, daca e deschis (cam la jumatate). poate o sa rezolv si asta maine

o sa revin maine seara cu impresii si rezolvari de la Vaslui
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

dar le-ai strans pe toate.:) succes cu problemele!geamul mai mi-a vibrat si mie dar i-a trecut. in ceea ce priveste frana de mana, e cam slaba, intr-adevar, in primele trepte. poate la revizie am sa cer sa fie strans cablul.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

mult succes :)

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Bafta cu reparatiile.
Poate ai noroc si scapi de toate la un pret minimal.

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

scubli wrote:Poate ai noroc si scapi de toate la un pret minimal.
pret minimal?? :shock:
pai tot ce are el se incadreaza in garantie, asa ca nu trebuie nici macar sa intrebe cat ma costa, ar trebui sa fie 0 lei... parerea mea :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”