Florin's SID

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Florin's SID

Post by helici_florin »

Salutare. N-am mai calcat pe-aici de cateva zile de cand am luat masina !

Am ridicat masina de la Suceava (daily motors). Era intr-o curte, cu zapada , praf si murdarie. Era murdara si fata de portiera de la sofer (pe interior). In fine, m-a dus dealeru la spalatoria cu care aveau ei contract, si acolo i-a tras nea caisa o spalare, ca si ploaia o facea mai curata.

Asadar, este vorba de Cee'd , 1.6 DSL MT BASE 115 CP, Pewter Beige. Culoarea e putin mai inchisa decat ma asteptam, dar e ok.

Pe ea am in plus :

-jante aliaj 16" tip C (care sunt super faine :D )

-esp

-claxon dual, care nu m-am prins ca-i ... "dual" , dar asa o fi (le: da, chiar e dual, confirmare de psystem , care nu cred ca-l are dual :D)

-tetiere active, scaun regl pe inaltime, suport lombar

-proiectoare ceata - imi plac la nebunie cum se aprind , adica ... cum invarti acel inel de pe maneta ... :) super. Astea chiar imi plac. Ma joc cu ele destul de mult (aprind - sting). Sper ca nu v-am facut prea curiosi pe cei cu Best-uri :D.

-scaune incalzite (nu am probat decat nivelul 1, care se simte ok). Nivelul 3 l-a probat un prieten, care nu l-a putut tine, si a pus tot pe 1 (ca il frigea poponeata)

-chei pliabile (2 la numar) - sunt ok, dar ... au ceva ce nu imi place, nu pot spune ce, ca nu stie exact. Credca e locasul pe unde se pune inelul de chei - e cam butucanos si colturos acolo. Dar pe ansamblu cheia e ok :).

- spatiu depozitare sub podea portbagaj - e cam subtirica , dar e ok. MENTIONEZ , pt cei care nu stiu inca, la tavita asta vin si inelele alea metalice pt agatat plasa de bagaje. Deci inelele sunt PE tavitza. Cine o comanda, poate ulterior sa-si puna in portbagaj o plasa pt bagaje.

-volan piele, schimbator piele, buton frana mana cromat (numai cromat nu e , dar fie). Astea sunt ok, imi cam scartzaie mana pe volan, dar pe ansamblu imi place.

- lampa lectura parasolar. E super. Nici nu vreau sa ma gandesc cu ar fi fost spatiul ala gol acolo (ca la base)

-covorase interioare tip mocheta - sunt ok. dar parca prea .... tarcate, fata de restul masini (bord negru complet) si ele sunt un bej inchis, si tipator :) (culoarea nu prea-mi place, dar ... asta e ) (am sa fac si poze cu ele, dar nu stiu exact cand)

Asa , cam asta a fost masina
De-acu impresii despre cum imi place mie :) (sau poate cum nu-mi place ... :D )
Incep cu negativele (restul care nu-s negative, sunt pozitive)

- Claxonul functioneaza fara contact. Damn, de cate ori am claxonat cand intram in masina ... (ca ma tin de volan). Compar cu passatul unde nu e asa.... Deci asta nu imi place deloc.

- Cotiera nu culiseaza si nici nu e reglabila pe inaltime . Dar e ok, nu pot cere dotari de clasa premium chiar . Deci asta nu prea e negativa :) Doar ca mi-ar fi placut macar sa culiseze fata - spate.

- Bazaitorile pt centura. Bun ok, tipa de nebune 2-3 minute, dar dupa aia , inca mai clipoceste becul in bord. Putea sa "taca" si el cuminte, dar el se incapatzaneaza sa clipoceasca intr-una. Nu e parte negativa, dar mie nu prea imi place. E destul sa tipe 2 min, si daca vreau sa pun centura, o pun, daca nu, nu.

- Scrumiera - Cand e deschisa o pot atinge cu piciorul drept. E cam deranjant, dar na. Asta la drum lung unde tin piciorul drept sprijinit pe consola centrala.

- Jetul de la stropitoarea lunetei este cam abundent, puteau sa faca cumva sa fie mai ... moderat, nu asa, avalansa de apa de-odata :). In rest, sterge f bine pisipirelul ala de stergator :)

- Nu imi mai place la sistemul audio, cand e pe random, ca nu le ia intr-o ordine anume, adica daca trec de o melodie, daca dau back, canta cu totul alta. Stiti voi ce zic (nu-i ca la winamp :D)

- Intrebare: am in partea stanga , langa butonul de ESP , un alt buton ... care nu stiu exact ce face, dar ... am aflat ca ar fi vorba despre stergatoarele incalzite, de acolo se actioneaza. Asta dupa studierea manualului in engleza, ca in cel in romana nu am gasit asa ceva.

- Am patit uneori sa nu-mi revina semnalizarea, si ma trezeam ca mergeam cu ea pusa de minute bune (muzica tare, nu auzeam pacanitul semnalizatorului). Asta parca la semnal dreapta.


Ma opresc aici cu "observatiile" , dar sigur mai vin pe parcurs (asa e, vad numai ce e rau :D)


Masina se tine f bine pe viraje. Se intoarce frumos cu frana de mana :D. Nu ca passatul care are "fundul" mai gras. Ceed s-a intors ca o cutiuta de chibrituri :D. Super :D.

Imi mai place ca nu poti uita farile aprinse. Credca o sa le las mereu pe aprins. Sper sa nu uite o data sa le stinga sid-ul si sa raman fara baterie. Aici are si o parte naspa. Foarte naspa chiar. Nu poti lasa masina undeva incuiata si cu pozitiile puse. (la mine in parcare e o aglomeratie de nedescris, pun astia masinile ca fasolele. Uneori am nevoie seara sa las pe pozitie, ca sa stie vecinul pe care-l blochez ca revin in cateva minute. Nu imi trebuie ca sa las masina pe pozitii parcata pe interzis pe marile bulevarde :) )

Pana acum am cu ea vreo 450 km, facuti cam asa:
-suceava - botosani - iasi = consum afisat de 6.9 (cand am ridicat-o consumul era de 60% la 12 km facuti , si NU am resetat)
-restul plimbat in iasi seara, de voie, cu frana de motor la vale = consumul a scazut la 6.8, 6.7, si chiar pana la 6.6. Apoi plimbat ziua = consumul a urcat pana al 6.8.
-Pe la 400 km iar a scazut la 6.7 :D . Deci preconizez in oras un consum cam de 6.5-7, in functie de cum o calc.

Personal sunt multumit de consumul in oras. Cu cel de exterior nu prea, dar sper sa mai scada dupa 2 mii km. Am sa mai fac ceva drumuri pe-afara si o sa urmaresc consumul instant sa ma modelez pt un consum minim :D.

Motorul trage super bine. Mie imi place, si imi este de ajuns. Nu am auzit fasaitul de turbina, dar nici nu ma omor sa-l aud. Masina se infinge bine. O singura data am ajuns la 3000 rpm in rest sub 2500 schimb. In general undeva pe la 2000-2200 rpm.

Poze nu am apucat sa fac, decat cu ea dupa o seara de plimbat pe ploaie. Asta asa, ca sa va sperii :D. Vedeti pozele.

Cam atat deocamdata. O sa revin cu alte impresii, nelamuriri, intamplari, si toate cele cand va fi cazul. Sper cat de curand sa fac si un album foto stufos :D cu masina curata, si poze de interior in detaliu.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

Post separat facut special, ca sa nu mai deschid topic la probleme.

Am o mica MARE problema. De cand am ridicat masina este asa. Anume:

Se aude (eu din partea stanga - fata aud) un zgomot .. .ca de capac de plastic. Un zdranganit FOARTE urat si sacaitor. Parca uneori simt si un feedback al zdranganelii in volan. Poate e de la vre-o bucsa, poate de la amortizor, poate de la volan / coloana de directie. Cine stie. Se aude doar la denivelari mici, caldaram, piatra cubica. Daca dau drumu la muzica nu il mai aud, dar .... stiu ca este acolo si tot ma zgarie pe creier. Asa, si am si acel zgomot de la volan cand pe loc faci stanga - dreapta. Un pacanit usor. Dar ala nu ma deranjeaza. Pe mine ma enerveaza zdranganeala de pe stanga de moooor. Am s-o duc mai incolo la service la iasi, sper sa se uite la masina. Si poate o sa ii gaseasca si o rezolvare. Sper ....

In rest, exceptand asta, masina este SUPER. Chestia asta ma face sa nu ma bucur de ea asa cum ar trebui, ma face sa fiu mahnit. Of. Sper sa treaca. Cand se va remedia, sunt sigur va fi de ca si cum as avea al 2-lea Ceed :D

Album foto (ceed murdar) : http://picasaweb.google.com/un.florin/C ... igeMozolit
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

In primul rand felicitari pe masinuta, ma bucur pt. tine si cat mai multi km fara probleme.
Iar vad acelasi lucru, toata lumea spune ca le pare rau de cei cu Base(Best).
Eu am aceasi versiunea Base + optionale. Proiectoarele ceata nu au fost 500euro cum se vorbeste, ci 120euro. Sunt obisnuit deja si eu sa ma joc cu ele aiurea... Am multe alte optiuni standard(cotiera, scrumiera iluminata) de care multi spun ca nu sunt pe Base.
Dar ajunge cat am palavragit offtopic.
Felicitari, si sper sa dibuiesti repede acel sunet deranjant.

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

proiectoarele si cotiera sunt 500 euro after-sale...am mentionat. pretul din catalog e altul.
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Post by weeezer »

scubli, tu pana la urma ai Best sau Base? :?:
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

weeezer wrote:scubli, tu pana la urma ai Best sau Base? :?:
Base + optionale.
Cred ca ajunge, stricam jurnalul de bord a cuiva :(

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by sonic »

felicitari pentru masina si bafta in rezolvarea acelei probleme.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

@helici_florin si eu am comandat aceeasi masina ca si tine si din ce-am citit aici mi se pare cam mare consumul in afara localitatii. Sa spui si tu daca se mai lasa.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

felicitari, feliciatri. Frumoase jantele :D . Iar culoarea e una din preferintele mele. Curata ar arata mai bine.
Eu daca nu citeam prin forum despre zgomote, probabil nu era sa-mi dau seama de ele niciodata.
Image

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Felicitari pt masinuta si bucura-te de ea cat mai multi km fara probleme. Eu am scos un consum de 5,8 in afara localitatii, dar in ultima sapt mi-a aratat 8.8 pe aici prin Bucuresti si mi se pare cam mare. In fine, ai intrebat cate ceva:
1. Butonul de langa ESP este intr-adevar pt dezghetarea stergatoarelor si e ft bun, eu l-am testat de fiecare data cu succes. Este si in manualul in lb romana, acum e in masina dar o sa ma uit sa-ti spun pagina, mi-am pus post-it-uri index la ce ma intere in mod deosebit :)
2. Ai zis de pozitii ca nu ti le poti lasa aprinse. ba da, poti. Dupa ce scoti cheia din contact si deschizi usa ele se sting de tot. In momentul asta le inchizi de la maneta, pozitia off, apoi le pui din nou pe pozitii si-ti raman aprinse. Si p-asta am incercat-o. :)
Succes!!!

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Felicitari pentru SID tovarasu'!
Daca imi permiti un mic sfat, care o sa te ajute la consum, si iti spun asta dupa ce am mers cateva j'demii de km cu un Bora TDI de 90 CP. Toata smecheria e sa incerci sa tii motorasul in zona de cuplu maxim, adicatelea intre 1900-2800 rpm. Adica sa incerci sa schimbi treapta de viteza cat mai aproape de 2800, fiindca atunci cand ii vei da treapta superioara, el va ajunge in jurul valorii de 1900 rpm, unde cuplul este mult mai bun decat la 1300 - 1500 rpm cat ai daca schimbi la 2000 - 2200 rpm. Eu unul am reusit in felul asta sa scot pe Bucuresti-Pitesti-Rm Valcea, cu masina plina, 5 oameni, un consum de 5,2%, iar pe autostrada am mers constant cu 140km/h, adica nu batraneste ...

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

stiam ca un motor (diesel) trebuie tinut in plaja de cuplu maxim. Oricum imi este destul de dificil. mai ales in oras, cu treapta 1-2. O sa incerc pe cat posibil asa sa fac. Drumuri pe exterior nu am facut decat cel in care am adus masina in iasi, deci ... nu prea imi pot da seama de consumul pe exterior (mai ales ca nu am resetat cb, si avea consum de 60% la ridicare).
Pfai, 2800 :) , pai pana acolo am ajuns doar de cateva ori (acum e si in rodaj). Oricum la drum intins inca nu o cunosc, am timp sa experimentez si cu consumul pe exterior (asta dupa sesiune :D)

In rest masina e bine. consum in iasi 6.7 la suta. vreo 520 km facuti pana acum.

Inca nu sunt deloc obisnuit cu dimensiunile masinii. Nici cu oglinda lateral dreapta (dacia sau pasatul, stiam mereu doar uitandu-ma in oglinda cat mai am pana la peretele din lateral sau bordura... ). Oricum astea cu timpul se rezolva. Acu trebuie sa ma dau ca blondele jos din masina sa vad cat loc mai am in spate :))
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

mers cei 300km in afara bucurestiului, am tinut-o in 2800 - 3100 rpm (ce plaja...) viteza 70-90km o singura data am ajuns pe la 110, consumul mediu la intoarcere (avg- daca nu gresesc) 5.5 - 5.6l

nush daca e mers subturat dar la rpm de 3000 se auzea ca merge motorul lin...inca mai analizez problema :?

PS: iar la o oprire de cale ferata cu muzica in surdina (vol 5-6 cred) liniste totala...ne uitam ca prostii unu la altu'
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

mic update
850 km, doar oras, consum 6.9 mediu (mediu dar numai in oras)

am suant azi la service si m-am programat pt maine la 9 pt zdranganeala de la roata stanga fata

parca am auzit si eu un sunet spate dreapta (o fi toba)

si frana de mana s-a slabit putin, primii cativa dinti nu tin mai deloc, masina curgea la vale.

poate remediez maine frana de mana, si poate se uita si la prinderea tobei in spate. De zdranganit nu ma astept sa-l rezolve asa repede oamenii.

joia viitoare plec intr-o excursie prin tara (iasi - vatra dornei - cluj- sibiu - sighisoara - brasov - onesti - bacau - iasi). Abia astept

in rest , totul e bine, imi palce sistemul audio :D

bafta
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

frana de mana nici mie nu imi mai tinea ca lumea. am rezolvat-o azi in service, la klado.
apropo, tu la ce service te duci? din cate stiam eu in suceava inca nu este decat showroom de vanzari, nu si service
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”